Japonca öğrenmek isteyen birçok kişi, animelerin etkisi ile bu yola çıkıyorlar. Elbette okudukları mangaların da etkisi oldukça fazladır. Genelde çevresindeki insanlara Japonca öğrenmek istediklerini söylediklerinde bazen alay konusu olurken bazen de destek görebiliyorlar. Öyleyse gelin bu yazımızda niçin Japonca öğrenmeniz gerektiği konusunda birkaç kelam edelim.

Japonya’nın ekonomisi

Japonya G20 ülkelerinden birisi olup olukça zengin ve güçlü bir ülkedir. Çok fazla çocuk yapmamaları sebebiyle bazen yabancı işçi almaktadır. Dünya’nın birçok yerinden insan böyle bir durumda Japonya’ya gidip işçi olarak çalışmaktadır. Elbette tek yol Japonya’da işçi olmak değildir. Vasıflı bir kişi olarak da gidip mesleğinizi icra edebilirsiniz. Japon Yen’i oldukça değerli bir para birimi olduğu için kazandığınız para ile Dünya’nın birçok yerinde rahat bir yaşam sürebilirsiniz. Sony, Toyota, Toshiba, Nissan ve nice markalar çıkarmış bir ülke sonuçta.

Japonca kolay bir dil

Japonca Türklerin öğrenebileceği en kolay dillerden ikincisidir. İngilizce gibi bir dile ayırdığınız sürenin çok daha azını ayırarak hızlıca Japonca konuşmaya başlayabilirsiniz. Elbette Japoncanın zor yanları da var. Özellikle okuma ve yazma konusunda sıkı bir çalışma yapmalısınız. Bu konuda yazılmış şu yazıyı da öneririz: Japonca kolay mı?

Hobi olarak Japonca

Birçok insan Japonca öğrenmek için bir bahane aramıyor. Sadece hobi olarak da Japonca öğrenebilirsiniz. Böylece izlediğiniz animeler için altyazı beklemenize de gerek kalmaz. Ayrıca Japonca çok havalı bir dil olduğu için insanlar hayran kalacaktır.

Dil ve zeka ilişkisi

Araştırmalar gösteriyor ki, bir yabancı dil öğrenmek insanların farklı şekilde düşünme becerilerine katkı sağlıyor. Ayrıca IQ artışı da yapıyor. Japonca gibi kolay bir dili öğrenip hem kişisel geliminize katkı sağlayabilir, hem de IQ puanınızı arttırabilirsiniz. Ayrıca CV’nize Japonca bildiğinizi yazmak güzel olmaz mı?

Japonca havalı bir dil

Her şeyi geçelim. Alfabesi farklı olan bir dili öğrendiğinizde birçok kişi sizi daha karizmatik, havalı bulacaktır. Bu insanların çoğu Japoncayı çok zor sandıkları için de havanız daha da artacaktır. Sonuçta kaç kişinin çevresinde Japonca bilen biri var ki?

Dememiz o ki; Japonya’da yaşamak istiyorsanız Japonca bilmeniz şart. Japonya’nın Türkiye’ye sıcak davranıyor olması da bizler için çok güzel bir durum. Ekonomisi de iyi olan gelişmiş bir ülke. Birçok iş imkanı da bulunuyor. Aslına bakacak olursak bir Türkün istediği her şeye uygun Japonya.

Genel olarak yukarıdaki sebeplerden dolayı insanların Japonca öğrendiğine şahit oluyoruz. Peki ya siz? Siz neden Japonca öğreniyorsunuz? Lütfen aşağıdan yorum yaparak diğer insanlara fikrinizi aktarınız.

5 Yorum
  • selam normalde yorum yapan veya görüş bildiren birisi değilim ama bu sefer yazmak istedim
    hayatımın bu döneminde üniversite okuyorum okuduğum üniversitedende memnun değilim bi dahaki seneye tekrar hazırlanma niyetimde var
    genelde resim çizen birisiyim ve animelere karşıda büyük bir ilgim var japon kültürünü yansıtmaları ve daha birçok konuda beni japonca öğrenimine sürüklüyor bu kaotik dönemde süreklilğe ve özgüvene ihtiyacım var o nedenle hedeflerim arasında olan japoncayı kısa kısa yiyip bitirmek istiyorum ayrıyeten benim 2.dereceden kuzenlerim japonyada yaşıyorlar doğma büyüme oradaydılar doğrusu onlarlada anlaşmak isterdim

  • Aslında bence de havalı olurdu hem japonca öğrenip japonya da çalışmak çok güzel olurdu

  • Bende animelerden dolayı öğrenmek istiyorum hagslsznsjahsksj ayrıca dil öğrenmeye yatkınlığım var bir dili hızlı bir şekilde öğrenebilirim ✨

  • Birkaç sene animelere çok sardığımdan japoncayı öğrenmeyi çok istiyordum. Zaman geçtikçe eskisi kadar anime izlememeye başladım ama güzel bir şeyler çıkınca yine izliyorum. Son bir yıldır japon arkadaşlar edindim ve günlük japonca ifadelerini az biraz kullanabiliyorum. Yavaş yavaş bunlar beni heveslendirdi ve şimdi japon dili ve edebiyatı okumayı düşünüyorum. Tabii hala karar sürecindeyim ama hele bir çalışmaya başlayalım :)

  • Aslinda Japonca ogrenmeyi istiyorum, cunku Japonyada yasamak cok keyifli olabilir. :) Kulturlerini cok seviyorum, ve aslinda hic anime izlemedim ve ya manga okumadim, sadece merak konusu :D!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir