8 denemeniz gereken Japon Fast Food’u

Japon fast food'larının kökeni sokak yemekleri ve ev yemeklerinden gelir

Japon yemekleri domuz katkısı veya domuz eti içerebilmektedir. Bu sebeple yemeden önce mutlaka bu konuda restorandan bilgi alınız.

İngilizce’den çevrilmiştir

Japon fast food’larının kökeni sokak yemekleri ve ev yemeklerinden gelir. Bu yemekler Japonların hünerli ve yenilikçi yönlerini temsil eder. Hızlı servis edilmelerinin yanında besleyici ve doyurucu olduklarından her zaman aceleci olan çalışan kesim tarafından çokça tercih edilirler. Bu tür yemekler ev yemekleri ve restoranda satılan yemekler kadar kültürel ve tarihsel değer içerir

1. Yoshinoya

Yoshinoya ülkedeki en eski fast food zincirlerinden biridir. Yoshinoya 1899’da Tokyo’daki Chou-ko balık marketinde kurulmuş ve Gyudon adı verilen biftek ve pirinçli yemeği ile ünlü olmuştur. Soğan ve yumuşak ama leziz özel sos ile sotelenmiş bifteği Japon pirincinin üzerinde bir deneyin.

2. Nakau

Günlük Japon kültürünü ucuza deneyin. Bu Japon restoranı 1969’da Osaka’da kurulmuştur. Japonya seyahatiniz sıcak pirinç, miso çorbası, natto (fermente olmuş soya), yumurta ve okra’dan oluşan geleneksel kahvaltıyı denemeden tamamlanmış sayılmaz.

3. Gyoza no Ohsho

Gyoza no Ohsho 1967’de Kyoto Üniversiteleri’nin yakınlarında açılmış, lezzetli ve ucuz hamur köfteleri ile çabucak öğrencilerin ve çalışanların gözdesi olmuştur. Yakimeshi, Tori no Karaage ve Subuta’yı kesinlikle denemenizi öneriyoruz.

4. Coco Ichibanya

Coco Ichibanya’nin uzmanlığı Japon stili köri üzerinedir. Buradan kızartılmış et, balık ve deniz ürünleri üzerine dökülmüş özel köri karışımı gibi lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Bu restoranın sloganı “Çabucak, mükemmel ve gülümseyerek”tir. Coco Ichibanya zincirlerinde yemek yerken dostça bir gülümsemeye hazırlıklı olun.

5. Ringer Hut

Champon ve  Sara udon, Ringer Hut sayesinde Nagasaki’den Japonya’nın her yerine yayılmıştır. Bu yemek 1800’lü yıllarında sonlarında gelen Çinli göçmenlerden alınmıştır. Besleyici ve doyurucu Champon, yanında sebze, et ve deniz ürünleri ile tam bir protein deposudur. Sara udon ise Tayland ve Çin yemeği olan Rad naa’nın eşdeğeridir.

6. Fuji Soba

Japon fast food’u sadece ucuz değil aynı zamanda besleyici ve doyurucu olur. Fuji Soba zinciri Japonyadaki her tren istasyonunda bulunabilir ve işe giden veya işten gelen insanlar tarafından çokça tercih edilirler. Soba yemekleri basit noodle ürünlerinden Tempura ve Donburi’ye açılan geniş bir yelpazeye sahiptir.

7. Marukame Udon

Udon, klasik Japon noodle’ı ve bir Japon fast food favorisidir. Marukame Udon zinciri hızlı ve besleyici Udon noodle’ı ile özel soslarının karışımı ile övünürler. Yan ürünler karides, tempura karışımında hazırlanmış mürekkep balığı ve kızarmış tavuk ve wasabili ya da wasabisiz kızarmış fasülyedir.

8. Kappa Sushi

Kappa Sushi yenilikçi Japon yemeğinin somut bir örneğidir. Doğal sushi deneyimini, sokak yemekleri için yaygın olan kayışlı bantlar üzerinde görmeye hazır olun. Denenmesini önerdiğimiz yemekler Tempura jambon, Bento çantası türleri ve tabii ki sushi ve sashimi.

Sonuç

Japonya ziyaretiniz önerdiğimiz restoranlara gitmediğinizde tamamlanmış denemez. Paranız az olsa bile bu restoranları deneyebilirsiniz. Fast food Japonya’da yüzyıllardır bulunan bir kültür ve tarihi özelliktir. Günümüzdeki restoran zincirleri bu geleneği yenilikçi ve şaşırtıcı değişikliklerle yansıtır.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


0 Yorum "8 denemeniz gereken Japon Fast Food'u"

Mesaj At