Japon Alfabesi Kanjilerin Okunuşu, Radikaller ve Kanji Çizim Kuralları

Japon alfabesi dersimize kanjilerin okunuşu ile devam edeceğiz. Devamında kanji radikallerini ve kanji çizim kurallarını göreceğiz.

Japon alfabesi dersimize kanjilerin okunuşu ile devam edeceğiz. Daha önce kanjilerin Çince okunuşu için on yomi Japonca okunuşu için ise kun yomi demiştik. Genel olarak birleşik, yani birden fazla kanjiden oluşmuş kelimelerdeki kanjiler on yomi ile, tek başına bulunan kanjiler ise kun-yomi ile okunur. Fakat her zaman böyle değildir. Bir örnekle görelim:

kanjisinin okunuşu chikara’dır. Bu okunuş kun-yomi okunuşudur. 能力 kanjisinin okunuşu nouryoku’dur. Burada kanjisinin okunuşu ryoku’dur. Gördüğünüz gibi aynı kanji başka bir yerde farklı bir şekilde okunabiliyor.

能力 gibi birkaç adet kanjiden oluşan sözcükleri bir tek kanji gibi ezberlemek gerekir. Zira bir kanjinin birden fazla okunuşu olabilir. Bilinmesi gereken şudur: Kun okunuş genelde kanji tek başına olduğunda ya da bir ad, fiil veya sıfat kökü olduğu zamanlarda kullanılır. Fakat her zaman böyle değildir. Mesela Japoncadaki ichi, ni, san gibi sayma sayılarında kanji tek başına bulunmasına rağmen on yomi kullanılır.

Kanjileri öğrenirken on ve kun okunuşlarını örnek olsun diye verdik.

Bunları ezberlemeniz şart değildir. Fakat bilmenizde fayda vardır.

Çince okunuş, yani on yomi okunuşlar kanjilerde katakana ile belirtilir. Biz de bu kitapta / eğitimde on yomi okunuş için katakana, kun yomi okunuş için hiragana kullandık. 2 örneği aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

KanjiOn yomiKun yomiAnlamı
サンやまDağ
はなÇiçek
Kanjilerin okunuşu

Çoğu Japonca eserde aşağıdakine benzer bir örnek görmeniz mümkündür. Eğer bir anime izleyicisiyseniz çok sık karşılaşmışsınızdır. Bu yüzden Japonca bir metin okuyacaksanız hiragana ve katakana bilmenizde fayda bulunmaktadır.

Kanjinlerin Okunuşu
Kanjilerin Okunuşu

縁切り kanjisi enkiri şeklinde okunur. Buradaki en hecesi on yomi, ki hecesi ise kun yomidir. Öyleyse bir kanjide hecelerin bir kısmı on yomi, diğer kısmı ise kun yomi ile okunabilir. Bu sebeple nerede on yomi nerede kun yomi okunacağını ezberlemek gerekecektir. Bunu yapmak yerine bu kanjiyi bütün halde enkiri diye ezberlemek daha basittir.

Yukarıda enkiri kanjisinin son hecesinin hiraganadaki ri olduğunu görüyoruz. Yani bazı kanji kelimeler hiragana karakter içerebilir.

Radikaller

Japon Alfabesi Radikaller; her kanji radikallerden oluşur. Tek başına bulunan bir kanji bir radikaldir. Radikaller kanjinin okunuşu ve anlamı hakkında bize bilgi verir. Toplamda 214 adet radikal bulunmaktadır. Radikalleri bilmemizin bize bir diğer faydası ise kanji sözlüğünde bir kanjiyi ararken ortaya çıkar. Zira kanjiler sözlükte radikallere göre sıralanır. Aşağıda 3 adet radikalden oluşan 語 kanjisini görüyorsunuz.

Radikaller
Radikaller

語 kanjisi 口, 言 ve 五 radikallerinden oluşmaktadır. 語 kanjisinin anlamını bilmesek dahi, radikallerin anlamını biliyorsak söylemek, ağız, beş sözcüklerinden kelime, dil gibi anlam tahmini yapabiliriz.

Radikaller kanjilerde bulundukları pozisyonlara göre 7 farklı yerde olabilirler.

Kanjinin Bulunabileceği Yerler
Kanjinin Bulunabileceği Yerler

Bu aşamadan sonra kanji eğitiminiz başlamıştır. Kanjileri daha doğru anlamak ve kullanabilmek için dilbilgisi ile beraber öğrenmeniz daha uygun olacaktır. Böylece cümle içerisinde nasıl kullanmanız gerektiğini de anlamış olacaksınız. Mesela kanjisinin anlamı 1’dir. Okunuşu ise ichi’dir. İlk öğreneceğiniz kanji budur. Bu kanjiyi bir cümle içinde görelim:

四月一日です。

Shi gatsu tsuitachi desu.

Nisan’ın 1. günü.

Gördüğünüz gibi örnek cümlede 一日 kanjisinin okunuşu tsuitachi olmuştur. Bu bir gramer kuralıdır. Japoncada ayın ilk gününe tsuitachi denir. Bunu bilmezseniz bu kanjinin neden tsuitachi diye okunduğunu anlayamazsınız. Japonca Dilbilgisi kitabımızla beraber kanji öğrenmeye devam ediniz. Aksi halde öğrendiğiniz kanjileri de pratik edemeden unutursunuz.

Kanji çizim kuralları

1. Bir sözcük ya da cümlede her kanji eşit boyda çizilmelidir.

kanji çizim kuralları

2. Yatay çizgiler soldan sağa çizilir.

kanji çizim kuralları 2

3. Dikey çizgiler yukarıdan aşağıya çizilir.

kanji çizim kuralları 3

4. Yatay sıralı çizgiler yukarıdan aşağıya doğru çizilir.

kanji çizim kuralları 4

5. Dikey sıralı çizgiler soldan sağa doğru çizilir.

kanji çizim kuralları 5

6. Bir kare aşağıdaki gibi 3 hamlede çizilir.

kanji çizim kuralları 6

7. Bir karenin içerisinde bir kanji varsa bu karenin alt çizgisi en son çizilir.

kanji çizim kuralları 7

8. Eğer bir çizgi bir kareden taşıyorsa bu çizgi en son çizilir.

kanji çizim kuralları 8

Tüm Japonca Kitaplarımız

Kitaplarımızı tüm kitap satan online mağazalardan ve d&r gibi kitapçılardan alabilirsiniz. Fiyatlar satan yere göre değişkenlik gösterebilir.

Japon Alfabesi Kanjilerin Okunuşu
Yorumlar
5
Ücretsiz Japonca Ders 5
Paylaş
Yorum yap

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir