Japonya’da gitmeniz gereken 7 müzik festivali

Japonya, uluslararası festivaller de olmak üzere birçok müzikal etkinliğe ev sahipliği yapar.

Japonyanın müzik festivalleri
Japonyanın müzik festivalleri

Japon müzik festivalleri Grunge’dan Heavy Metal’e, Blues’tan Folk’a, Brit’ ten Indie’ye, tümüne sahiptir. Japonya, uluslararası festivaller de olmak üzere birçok müzikal etkinliğe ev sahipliği yapar. Meraklı bir yabancı, bu 7 müzik festivalinden en azından birini ziyaret etmeyi isteyebilir.

1. Summer sonic festivali

2000 yılında yaz mevsimi için hazırlık kampanyası olarak başlayan, Osaka ve Chiba’da, eş zamanlı olarak, her yıl düzenlenen Japon Müzik festivalidir. Osaka’ da çalan gruplar, Chiba’ ya gider, diğer taraftan Chiba’ da ki gruplar Osaka’ ya giderler. Coldplay ve Arrested Development gibi yerli – yabancı Rock müzisyenleri, buraya gelip festivalde sahne alırlar.

summer sonic festivali

2. Fuji rock festivali

Smash Japan bu 3 günlük Japon Müzik festivaline Niigata bölgesinde ki Naeba Ski Resort’ da ev sahipliği yapar. (Naeba Kayak Tatil Beldesi) Eskiden Fuji’ de düzenlenen festival artık burada düzenlenmektedir. Yerli – yabancı 200’ün üzerinde müzik sanatçısı, 100,000 civarı seyirci önünde sahne alır. Tatil köyü, Dünya’nın en uzun gondol teleferiğine sahip olma özelliği taşır. Bu festival her yıl Temmuz ayında düzenlenir.

fuji rock festivali

3. The rock in Japan festivali

Bu 3 günlük festival genellikle Ağustos ayında veya yaz mevsiminin bitimine doğru, Ibaraki bölgesinde ki Hitachinaka’ da Hitachi Seaside Park’ ta düzenlenir. Genellikle J-Rock (Japon Rock) ve J- Pop (Japon Pop) müziklerinin ön plana çıktığı bu festival, katılımcı  bakımından diğer tüm Japon müzik festivallerini geride bırakır.

the rock in japan festivali

4. Animelo summer live festivali

Animelo Japan müzik festivali, farklı türlerde, anime müzikleri konusunda uzmanlaşan sanatçıları barındırır. Bu buluşma, Japonya’da, 2005’ ten beri anime şarkıcıları ve ses aktörlerinin en büyük buluşması olmaktadır. Diğer ülkelerde de gösterime girmektedir. Popülerliğinin her yıl giderek artmasından dolayı önceden yer ayırtmak- biletlerinizi almanız tavsiye edilir.

animelo summer live

5. Kanazawa anisong festivali

“Kanazawa”, yani “Altın Bataklık”, efsaneye göre, patates kazıcısının patates yerine altın bulmasından gelir. “Anisong” basitçe “Anime şarkısı” anlamına gelir. Nitekim, anime müziği barındıran Kanazawa Anisong adlı bu festival, Japonya’nın en büyük müzik festivallerindendir. Farklı türlerden birçok sanatçının sahne aldığı bu festivale binlerce kişi katılır.

6. Tokyo idol festivali

Tokyo Idol Festivali (TIF), Ağustos ayında birçok Idol grubunun canlı performans gösterdiği, 2010’ dan beri her  yıl düzenlenen festivaldir. Geçtiğimiz yıl festivale 51,000 hayran katıldı. Festival, Japonya’ da ki en büyük İdol Japon müzik festivalidir. Festival boyunca, selfieler, tokalaşmalar ve çokça seyirci çığlıkları duyulabilir.

tokyo idol festivali

7. Countdown Japan festivali

Countdown Japan, 4 günlük bir festival olup, genelde yılın son günlerinde, Aralık 28 ile Yılbaşı gecesinde yapılır. Festival kadrosunda, 180 ünlü ve çok ünlü olmayan Kyary Pamyu Pamyu, Hip-Hop ve Denki Groove sanatçıları bulunur. Yeni yılın gelmesiyle beraber yapılan, yeni yıla girmeyi kutlama amaçlı bir etkinliktir.

Countdown Japan festivali

Japon müzik festivalleri hem Japonların hem de ziyaretçilerin-turistlerin ilgi odağıdır. Müzik ve şarkı söylemek, Japon kültürünün bir parçasıdır. Antik Japon müzik festivalleri, kardeşlik ve anlayışı aşılamak için Samuray müzikleri içermekteydi.

Paylaş
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir