Korece öğrenmeye başlayacak çoğu kişi nasıl bir yol izlemesi gerektiğini bilemeyebilir. Bu yazımızda Korece nasıl öğrenilir? sorusuna cevap vereceğiz. Bu soruyu cevaplarken de hem siz değerli öğrencilerin geri bildirimlerinden hem de kendi tecrübelerimizden yola çıkarak size fikir vereceğiz.

1. Korece öğrenirken düzenli çalışmalısınız

Sadece Korece için değil, herhangi başka bir şey öğrenirken düzenli bir çalışma yapmalısınız. Korece Türkler için öğrenmesi en kolay dil olduğu için diğer diller kadar sıkı çalışmanız gerekmiyor. Fakat gene de günlük 1 veya 2 saatlik düzenli bir çalışma yeterli gelecektir.

2. Kore alfabesini bilmek zorundasınız

Kore alfabesini bilmeden Korece öğrenmeniz çok zordur. Kolay bir alfabesi olduğu için Korece öğrenenler bu aşamayı hızlıca geçebilmektedirler. Alfabeyi Kore Alfabesi eğitimimizden ücretsiz öğrenebilirsiniz. Görsel hafıza teknikleri ve çokça yazma alıştırması ile öğrenmek isterseniz Asialogy Kore Alfabesi kitabımızı satın alabilirsiniz.

3. Korece kelimeler problem yaratacaktır

Korece öğrenenlerin en çok zorlandığı konu kelimelerin ezberlenmesidir. Korecede kelimelerin okunuş ve yazılışlarını ezberlemekten başka çareniz yoktur. Çünkü aynı sesi veren bir çok harf bulunmaktadır. İstediğiniz kelimede istediğiniz harfi kullanamazsınız. Bir kelime hangi harfle yazılıyorsa o harfi kullanmak zorundasınız.

4. Korece günlük tutmanızı öneririz

Korece kelimeleri öğrenirken zorluk yaşayacağınız kesindir. Bunu kolayca aşmanın yolu ise iyi bir dilbilgisi eğitiminden geçiyor. Eğer cümle kurmayı başarabiliyor fakat kelimeleri hep hatalı yazıyorsanız bunu çözmenin yolu bol bol Korece yazı yazmaktır. Bildiğiniz Korece kadarıyla günlük tutmanız sizin için faydalı olacaktır. Böylece günlük hayatta en sık kullanılan kelimeleri daha kısa sürede öğreneceksiniz.

5. Korece hızlı okumak için kelime bilmelisiniz

Korece metinleri okurken yavaş mı okuyorsunuz? Ben de zamanında böyleydim. Koreli hocam bana kelime haznem az olduğu için yavaş okuduğumu söyledi. Ben de 1 hafta boyunca ciddi bir şekilde kelime çalışmıştım. Artık kelimeyi görür görmez tanıdığım için hızlı bir şekilde okuyabiliyordum. Esasında bu her dil için geçerlidir. Ne kadar çok kelime bilirseniz o kadar hızlı okur ve o kadar iyi konuşabilirsiniz.

6. Korece kelimeleri nasıl öğreneceğim?

Çoğu öğrencimiz kelime öğrenirken sıkıntı yaşadığını söylüyor. Daha hızlı ve kolay nasıl kelime ezberleyebilirim? şeklinde çok soru geliyor. Bu her dildeki en büyük sıkıntı. Hangi dili öğrenirseniz öğrenin kelime ezberlemek ayrı bir derttir. İşte bunu çözmenin en kolay yolu da o dilde günlük tutmaktır. Aşağıda kısa bir Türkçe günlük yazalım. Bu günlüğü Korece yazsaydınız aşağıdaki cümlelerdeki tüm kelimeleri gün içinde tekrar etmiş olacaktınız öyle değil mi? İşte bu şekilde her gün 1 paragraflık günlük tutarsanız en sık kullanılan kelimeleri de sürekli tekrar etmiş olursunuz.

Sevgili günlük

Bugün sabah 10.00’da uyandım. Uyandıktan sonra elimi ve yüzümü yıkadım. Daha sonra ailemle beraber mutfakta kahvaltı yaptım. Annem bana omlet yaptı. Kahvaltıdan önce hep beraber dua ettik. Kahvaltıdan sonra da şükrettik. Kardeşimle beraber okula gitmek için hazırlandık. Daha sonra babam bizi arabayla okula götürdü.

Yukarıda bir günlük yazdık. Bu günlüğü ben Türkçe yazdım. Bu günlükte yer alan kelimeleri Korece yazarsanız her gün kelimeleri tekrar etmiş olursunuz. İlk başta yukarıdaki gibi Türkçe bir günlük yazıp kelimeleri Korece yazarak başlayın. Daha sonrasında ise Koreceniz ilerledikten sonra tüm cümleleri Korece yazmaya başlayacaksınız. İşte o zaman tamamen Korece günlük tutunuz. Yukarıdaki günlüğe baktığımızda bile aşağıdaki gibi bazı kelimeleri tekrar etmiş olacaksınız. Birkaçını yazalım.

KoreceTürkçe
오늘Bugün
아침Sabah
일어나다Uyanmak
El
얼굴Yüz
씻다Yıkamak
가족Aile
부엌Mutfak
아침밥Kahvaltı
어머니Anne
오믈렛Omlet
기도Dua
동생Kardeş
학교Okul
가다Gitmek
아버지Baba
Araba

Gördüğünüz gibi aslında Korece öğrenmek son derece kolay. En önemli şey düzenli ve istikrarlı çalışmaktır. Elbette herkesin öğrenme yöntemi farklıdır. Kimisi dinleyerek, kimisi yazarak, kimisi de başkasına anlatarak öğrenir. Sizin için en uygun yöntemi keşfetmelisiniz. Öğrenmeyi öğrenmelisiniz.

Peki ya siz Koreceyi nasıl öğreniyorsunuz? Korece öğrenirken nasıl bir yol izliyorsunuz?

3 Yorum
  • Selam ben korece öyrenmek istiyorum ama evde veya kurs da olabilir fakat ben azerbaycanda yaşıyorum ve benim yaşadığım yerde korece kursu yok yani bana çok uzak ve birazcık pahalı kitaplarda pahalı ne yapmalıyım ve. Evede öyrenmek olurmu vence olur

    • Evde öğrenebilirsiniz. Kitaplarımızı online eğitim haline getireceğiz. Fiyatları uygun olacak. O eğitimleri satın alırsınız daha ucuz olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir