Fukuoka’da denemeniz gereken 3 yemek

Japonlar yemek konusunda takıntılı bir millettir, fırsatınız olur da giderseniz bunu kendinizde görebilirsiniz

Japonlar yemek konusunda takıntılı bir millettir, fırsatınız olurda giderseniz bunu kendinizde görebilirsiniz. Hatta her kasabanın kendine has bir damak tadı ve yemek yapma yöntemleri vardır .

Bazı şehirlerde bazı yemekleri ile ünlüdür. Örneğin ; Hiroshima sonsuza kadar Okonomiyaki’nin evi olarak kalacaktır. Çok güzel görünüyor değil mi 🙂

okonomiyaki

Nagoya’da en iyi miso katsu’yu yiyebilirisiniz

miso-katsu

Ve tatlı olarak insanlar her zaman sizden isteyeceği Yatsuashi’yi de Kyoto’da yiyebilirsiniz.

yatsuashi

Fukoako’da çok farkı değil, Tonkatsu ve Ramen (Izgara etli erişte çorbası ) en popüler yemektir, kokusunu sokaklarda gezerken duyabilirsiniz ve bu yemek ne kadar yağlı ve de tuzlu olur ise o kadar lezzetli olur.

Ancak gezinizde araştırmanız ve ulup yemeniz gereken 3 yemek daha var!

1) Motsunabe もつ鍋

Motsunabe

Motsunabe, bu listedeki arkadaşlarınızda paylaşmaya en uygun olan yemektir. İsminden de belli olduğu üzere Nabe;  Japon usülü sıcak tencere gibi kaplarda servis edilir. Ana malzemesi dana ve domuz etidir genelde dana eti kullanılır.

Nabe çorbası genelde soya sosu, sarımsak ve acı biber kullanılarak yapılır. Bu karışım aroması iyice oturana kadar ağır ateşte uzunca pişer. Ayrıca bu karışımda eti çok yumuşak ve lezzetli yapar. Şehirde pek çok motsunabe restoranı var ancak en güzeli Asaka’da bulunan Motsunabe Yamanaka’dır.

2) Mentaiko 明太子

mentaiko

Motsunabe lezzetli bir yemek evet ancak Mentaiko’nun da malzemeleri baya lezzetli.

Mentaiko esasen Poolock Roe (yumurta) bahartlı hali. Bu yemeğin anavatanı Kore’dir ve Japonya’ya Fukaku üzerinden gelmiştir. Şu an Japonya’da binlerce Mentaiko üreticisi vardır . Bu yemek pek çok farklı günümüz yemeklerine de evrilmiştir.

Mentaiko pasta(makarna ), Mentaiko pizza, Mentaiko Tamago Yaki (omlet tarzı yumurtalar)ve Mentaiko onigiri (pirinç topları ) Fukuoka’da üreticisine gidip bu yemeklerin nasıl yapıldığını izleyebilir, fabrikayı gezebilirsiniz.

3) Yuzu Kosho 柚子胡椒

yuzu-kosho

Matsunabe en iyi yemekse, Mentaiko en güzel malzemelere sahipse, en güzel malzeme de Yuzu Kosho’dur! Yuzu Japonya’da çokça görülen bir meyveden yapılan bir malzemedir. Yuzu isimli meyvenin kabuğu soyulup tuz ve biberle ezilir. Patates cipsleri için bile bu sosun kullanıldığını görebilirsiniz. Yani eğer olurda yolunuz Fukuoka’ya düşerse Matsunabe, Mentaiko, Yuzu Kosho ve tabii ki de Ramen yemeden gelmeyin!


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


1 Yorum "Fukuoka'da denemeniz gereken 3 yemek"

  1. Güzel görünüyorlar, hele oruçken daha bir güzel görünüyorlaaaar 🙂

Mesaj At