Japonca öğrenmeye başlayacak çoğu kişi nasıl bir yol izlemesi gerektiğini bilemeyebilir. Bu yazımızda Japonca nasıl öğrenilir sorusuna cevap vereceğiz. Bu soruyu cevaplarken de hem siz değerli öğrencilerin geri bildirimlerinden hem de kendi tecrübelerimizden yola çıkarak size fikir vereceğiz.

1. Romaji mi? Hiragana, Katakana ve Kanji mi?

Japonca öğrenmek isteyen insanlara ilk önerimiz Japonca yazım türleri olan hiragana, katakana ve kanji öğrenmeleridir. Fakat Japonca okumak ve yazmakla ilgilenmiyorsanız sadece Latin alfabesi ile de Japonca öğrenebilir ve çok kısa sürede Japonca konuşmaya başlayabilirsiniz. Japonca kelimelerin Latin alfabesi ile yazımına romaji denmektedir. Sadece romaji ile yani kelimelerin Latin alfabesi ile yazımı ve okunuşu ile çok hızlı bir şekilde Japonca öğrenebilirsiniz. Peki alfabe ile öğrenmek isterseniz nasıl bir sıralama da gitmek gerekir? İlk önce hiragana, daha sonra katakana öğrenmelisiniz. Bu ikisini öğrenmek gayet kolaydır. Kanji öğrenmek ise uzun zaman almaktadır. Çoğunlukla 1 yıldan fazla sürmektedir. Biz Asialogy olarak tüm kitap ve internet sitemizdeki derslerde hem Japonca yazım türleriyle hem de romaji ile Japoncayı öğretmekteyiz. Bu sebeple Asialogy ile Japonca öğrenmek son derece hızlı ve kolaydır. İnternet sitemizdeki ücretsiz bir eğitim olan Japonca Dersleri eğitimi ile başlayabilirsiniz.

2. Japonca öğrenirken düzenli çalışmalısınız

Japonca öğrenirken yazım türleri ile veya romaji ile öğrenmeye karar verdikten sonra kendinize bir program yapmalı veya hazır bir program kullanmanızı öneririz. Bu programdan kastımız düzenli çalışmaktan ibaret. Eğer Japonca yazım türleri ile öğrenecekseniz günlük ciddi bir vaktinizi kanji öğrenmeye ayırmanız gerekiyor. Örneğin günlük 2 saat çalışacaksanız bunun en az 1 saatini kanjiye ayırmalısınız. Romaji ile öğreniyorsanız tüm vaktinizi kelime öğrenme ve dilbilgisine ayırarak daha hızlı kendinizi geliştirebilirsiniz. Birçok insan sadece romaji ile öğrenip Japoncanın keyfini yaşamaktadırlar. Daha sonra da Japonca yazım türlerine geçmektedirler. Eğer niyetiniz sadece anime izleyip anlamak ise romaji ile öğrenmeniz yeterlidir.

3. Japonca kelimeler problem yaratacaktır

Her dilde olduğu gibi Japoncada da kelime ezberlemek sıkıntı yaratacaktır. Üstüne bir de kanji eklendiğinde iş iyice sarpa sarmaktadır. Esasında Japonca konuşmak kolay, okumak ve yazmak zordur. Fakat özellikle kanji eğitiminiz bittikten sonra okuması da kolay gelecektir.

4. Japonca günlük tutmanızı öneririz

Japonca kelimeleri öğrenirken zorluk yaşayacağınız kesindir. Bunu kolayca aşmanın yolu ise iyi bir dilbilgisi eğitiminden geçiyor. Eğer cümle kurmayı başarabiliyor fakat kelimeleri hep hatalı yazıyorsanız bunu çözmenin yolu bol bol Japonca yazı yazmaktır. Bildiğiniz Japonca kadarıyla günlük tutmanız sizin için faydalı olacaktır. Böylece günlük hayatta en sık kullanılan kelimeleri daha kısa sürede öğreneceksiniz.

5. Japonca hızlı okumak için kelime bilmelisiniz

Japonca metinleri okurken yavaş mı okuyorsunuz? Çünkü kelime ezberiniz bulunmuyor. Ne kadar çok kelime bilirseniz bir dili o kadar hızlı okuyabilirsiniz. Esasında bu her dil için geçerlidir. Ne kadar çok kelime bilirseniz o kadar hızlı okur ve o kadar iyi konuşabilirsiniz. İşte bu yüzden kelime öğrenmek her dil öğrenen için çok önemlidir.

Bir özet geçecek olursak, Japonca öğrenmek istiyorsanız önce romaji ile mi yoksa Japonca yazım türleri ile mi öğrenmek istediğinize karar vermelisiniz. Daha sonra da günlük düzenli bir çalışma yapmalı ve bolca kelime çalışmanız gerekiyor.

Sizlerin fikirleri de bizler için değerli. Siz Japoncayı nasıl öğreniyorsunuz? Japonca öğrenirken nasıl bir yol izliyorsunuz?

8 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir