Korece öğrenmek isteyenlerin birçok sebebi olsa da Korecenin kolay olması ve Güney Kore ekonomisinin güçlü olması gibi sebeplerle de dile olan ilgi artıyor.

Günümüzde birçok insan özellikle de Kore dizileri ve Kore pop müziğinin popülerleşmesiyle beraber Koreceye ilgi duymaya başladı. Korece öğrenmek isteyen hemen herkesin ilk başvurduğu kaynaklardan birisi de Asialogy oluyor. Eminiz ki aşağıdaki başlıklardan birisi size tam uyacaktır.

Güney Kore’nin ekonomisi

kore paraları

Güney Kore, G20 ülkelerinden birisidir. Parası da oldukça değerlidir. Dünyanın en iyi ekonomilerinden birisine, doğal olarak da çokça iş imkanlarına sahiptir. Dünyaca ünlü Samsung, Lg, Hyundai, Kia gibi markalar da Güney Kore’den. Bu markaların büyüklüğü bile sizlere Güney Kore hakkında bir fikir verebilir. Birçok öğrencimizin Türkiye’de kendilerini geliştirip Güney Kore’ye yerleştiğine şahit oluyoruz. Bu diğer ülkelerin vatandaşları için de geçerlidir. Güney Kore’nin özellikle yazılım alanında iş imkanlarına sahip olmasından dolayı, Hintli yazılımcıların da dikkatinden kaçmadı. Güney Kore’de birçok Hintliye denk geleceğinizden eminiz. Elbette tek iş kapısı yazılım değil. Bu konuda kendi alanınızla ilgili iş alanlarını araştırmanızı öneririz.

Güney Kore – Türkiye dostluğu

Süleyman Dilbirliği ve Ayla

Türkiye’nin Kore savaşında Güney Kore’ye yardım etmesinden dolayı Koreliler Türkiye’yi çok severler. Birçok Korelinin size kardeş, Türkiye için de kardeş ülke dediğine şahit olabilirsiniz. Hatta bu konuda Ayla adında bir film de çekilmiştir. Gerçekten de Kore’de iş bulup yaşayan bir Türkseniz oradaki kanunlara uyduğunuz sürece en rahat yaşayabileceğiniz ülkelerden birisidir. Hatta Türk olduğunuzu söylediğinizde başka bir yabancıya yardım etmeyen bir Koreli size yardım edebilir, ödemede sorun yaşadığınızda size indirim de yapabilir. En azından biz bunu tecrübe ettik.

Korece kolay bir dil

korece

Korece, Türklerin öğrenebileceği en kolay dildir. Kelimelerin sıralaması ve dilin yapısı Türkçeye çok benzemektedir. Bu sebeple bizler için öğrenmesi çok kolaydır. Gerçekten de 1 yıl boyunca günde ortalama 2 saat çalışırsanız güzel bir şekilde Korece öğrenebilirsiniz. Peki Korece neden bizler için kolay bir dil? Bu konuda yazmış olduğumuz bir diğer rehbere aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.

Korece kolay mı?

Hobi olarak Korece

kore kaligrafisi 1

En yukarıda da dediğimiz gibi. Koreceye ilgili temelde Kore dizileri ve Kore şarkıları sebebiyle arttı. Hobi olarak da Korece öğrenebilirsiniz. Böylece sizi çeken bu ülkenin şarkı ve dizilerini anadilde anlamanın keyfini yaşayabilirsiniz. Sokakta denk geldiğiniz Turistlere yardımcı olabilir, Kore’ye seyahat ettiğinizde de Korece konuşmanın keyfini yaşayabilirsiniz. Bir dil bir insan iki dil iki insan diye boşuna dememişler.

Dil ve zeka ilişkisi

kore kaligrafisi 3

Araştırmalar gösteriyor ki, bir yabancı dil öğrenmek insanların farklı şekilde düşünme becerilerine katkı sağlıyor. Ayrıca IQ artışı da yapıyor. Korece kolay bir dili öğrenip hem kişisel geliminize katkı sağlayabilir, hem de IQ puanınızı arttırabilirsiniz. Ayrıca CV’nize Korece bildiğinizi yazmak güzel olmaz mı?

Korece havalı bir dil

Her şeyi geçelim. Alfabesi farklı olan bir dili öğrendiğinizde birçok kişi sizi daha karizmatik, havalı bulacaktır. Bu insanların çoğu Koreceyi çok zor sandıkları için de havanız daha da artacaktır. Sonuçta kaç kişinin çevresinde Korece bilen biri var ki?

Dememiz o ki; Kore’de yaşamak istiyorsanız Korece bilmeniz şart. Kore’nin Türkiye’ye sıcak davranıyor olması da bizler için çok güzel bir durum. Ekonomisi de iyi olan gelişmiş bir ülke. Birçok iş imkanı da bulunuyor. Aslına bakacak olursak bir Türkün istediği her şeye uygun Kore.

Genel olarak yukarıdaki sebeplerden dolayı insanların Korece öğrendiğine şahit oluyoruz. Peki ya siz? Siz neden Korece öğreniyorsunuz? Lütfen aşağıdan yorum yaparak diğer insanlara fikrinizi aktarınız.

6 Yorum
 • hayalim olan ülkede rahat bir şekilde yaşamak için öğreniyorum ilerde lokal bir restorana gittiğimde ordaki ahjummanın ne güzel korece konusuyosun demesi için öğreniyorum arkadaşlarımın kuzenlerinin kpopu ne kadar çok sevdiklerini dinlemek icin arkadas ortaminda kanka merhaba ne demek denmesi icin öğreniyorum aileme bir seyler başarabilecegimi göstermek için öğreniyorum bos teneke olmadığımı gostermek icin öğreniyorum su an her sey cok zor olsa da ileride cok mutlu olacağımi bildiğim icin öğreniyorum

 • başta hobi olarak ortaokulda alfabeyi ogrendim ve oylesine ogrenmeye calistigim bir sey icin hırs yapıp, emek harcamaya basladığımı farkedince, bunun sadece heves olmadığı kanısına vararak asialogy kitapları yardımıyla ve youtube üzerindem dersleri dinleyerek kısa bir sürede korece ogrendim. Öğrenme isteğime asıl sebep olan şey, çok sevdiğim bir şarkıyı dinlerken birde sözlerine bakma isteği geldi dedim ve gördüm ki nerdeyse ağlayacaktım. Müzik bana neler anlatıyor ve ben yıllardır dinlediğim dildeki şarkıların neler söylediğinden bihaberim. türkçe altyazılı şarkı dinlemek beni üzmüştü bir miktar. Avusturalyalı sevdiğim bir idolün 3 ay gibi kısa bir sürede korece oğrenmesi beni iyice hırslandırdımasıyla hemen başladım. 9.sınıf olmama rağmen çok kolay ilerledim yani ingilizcede bile bu seviyede olduğum tartışılır gerçekten. Kendimi geliştirmeye ve kelime haznemi arttırmaya devam ediyorum. Lise 2’ye gectigimden beri japon alfabesi öğreniyorum yakında dil bilgisine baslayacağım. Asialogy olmasaydı belki de suan hedeflerini daha koyamamış, ne yapcağına karar veremeyen, korece sadece birkaç kelime bilen sıradan bir insan olucaktım. Belkide hayatımın dönüm noktasını yaşatan bizim en kolay yoldan dil öğrenemize yardım eden Abdullahman hocam iyi ki var, her daim onu hatırlayacağım 🖤 감사합니다 우리 잘생겼다 선생님(^_^) 우리는 선생님을 잊지 않을 것입니다

  • Yaaa mükemmelsin pes etmeden çalışman çok güzel<3 bende şu an liseye yeni geçtim japonca öğreniyorum depremden önce de çalışıyordum ama depremden sonra öğrendiğim her şeyi unuttum ve tekrar başladım umarım senin gibi olup pes etmeyip çalışacağım✨💕

 • Öncelikle herkesten farklı bir dili öğrenmek istedim. Sonra Atalarımızın Şehit düştüğü topraklar, bize kardeş olarak gören bir millet ve Türk olduğumuz için bize düşman bakışları ile bakmayan bir ülke olarak Koreceyi öğrenmek istedim.İlk Korece kitabım sizin ve halende sizin kitaplarınız ile öğrenmeye çalışıyorum ve gören delimisin işin yokmu boş iş ile uğraşıyorsun dedikçe onlara bırakmayacam kaç yıl sürsede devam edip öğreneceğim diyerek devam
  선생님 아주 감사합니다. 😊🙋‍♂️

 • Ben birçok sebepten dolayı 한국말 ögrenmek istiyorum .Yaklaşık bir ay kadar oldu başlayalı ve sitenizden çalışıyorum.Emegi geçen herkese teşekkür ederim.

 • Valla Korece öğrenmek gerçekten de yararlı olur. 👍🏻
  Kore demek sadece diziler ve K-pop değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir