Japon Alfabesi

Japonca Yazım Türleri

Japoncada 3 adet yazım türü bulunmaktadır. Bunlar öğrenme sırasına göre yazacak olursak hiragana, katakana ve kanjidir. Romaji dediğimiz ise Japoncanın latin alfabesi ile yazımıdır. Bir Japonla iletişim kurarken hiragana ve katakana yeterli olmaktadır. Hatta sadece romaji ile de iletişim kurmanız mümkündür. Fakat daha sağlıklı bir iletişim için mesajlaşacağınız zaman kanjiyi de kullanmanızı öneririz.

İnternet sitemizde Japon Alfabesi öğretilmemektedir.

Hiragana, Katakana ve ilk 103 Kanjiyi LearNihongo Japon Alfabesi kitabımızdan öğrenebilirsiniz.

ひらがな

Hiragana, Japonca kökenli sözcükleri yazmakta kullanılan alfabedir.

カタカナ

 Katakana, Japonca’daki yabancı kökenli sözcükleri yazmakta kullanılır.

漢字

 Kanji, Çince yazım karakterlerine Japonca’da verilen isimdir.

Romaji

Romaji, Japon alfabesinin latin alfabesi ile yazılmasıdır. Bir alfabe değildir.

LearNihongo Japon Alfabesi Kitabını İncelemek İçin Tıklayın

japon alfabesi kitabı

LearNihongo Japon Alfabesi kitabımız ile çok kısa bir sürede görsel hafıza teknikleri ile alfabeyi öğrenebilirsiniz. Sadece bu da değil! Sitemizde yer alan Japon Alfabesi Testi ile öğrendiklerinizi alıştırma yaparak pekiştirebilirsiniz.

Hiragana, katakana ve N5 seviyesindeki 103 adet kanji bilginizi ölçmek için bu ücretsiz testi kullanabilirsiniz. Bu testten %100 başarılı olmak için LearNihongo Japon Alfabesi kitabımızı temin edebilirsiniz.

HİRAGANA VE KATAKANA TESTİ

30 soruluk hiragana ve 30 soruluk katakana testinden oluşmaktadır. Hem hiragana hem de katakana için 3 adet test hazırladık. 

KANJİ TESTİ

10 sorudan oluşan ve 10 dakika süreli 3 adet testten oluşmaktadır. Bu testte her soruda 5 kanjinin sıralaması sorulmaktadır. Bu testi çözebilmek için Jlpt N5 kanjilerini bilmelisiniz.

FİNAL TESTİ

Tüm üniteleri kapsayan 20 soruluk dinleme testinden oluşmaktadır.