Japon Alfabesi Hiragana Tablosu

Hiragana, toplam 46 temel heceden oluşmaktadır. Her hece ise 1 sese eşittir. Bu hecelerin sağ üst köşelerine eğik çift tırnak (dakuten) ya da küçük bir yuvarlak işareti (handakuten) konarak daha yumuşak veya sert heceler de oluşturulmaktadır.

Hakkında
 • Hiraganada kaç hece var?
 • Hiragana nerede kullanılır?

Hiragana, toplam 46 temel heceden oluşmaktadır. Her hece ise 1 sese eşittir. Aşağıdaki tabloda bunları görmektesiniz. Bu hecelerin sağ üst köşelerine eğik çift tırnak (dakuten) ya da küçük bir yuvarlak işareti (handakuten) konarak daha yumuşak veya sert heceler de oluşturulmaktadır. Bu heceleri de hiragana çizim derslerinde göreceksiniz. Bu 46 heceyi incelediğimizde 5 adet sesli a, i, u, e, o karakteri, 1 adet sessiz n karakterini ve yanlarında 1 adet sesli harf bulunan heceler görmekteyiz.

Ek olarak shi hecesi şi, chi hecesi de çi olarak okunur. Bazı yerlerde ki ve sa hecelerinin biraz daha farklı çizildiğini görebilirsiniz. Bu farklılık tamamen bilgisayardaki yazı fontları ile alakalı olup bu çizimler de doğrudur.

Hiragana Ki ve Sa heceleri
Hiragana Ki ve Sa heceleri

Aşağıda ileride ezberleyeceğiniz hiragana tablosunu görüyorsunuz. Bu aşamada ezberlemenize gerek yoktur.

Hiragana Tablosu
Hiragana Tablosu

Hiragana sessiz karakter (ん)

hiraganada yanında sesli harf bulundurmayan tek sessiz karakterdir. Genel olarak kelimelerin sonunda yer alır. Japonya kelimesi ile görelim.

にほ – Nihon – Japonya

Hiragana nerede kullanılır?

Hiragana, temelde Japonca kökenli sözcükleri yazmak için kullanılır. Günlük hayatın hemen her yerinde görmemiz mümkündür. Özellikle çizimi zor olan kanjilerin yazımında hiragana kullanılır. Eğer bir Japon gazetesi alırsanız içerisindeki kanjilerin hiragana hallerinin de yazılı olduğunu görebilirsiniz. Bunların dışında, cümle içerisindeki ek ve bağlaçlar da hiragana ile yazılır.

Bir metni hiragana ile yazacaksanız kelimeler arasında boşluk bırakmalısınız. Aksi halde okuması çok zor olur.

Tüm Japonca Kitaplarımız

Kitaplarımızı tüm kitap satan online mağazalardan ve d&r gibi kitapçılardan alabilirsiniz. Fiyatlar satan yere göre değişkenlik gösterebilir.

Japon Alfabesi Hiragana Tablosu
Yorumlar
5
Ücretsiz Japonca Ders 5
Paylaş
6 Yorum
 • Büşra Nur Kaya avatarıBüşra Nur Kaya says:

  önce koreceyi öğreniyim sonra belki japonca gelir ama baya ayrıntılı

  Yanıtla
 • Deniz Fahli avatarıDeniz Fahli says:

  Teşekkürler

  Yanıtla
 • Lili avatarıLili says:

  Japonyaya ilgi duyan hoslandigim kişi için japonca öğrenmeye başladım bugün ikinci günüm ve aşırı şekilde hoşuma gitti bu dersler çok yardımcı oluyor Japonca hakkında sahip olduğum sıfır bilgi ile başladım bu derslere ve sadece 2 ders içinde çok şey öğrendim herşey için teşekkürler dersler çok faydalı

  Yanıtla
 • Semanur Akpınar avatarıSemanur Akpınar says:

  Japonca öğrenmek isteyen herkesin mutlaka gelmesi gereken o site

  Yanıtla
 • Begonya Vural avatarıBegonya Vural says:

  Bu siteden korece öğrenmeye başlamıştım alfabeyi kolaylıkla ezberlememe katkı sağladı ve japonca öğrenmeye başladım.. Çok teşekkür ederiizzzz

  Yanıtla
 • Seda avatarıSeda says:

  Çok heyecanlıyım sonunda doğru bir şekilde Japonca öğrenebileceğim Türkçe bir web sitesi ve kaynaklar buldum :) Emeği geçen herkesin eline sağlık, umarım bu site hak ettiği değeri en kısa zamanda görür :)
  Derslere başlıyoruum

  Yanıtla

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir