Korece Türklerin öğrenebileceğimiz en kolay dildir. Korece, bildiğiniz gibi Güney Kore’nin resmi dilidir. Yaklaşık 1 yılda iyi bir seviyeye gelebilirsiniz.

Korece, bildiğiniz gibi Güney ve Kuzey Kore’nin resmi dilidir. Eskiden Koreliler hanja adını verdikleri yazı karakterlerini kullanıyorlardı. Yani Çince yazı karakterlerine Koreliler, hanja adını vermişler. Fakat dönemin kralı, hanjanın zorluğunu göz önünde bulundurup günümüzde kullanılan Hangıl Kore alfabesinin bulunmasını sağlıyor. İyi ki de bu reformu yapmış.

Japonca veya Çince öğreniyorsanız bu yazı karakterlerinin nasıl bir dert olduğunu biliyorsunuzdur. Oysa ki Hangıl öyle mi? Hangıl gayet sevimli bir alfabe. Üstelik kolay da. Aşağıda merhaba anlamına gelen bir kelime yazalım da şu sevimli alfabeyi bir daha görelim.

안녕하세요

Korece nasıl bir dil?

Size güzel bir şey söyleyeyim. Korece, Türklerin öğrenebileceği en kolay dillerin başında gelir. Gerçekten son derece kolaydır. Yeterli zamanı ayırırsanız alfabeyi de bilirseniz birkaç ayda turistik bir gezi yapmak için yeterli seviyeye çıkabilirsiniz. Peki ama neden kolay?

Sondan eklemeli dil nedir?

Korece de tıpkı Japonca ve Türkçe gibi sondan eklemeli bir dil. Ne demek sondan eklemeli dil? Yani kelimenin kökü değişmiyor. Kelimenin başına veya sonuna ek getiririz. Bu yüzden Korece öğrenmek bizler için son derece kolay oluyor. Zira çok benzer nokta var. Peki sadece bu mu? Hayır! Korecedeki kelimelerin sıralaması da Türkçe ile aynıdır. İşte bu işimizi en çok kolaylaştıran şey. Aşağıda bir örnek cümle yazayım.

지금 서울에서 안 삽니다.

Çigım soureso an samnida.

Şimdi Seulde yaşamıyorum.

Mesela yukarıdaki cümleye bakacak olursak kelime sırası birebir Türkçe ile aynı. İşte bunu sevdiniz 🙂 Bir de demiştim ki ekler kelimenin başına veya sonuna gelir. Cümlede yeşil renkli eso (ismin de hali) ekini tıpkı Türkçedeki gibi kelimenin sonuna ekledik. Pembe ile yazdığım yerde ise fiili olumsuz yapmak için kullandığımız an ekini samnida fiilinden önce kullandık. Böylece sondan eklemeli dilin ne olduğunu anlamış olduk. Bazı ekler kelimeden sonra bazıları ise kelimeden önce geliyormuş.

Korece zamanlar

Korecede İngilizcedeki gibi 12 tane zaman yok. Temelde 4 tane zaman var. Şimdiki, geniş, gelecek ve geçmiş zaman. Üstelik şimdiki ve geniş zaman birebir aynı. E ben cümlenin hangi zamanda olduğunu nasıl anlayacağım? Şimdiki zaman zarfı kullanırsanız şimdiki zaman, geniş zaman zarfı kullanırsanız geniş zaman cümlesi kurmuş olursunuz. Mesela yukarıdaki cümle şimdiki zaman cümlesiydi. Şimdi kelimesi şimdiki zaman kelimesidir. Ama aşağıdaki cümle geniş zaman cümlesidir. Çünkü her gün kelimesi geniş zaman kelimesidir.

날마다 학교갑니다.

Nalmada haggyoe kamnida.

Her gün okula giderim.

Korece sıfat ve fiil çekimleri

Eğer gördüğünüz bir kelimenin anlamını bilmiyorsanız onun sıfat mı fiil mi olduğunu yazımından anlayamazsınız. Neden? Çünkü tüm sıfat ve fiiller Korecede da son eki ile biter. Bu ek değişerek çekimlenir. Korecede sıfatların ve fiillerin çekimleri aynıdır. Bu yüzden ekstra çekim kuralları öğrenmek zorunda kalmazsınız.

Korece neden Japoncadan daha kolay?

Fiiller

Japonca fiiller 3 gruba ayrılır ve her grubun çekimleri farklıdır. Korece fiiller gruplara ayrılmaz. Tek gruba ait belli kurallarla çekimlersiniz. İngilizcedeki gibi fiilin 1. hali, 2. hali ve 3. hali gibi şeyleri de yoktur.

Sıfatlar

Japoncada sıfatlar ikiye ayrılır ve onların çekimleri de farklı yöntemlerle yapılır. Korecede ise fiil ve sıfatların çekimleri aynı yöntemle yapılır. Doğal olarak ekstra kurallar öğrenmezsiniz.

Sayaçlar

1 porsiyon pilav, 3 kişi,  10 yaşında adam yapılarındaki porsiyon, kişi ve yaş kelimeleri birer sayaçtır. Bir nesneyi sayacağınız zaman o nesnenin ait olduğu sayacı kullanmak zorundasınız. Korecedeki sayaç sayısı Japoncadakinin çeyreği kadar ya var ya yok 🙂

İşte bu sebeplerden Korece daha kolay bir dildir.

Tabii anlatılacaklar sadece bunlar değil. Kısa da olsa Korecenin nasıl bir dil olduğu hakkında bilgi vermek için bu yazıyı hazırladım. Ayrıntılı olarak öğrenmek için sitemizdeki Korece Dersleri eğitimine katılabilirsiniz.

Peki sizce de Korece kolay mı? Öğrenirken en çok nerede zorlandınız? Sizce en kolay konu hangisiydi?

6 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir