Japonya’da aklınızda kalacak 12 şey

Sebebi ne olursa olsun, işte size Tokyo, Osaka, Kyoto, Hiroshima ve diğer şehirlerden ayrıldıktan sonra akıllarından çıkmayan 12 şey

japonya 3
japonya 3

Japonya’ya gezmeye gelen turistler tatilleri bittiğinde ayrılmak zorunda. İngilizce öğreten yabancı öğretmenler çalışma izinleri bittiğinde ayrılmak zorunda. Sebebi ne olursa olsun, işte size Tokyo, Osaka, Kyoto, Hiroshima ve diğer şehirlerden ayrıldıktan sonra akıllarından çıkmayan 12 şey.

1- Genel Temizlik

Nerede olursanız olun fark etmez, büyük şehirler ya da küçük kasabalar her zaman temizdir. Japonya’daki insanlar eşyaları öylece çöpe atmazlar. Aslına bakarsanız eve getirip geri dönüştürürler.

2- Temaki Sushi

Temaki sushi yuvarlak sushinin bir çeşididir. Pirinç, yosun, ve çeşitli malzemeler içerir. Asla unutamayacağınız lezzetli bir Japon yemeğidir.

3- Çok Kibar Müşteri Hizmeti

Konnichiwa (merhaba), Youkoso (Hoşgeldiniz), douzou (Buyurun), Arigatou (teşekkürler), Ohayou Gozaimasu (Günaydın), Konbanwa (iyi akşamlar), Oyasumi nasai (iyi geceler) Japonya’da sıkça duyacağınız kelimelerdir.

4- Çok Etkili Toplu Taşıma

Otobüslerden taksilere, gideceğiniz yere her zaman zamanında ulaşırsınız.

5- Güvenlik Endişesi Yok!

Suç işlendiği zamanlar da olmasına rağmen, Japonya’da gece tek başınıza dolaşmak yinede güvenlidir.

6- Saat 7’den sonraki indirimler

Birçok bakkal ve market saat 7’den sonra büyük indirimler yapar. Her türden yemek kutularını ya da atıştırmalıkları iyi fiyatlara bulabilirsiniz. Her şey taze günlük olarak üretildiğinden satılmaz ise çöpe atmak zorunda kalırlar. Bu yüzden atmaktansa indirim yapmayı tercih ederler.

7- Yüksek teknolojili tuvaletler

Japonya’da ki tuvaletlerin görülmeye değer yerlerden biri olduğunu söylemek tuhaf ama öyle. Bazı yerlerde tuvaletler ısıtma koltuklu, otomatik sifonlu, vantilatörlü ve uzaktan kumandalıdır.

8- Shinjuku Toho binasındaki Godzilla kafası

Godzilla hayvanat bahçelerinde görebileceğiniz türden bir yaratık değil ama Shinjuku’da oldukça tatlı birtane mevcut.

9- Onigiri

Onigiri küçük üçgen pirinç ve deniz ürünleri parçacıkları etrafına yosun sarılı bir yemektir. Önceleri gezgin samuraylar için bir yemek iken günümüzde tüm Japonya’da yaygın olarak tüketilir. Hemen her markette bulabilirsiniz.

10- Marketler her yerde ve çok uygunlar

FamilyMart, 7-Eleven, LAWSON ve yerel marketler hemen her yerde görülebilir. İstediğiniz zaman sıcak yemek alabilirsiniz hatta gece yarısı bile.

11- Eğer isterseniz sokakta içebilirsiniz

Japonya’da sokakta içki içmek serbesttir.

12- Otomatlar her yerde

Nerede olursanız olun, atıştırmalık veya içecekler için otomatlar her zaman birkaç adım uzağınızdadır.

Paylaş
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir