Korece kolay mı?

Korece kolay mı? Japonca mı kolay Korece mi?

Korece, bildiğiniz gibi Güney ve Kuzey Kore’nin resmi dilidir. Eskiden Koreliler Hanja adını verdikleri yazı karakterlerini kullanıyorlardı. Ki biz buna kanji diyoruz. Yani Çincedeki kanjilere Koreliler, Hanja adını vermişler. Fakat dönemin kralı, kanjinin zorluğunu göz önünde bulundurup günümüzde kullanılan Hangıl Kore alfabesinin bulunmasını sağlıyor. İyi ki de bu reformu yapmış. Japonca veya Çince öğreniyorsanız kanjilerin nasıl bir dert olduğunu biliyorsunuzdur 🙂 Oysaki Hangıl öyle mi? Hangıl gayet sevimli bir alfabe. Üstelik kolay da. Aşağıda merhaba anlamına gelen bir kelime yazalım da şu sevimli alfabeyi bir daha görelim 🙂

안녕하세요

Korece nasıl bir dil?


Size güzel bir şey söyleyeyim. Korece, Türklerin öğrenebileceği en kolay dillerin başında gelir. Gerçekten son derece kolaydır. Yeterli zamanı ayırırsanız alfabeyi de bilirseniz 1 kaç ayda turistik bir gezi yapmak için yeterli seviyeye çıkabilirsiniz. Peki ama neden kolay?

Sondan eklemeli dil nedir?


Korece de tıpkı Japonca ve Türkçe gibi sondan eklemeli bir dil. Ne demek sondan eklemeli dil? Yani kelimenin kökü değişmiyor. Kelimenin başına veya sonuna ek getiririz. Bu yüzden Korece öğrenmek biz Türkler için son derece kolay oluyor. Zira çok benzer nokta var. Peki sadece bu mu? Hayır! Korecedeki kelimelerin sıralaması da Türkçe ile aynıdır. İşte bu işimizi en çok kolaylaştıran şey. Aşağıda bir örnek cümle yazayım.

지금서울에서 안 삽니다.

Cigım souleso an samnida.

Şimdi Seulda yaşamıyorum.

Mesela yukarıdaki cümleye bakacak olursak kelime sırası birebir Türkçe ile aynı. İşte bunu sevdiniz 🙂 Bir de demiştim ki ekler kelimenin başına veya sonuna gelir. Cümlede yeşil renkli eso (ismin de hali) ekini tıpkı Türkçedeki gibi kelimenin sonuna ekledik. Pembe ile yazdığım yerde ise fiili olumsuz yapmak için kullandığımız an ekini samnida fiilinden önce kullandık. Böylece sondan eklemeli dilin ne olduğunu anlamış olduk. Bazı ekler kelimeden sonra bazıları ise kelimeden önce geliyormuş.

Zamanlar


Korecede İngilizcedeki gibi 12 tane zaman yok. Temelde 4 tane zaman var. Şimdiki, geniş, gelecek ve geçmiş zaman. Üstelik şimdiki ve geniş zaman birebir aynı. E ben cümlenin hangi zamanda olduğunu nasıl anlayacağım? Şimdiki zaman zarfı kullanırsanız şimdiki zaman, geniş zaman zarfı kullanırsanız geniş zaman cümlesi kurmuş olursunuz. Mesela yukarıdaki cümle şimdiki zaman cümlesiydi. Şimdi kelimesi şimdiki zaman kelimesidir. Ama aşağıdaki cümle geniş zaman cümlesidir. Çünkü her zaman kelimesi geniş zaman kelimesidir.

날마다 학교갑니다.

Nalmada haggyoe kamnida.

Her zaman okula giderim.

Sıfat ve fiil çekimleri


Eğer gördüğünüz bir kelimenin anlamını bilmiyorsanız onun sıfat mı fiil mi olduğunu yazımından anlayamazsınız. Neden? Çünkü tüm sıfat ve fiiller Korecede da son eki ile biter. Bu ek değişerek çekimlenir. Korecede sıfatların ve fiillerin çekimleri aynıdır. Bu yüzden ekstra çekim kuralları öğrenmek zorunda kalmazsınız.

Korece neden Japoncadan daha kolay?


Fiiller: Japonca fiiller 3 gruba ayrılır ve her grubun çekimleri farklıdır. Korecede ise fiiller gruplara ayrılmaz. Tek gruba ait belli kurallarla çekimlersiniz. İngilizcedeki gibi fiilin 1. hali, 2. hali ve 3. hali gibi şeyleri de yoktur.

Sıfatlar: Japoncada sıfatlar ikiye ayrılır ve onların çekimleri de farklı yöntemlerle yapılır. Korecede ise fiil ve sıfatların çekimleri aynı yöntemle yapılır. Doğal olarak ekstra kurallar öğrenmezsiniz.

Sayaçlar: 1 porsiyon pilav, 3 kişi,  10 yaşında adam yapılarındaki porsiyon, kişi ve yaş kelimeleri birer sayaçtır. Bir nesneyi sayacağınız zaman o nesnenin ait olduğu sayacı kullanmak zorundasınız. Korecedeki sayaç sayısı Japoncadakinin çeyreği kadar ya var ya yok 🙂

İşte bu sebeplerden Korece daha kolay bir dildir.

Tabii anlatılacaklar sadece bunlar değil. Kısa da olsa Korece’nin nasıl bir dil olduğu hakkında bilgi vermek için bu yazıyı hazırladım. Ayrıntılı olarak öğrenmek için sitemizdeki Ücretsiz Korece Dersleri eğitimine katılabilirsiniz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


41 Yorum "Korece kolay mı?"

 1. Kelimelerin anlamlarına bakabilceğimiz güvenli bir sözlük var mıdır? Varsa hangisidir

 2. Günlük ne kadar çalışmalıyım? Diğer derslerim de var. Bir de ne kadar sürede dediklerini anlayıp akıçi bir şekilde konuşabilirm? Cevap verirseniz mutlu olurum.

 3. Türkiye de üniversiteyi okuyup çalışmak için Kore ye gitmek istiyorum. Buradan çalışmam yeterli midir?

 4. Üniversiteyi Kore de okumak istiyorum. Sizce buradan çalışsam yeterli olur mu?

  • merhaba zeynep bende korede okumak istiyorum kesin kararım önceden korece dersi çalışıyordum sonra bıraktım şuan yine başladım bende bi ara sözlük almayı düşünüyorum instagram hesabın yada whatsapp da da ayrıntılı konuşabiliriz istersen 🙂

 5. merhaba ben koreceni ogrenmek içın once alfabenımı öğrenmelıyım mı?

 6. LÜTFEN YARDIMCI OLURMUSUNUZ KORECE ÖĞRENMEYE NERDEN BAŞLAMALIYIM İNTERNETTE VS. HANGIL ALFABESİNE BAKTIM HER YERDE FARKLI FARKLI VE NASIL TELAFUZ EDİLECEĞİNİ BİLMİYORUM AMA SİZİN ÖRNEK VERDİĞİNİZ CÜMLELERİN ALTINA NASIL TELAFUZ EDİLECEĞİNİ YAZMIŞSINIZ PEKİ MERAK ETTİĞM KELİMELERİN OKUNUŞUNU BİLYORSAM NE YAPACAĞIM ÇEVİRİ NASIL OKUNDUĞUNU YAZMIYOR BUNUN İÇİN BİR PROGRAM VAR MI? ☺️

  • Burada başka bir hesabın reklamını yapmak ne kadar doğru olur emin değilim ama harflerini You Tube’da TonguçHan’dan öğrenebilirsin. Öğrendikten sonra hemen koşarak buraya gel çünkü kesinlikle mükemmel bir yer burası. 😄💪🏻

 7. -1 yılda korecede çok iyi bir seviyeye gelmek mümkün müdür?
  -Korece yazıları daha iyi okuyup,yazmak için ne yapabilirim?

 8. Benim kore de üniversiteye gitme fikrim var ve önümde 4 ila 5 yıl var bugün korece dersine başladım sizin sayfanızdan normal okul derslerine çok fazla yoğunlaşmayı düşünüyorum koreceyi kitap internet vs gibi yerlerden günde 2 saat calisir ve boşta oldukça zihnimde kelime tekrarı yaparsam ne kadar zamanda koreceyi yüksek düzeyde öğrenmiş olurum.

  • Yaklaşık yarım senede bile sökebilirsin koreceyi zaten *korece öğren subliminal* dinleyerek aklında daha çok kalıcılık yaratıyor ve öğrenmeni hızlandırıyor.

 9. merhabalr, ben korece öğrenmek istiyorum. sizin tavsiye ettiğiniz bir öğrenme sırası vardı bunu daha önce yorumlarda görmüştüm ama şuan bulamadım tekrar söyleyebilir misiniz? (öğrenme sırası derken önce alfabe sonra yazımı vs bir şeydi)

 10. Kore’de üniversite okumak istiyorum, İngilizcem fena değil ve önümde dört sene var (hatta beş sene). İngilizcemi bir yandan geliştirirken Korece de öğrenmek istiyorum ama nereden başlayacağımdan emin değilim. İlk önce alfabeyi öğrensem de sonrasını kendi kendime kaynaklar ve internetle halledebilir miyim sizce? Ve ne kadar süre gerekli?

 11. ÜNİVERSTEYİ 2 KİSİ OLARAK KOREDE OKUYACAĞIZ

 12. 4 yıl boyunca kore dilini ögreten kurslara gitmeyi planliyorum sizce akıcı bir şekilde konuşabilirmiyim

 13. Soruları cevaplıyor musunuz?

 14. Günde ne kadar vakti mi ayirirsam daha iyi ve kaliteli korece öğrenebilirim ? Ingilızce ve koreceyle başlamak istiyorum .aynı zamanda üniversiteye de hazırlanıyorum tıp icin

 15. Düzenli olarak nasıl çalışabilirim

 16. BN Korece harflerini baya bir karıştırıyorum ne kadar ezbelsem bu aralarda zaten tam bir aydır çalışmadı nasıl çalışmam lazım ki?

 17. Korece öğrenmek için telefona indirebileceğimiz bir uygulama var mı? Ya da siz hangisini önerirsiniz?
  (Daha çok kelime öğrenmek adına soruyorum)

 18. Merhaba, Ben de korece harfleri ve okunuşları ile yazımını biliyorum. Bazı kuralları da biliyorum. Sitenizden düzenli olarak, bolca zamanım var, hergün 4-5 saat çalışırsam korecem ne kadar seviyeye gelir ve temmuz da kore’ye gidiyorum. Gidince kolaylıkla insanları anlayabilir ve konuşabilir miyim? Açıkçası saygı formlarında hata yapmaktan korkuyorum sizce de korkmalı mıyım çok karışık mı??

 19. Japoncaya çok büyük bir ilgi duyuyorum fakat alfabesi gözümü korkutuyor. Kore alfabesi kolayken telaffuzu bana zor geliyor. Kararsız kaldım. Ne yapmalıyım?

 20. Çok iyi bir seviyede Korece öğrenmek için tahmini ne kadar süre alır?

 21. Ben İngilizce bilmiyorum ve Güney Kore’de tercumanlık anlım yapmak istiyorum sizce İngilizce mi öğrenmeliyiz Korece mi

 22. Orta seviyeye gelebilmem icin gün-de kac saat çalışmam gerekir

 23. Hangi dili ilk olarak öğrenmemizi tavsiye edersiniz

 24. Düzenli çalışma ile 3 ayda ne kadar japonca öğrenebilirim örnek olarak günlük 2 veya 3 saat japoncaya zaman ayırabilirim.

 25. İkisini beraber götürmek riskli midir? 5 aydır Japonca çalışıyorum(düzenli değil) ama hala o karışıklıktan çıkamadım.

  Kitabınızı tabiri caizse yalayıp yutana kadar Korece kassam nasıl olur? Anlamaktan çok ezberlemek şeklinde. Çünkü ingilizce zor evet ama kelime ağacımız gerçekten alakasız iki dil olsa da genel olarak iyi, diğerleri sıkıntı…

Mesaj At