Japonca öğrenmek isteyen kişi nereden başlaması gerektiğini bilemiyor. Bu rehberde sizlere adım adım nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini anlatacağız.

1. Her şeyin başı alfabe

Japonca öğrenmek istiyorsanız ilk başta kararınızı vermelisiniz. Hiragana, katakana ve kanji öğrenmek istiyor musunuz istemiyor musunuz? Eğer sadece konuşmak istiyorsanız Japonca yazım türlerine girmenize gerek yoktur. Japoncayı Latin harfleri de çok hızlı bir şekilde öğrenip konuşabilirsiniz.

2. Japonca dilbilgisi ve kelimeler ile devam

Hiragana, katakana ve kanji konusunda kararınızı verdikten sonra Japonca dilbilgisi derslerine geçebilirsiniz. Dilbilgisi öğrenirken bir yandan da kelime çalışacaksınız elbette. Japoncada 5 adet seviye vardır. Bunlar JLPT N1-N5 olarak geçmektedir. JLPT N5-N4 başlangıç seviyesini, JLPT N3 orta seviyeyi JLPT N2-N1 ise ileri seviyeyi göstermektedir. Yazmış olduğumuz LearNihongo Japonca Dilbilgisi kitabımızla en sık kullanılan Japonca dilbilgisi kurallarını hızlıca öğrenebilirsiniz. İnternet sitemizde yer alan Japonca Dersleri eğitimi tamamen ücretsizdir ve dilbilgisi kitabımızın bir kısmını kapsamaktadır. Turistik bir gezi için oldukça yeterlidir. Japonya’ya kısa bir seyahat yapacak ve sadece bunun için Japonca öğrenmek istiyorsanız bu eğitim tam size göre! Japoncada en sık kullanılan kelimeleri de öğrenmek isteyeceksinizdir elbette. Bunun için de LearNihongo Japonca Kelimeler kitabımız sizin için faydalı olacaktır. Günlük hayatta en sık kullanılan Japonca deyişleri öğrenmek ister misiniz? Sitemizde yer alan Japonca Konuşma eğitimi ile de bunları ücretsiz bir şekilde öğrenebilirsiniz.

3. Japonca alıştırma olmadan olmaz

Alfabeyi öğrendiniz, sonra dilbilgisine geçtiniz. Öğrendiklerinizi alıştırmalar ile pekiştirmeniz gerekiyor. Bu konuda da yazılmış bir eserimiz bulunuyor. LearNihongo Japonca Alıştırmalar kitabımız ile öğrendiğiniz dilbilgisi kurallarını pekiştirebilirsiniz. Üstelik kitabımız hem Latin alfabesi hem de Japon alfabesi ile hazırlandı.

4. Japonca çeviri ve konuşma

Alfabe tamam. Dilbilgisi tamam. Alıştırmalar da tamam. Geriye bolca çeviri yapıp insanlarla Japonca konuşmak kaldı. Japonca çeviri yapmak için de ücretsiz bir eğitimimiz bulunuyor. Japonca Çeviri eğitimi de tamamen ücretsizdir.

Peki, sizlerin Japonca öğrenme serüveniniz nasıl? Bizimle paylaşmak için lütfen yorum yapınız.

11 Yorum
 • learnihongo setiniz hangi seviyeleri kapsıyor ? kitapları bitirdikten sonra JLPT seviyem kaç olur ?

  • Merhaba, japonca kitaplarımız en sık kullanılan yapıları kapsıyor. En kolaydan en zora birçok konu var. Net bir seviyeye söyleyemeyiz, fakat yeterince kanji bilen öğrencilerimizin jlpt n3ü bitirdiklerine dair geri bildirimler aldık.

 • Merhaba ben 1 yıldır Japonya’da yaşıyorum burada yonlendirebileceginiz kurslar varmı YouTube dan sizin videoları izleyerek ders çalışmaya da başladım teşekkürler.

  • Aynı anda çalışmana gerek yok. Katakana ve kanji bir birinden tamamen bağımsızdır. Hiragana biliyorsanız direkt kanjiye de geçebilirsiniz. Ama önerimiz katakanayı öğrenmeden geçmeyin. Zaten katakana’nın bir kısmı hiragana ile aynı.

 • merhaba iyi günler kıtabınızı aldım ve pek anlayamadım ilk önce hiragana ve katakana alfabesini tamamen öğrenip alıştırmalara öyle mi başlamak gerekiyor

  • Merhaba, önce Japon alfabesi kitabımızı tamamen bitirip sonra dilbilgisi ve alıştırmalar kitabını eş zamanlı kullanmanız en uygun olandır.

 • Orta derece de bilgim olsun istiyorum şimdilik Hiragana ve Katakana öğrenmek istiyorum sonra derslere başlamak iatiyorum ve Japon alfabesi kitabınızı aldım. İlk olarak bu kitaptan mı başlamalıyım ? Ve bu kitapla betaber çalışırken japonca dersleri dinlememe gerek var mı ? Nr yapmalıyım ?

  • Merhaba, önce alfabe kitabımızı bitirmeniz iyi olur. Sitemizdeki Japon Alfabesi eğitimini de eş zamanlı kullanabilirsiniz.

 • Dil bilgisi çalışmaya başlamak için hiragana ve katakanayı tamamen ezberlemem gerekir mu yoksa hiragana öğrendikten sonra başlayabilir miyiz? Aynı anda katakana da çalışacağım.

  • Merhaba, Japoncaya başlamadan önce alfabe şart değil. Fakat bilmenizde fayda var. Hiragana öğrendikten sonra başlamanız daha güzel olacak. Fakat şart değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir