Japon kara tahta sanatı

Ders arasını fırsat bilen öğrenciler çizim yeteneklerini sınıftaki kara tahtayı ve birkaç tebeşiri kullanarak bazen solo olarak bazen bir takım halinde sergiliyor.

Japon kara tahta sanatı
Japon kara tahta sanatı

Japonya’da genç öğrenciler arasında son 2-3 yıldır yükselen bir trend var. Ders arasını fırsat bilen öğrenciler çizim yeteneklerini sınıftaki kara tahtayı ve birkaç tebeşiri kullanarak bazen solo olarak bazen bir takım halinde sergiliyor. Bir önceki dersten kalan formüllerin, önemli notların üzerinde ismini duyurmuş modern sanat galerilerinde rastlanabilecek güzellikte kompozisyonlar yer buluyor kendine. Her ne kadar Japonya’da eğitim alanında teknolojik birçok devrim denebilecek gelişme kaydedilse de geleneksel kara tahta yerini başka bir şeye bırakmamış.

Ortaya koydukları çalışmaları elbette bir sonraki derse gelecek öğretmenin insafına bırakmayan öğrenciler fotoğraflarını hemen sosyal medyada paylaşıyor. Bu yükselen trendi fark eden yazı tahtası üreticisi Nichigaku da akıllıca bir pazarlama hamlesi yaparak bir yarışma düzenlemiş. 249 öğrenciden gelen 50 başarılı “kara tahta” çalışmasını değerlendirerek en iyilerini ödüllendirmiş.

Paylaş
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir