Japonya’da yemek yemenin 5 ipucu

Japonya`da yaşarken Japon iş arkadaşlarım ve dostlarımdan Japon yemek görgü kuralları ile ilgili bilgi edinme şansım oldu.

Yemek yiyen Japon
Yemek yiyen Japon

Japonya`da yaşarken Japon iş arkadaşlarım ve dostlarımdan Japon yemek görgü kuralları ile ilgili bilgi edinme şansım oldu. Gerçi günlük yemek sırasında pek gerekli olmasa da bu kültürel bilgiye sahip olmak, dışarıda ya da iş arkadaşların veya müşterilerin ile yemek yerken gerçekten yardımcı olabilir.

İngilizce’en Türkçeye çevrilmiştir.

1. Yemek İfadeleri

Japon mutfağı doğa ile sık ilişkide ve gıdaya saygı gösterilmesi çok önemli. Her yemeğin başında Japonlar “itadakimasu” diyerek yiyecekleri yemek için şükranlarını sunuyorlar ve yemeğin sonunda “gochisou-sama” diyerek az önce yedikleri yemeğe minnettarlıklarını sunmuş oluyorlar. Eğer bir yemek için iltifat yapmak isterseniz  “oishii” veya “oishikatta” (lezzetli veya lezzetliydi anlamı verir) söyleyebilirsiniz ve sonuna “desu” eklenmesi onu daha kibar kılmış oluyor. Eğer siz hala da yemeğinizi beklerken diğerleri yiyecekleri aldıkları durumda ise “osaki ni douzo” (lütfen önden buyurun) diyebilirsiniz.

2. Şapırdatma

Şapırdatmak gayet normal! Bir çok insan makarna türü olan ramen gibi belirli gıda türlerinden olan yemekleri yerken Japonya’da şapırdatmanın kabul edilebilir olmasına şaşırıyorlar. Japonlar bunun yemeğin tadını daha güzel yaptığına inanıyor ve ayrıca aşçıya yemekten keyif aldığınızı sergilemiş oluyorsunuz.

3. İçeceklerin doldurulması

Diğer insanlarla içtiğinizde içeceğinizi doldurmak için bir başkasını beklemek ve diğer insanlar için içecek doldurmak kibarlıktır. Eğer içeceğinizin tekrar doldurulmasını istiyorsanız birilerinin bardağını doldurarak onu buna teşvik edebilirsiniz ve onlar da sırayla seninkini doldurur!

4. Oshibori (ıslak havlu)

Restoran, kafe ve barlarda müşterilere hizmet öncesi (ve bazen sonrası) islak havlu vermek Japonya’da gelenektir. Mevsimine ve yerine bağlı olarak size soğuk veya sıcak bir bez verilebilir. Bu bezler ellerinizi, parmaklarınızı ve ağzınızı temizlemek için kullanılır. Bezi yüzünüzü ve boynunuzu temizlemek için kullanmak kabalık sayılıyor.

5. Yemek çubukları görgü kulları

Yemek çubuklarını nasıl doğru kullanacağınızı öğrenmeniz tavsiye ediliyor. Yemek çubuklarını kullanırken aşağıdakileri YAPMAMAYA özen gösteriniz:

  • Ölümle ilişkilendirildiğinden yemek çubuklarını yemeğin üzerine dik sabitlemek.
  • Yemek çubuklarını çapraz yapmak: yemek zamanı yemek çubuklarını kullanmadığınızda onları düzgünce yan yana koymalısınız.
  • Yemek çubuklarıyla oynamak, onlarla insanları işaret etmek veya konuştuğunuz zaman fırlatıp durmak. Onlar yalnız yemek için kullanılmalı.
  • Yemek çubuğunu yemeğe saplayarak yiyecek almak.
  • Yemek çubuğuyla yemeği devretmek: eğer yemeği birine devretmek istiyorsanız sadece tabağı devredin.
  • Ortak yemeklerden yiyecek almak için yemek çubuklarının ağzınıza dokunan uçunu kullanmak. Yiyecek almak için yemek çubuklarınızı döndürmeniz kibar bir hareket sayılır. Ancak gündelik yemek setlerinde bu zorunlu değildir.
Paylaş
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir