Kochi’yi ziyaret etmek için 10 sebep

En kısa sürede bu az bilinen vilayeti neden seyahat etmeniz gerektiğini gösteren 10 nedeni açıklayacağım.

kochi
kochi

Eylül’ün Gümüş haftası sırasında, Shikoku’yu ilk defa ziyaret etmek zevkli olmuştu. Görevim 3 gün boyunca Japonya Hava yollarının, Japonya Müze Kartı ile Kochi Makamını keşfetmekti. Japonya’nın tüm çevresini seyahat etmek yaklaşık 10.800 Yendir. Japonya Havayolu Tokyo Haneda’dan (Tokyo Havayolu) Kochi’ye her gün 5 uçuş düzenler ve kaşif geçidi ile tam bir pazarlık fiyatı tarzında uçarsınız.

Yazı İngilizce’den çevrilmiştir.

Şimdi sizlere, en kısa sürede bu az bilinen vilayeti neden seyahat etmeniz gerektiğini gösteren 10 nedeni açıklayacağım.

1) BOLCA AÇIK HAVA ETKİNLİKLERİ VARDIR.

Kochi’nin çok fazla macera sporları ve Açıkhava aktiviteleri vardır. Orta Doğu’nun Yodogawa Nehri’nin masmavi sularında, GoodRiver bana kanon dersleri verecek kadar naziklerdi. Bu River Cruise programının bir parçasıydı. Water Babies (Krem Markası) ile rafting yapmayı da deneyebilirsiniz. Bir diğer aktivite ise Batı Kochi’nin tüm özelliği olan kayağı, şnorkeli ve kanyonudur. İngilizce konuşan klavuzlara ağırlık veren Happy Raft şirketi Kochi merkezli bir Avustralyan şirkettir.

2) YİYECEK TAZE, UCUZ VE DÜPEDÜZ LEZZETLİ

Sabah yakalanan balık genellikle öğlen vakti tabağınızda olur. Üzümler, ziyaret ettiğim sezonda dolgun ve sulu değillerdi, fakat 300 Yen karşılığında yerel olarak yetiştirilen sebze ve meyvenin yanı sıra pazardan toplu olarak da satın alınabilir.

Japonya’nın eski marketlerden biri ( 300 yıldan fazla tarihi ile) olarak Kochi Kale kapısının dışında ve Otesuji Cadde’sinin aşağı uzanan kısmında, her Pazar günü yerini alır. En taze yiyecekler ve ucuz yiyecekler için oraya erkenden gitmelisiniz. Ayrıca belirtmek gerekir ki Kochi kafe kültürü açısından başkent olmalı (benim fikrim). Kaldığım esnada, yakındaki çiftliklerde kargı ile yakalanan, makarna malzemeleri ile yapılan makarna yemekleri yemeye çalıştım.

3) BALİNALAR İÇİN ÇOK VAKTİNİZ OLACAK.

Balina ve yunusları izlemeye gitmek için kim eline geçen fırsatı kaçırmak isterdi ki? Amerika’da Tosa’da bulunan Shiokaze Parkında, Nisan ayından en geç Ekim’e kadar ( Havaya bağlı olarak) bu görkemli hayvanları izlemek mümkündür.  Turlar, yetişkinler için 5 saatliği 6000 Yendir.

4) RYOMA GEÇİDİ İLE ÇOK FAZLA PUL ALABİLİRSİNİZ.

Kochi Ziyaretçi ve Kongre Derneği, turistler için en eğlenceli bir girişim ile geldi. Ryoma Geçidi, Kochi’nin en ünlü bölgesi olarak adlandırılmıştır. Ryoma Sakamoto, dükkanlardan çeşitli turistik ve pasaportlara özel pullardan toplamanıza izin verir. Daha fazla pul toplamanız, size şehir etrafında daha iyi indirimler sağlamaktadır. JR Kochi Turist bilgilendirme merkezinden kendi pulunuzu alın.

5) İNDİANA JONES TAŞINABİLİR, ŞEHİRDE YENİ BİR KAŞİF VAR.

Ne olursa olsun Ryuugajou’daki 150 milyon yıllık kireç taşı bulunan mağaraları keşfetmek sizi bir İndiana JONES gibi hissettirecektir. Mağaranın içinden geçen çok sayıda görkemli şelaleler ve birbiri üzerinden aralıklarla dev sarkıtların patlamaları sizi büyüleyecektir. Aynı zamanda 2 saatlik macera kursu hevesli kaşifler için muazzam bir teklif.

6) GÖKYÜZÜNDE BİR KALE VAR.

Japonya’da Kochi şehrinin 1600’lü yıllardan önce kalan, tarihi açıdan değerli olan ve hayatta kalmayı başarabilmiş 12 kaleden birisidir. Şehrin Kochijo-mae tramvaylarından birini alın (Kochi İstasyonu’na 15 dakika) ve güzel bir şekilde restore edilmiş siperlerden yürüyün. Mart 2017 yılında, tarihi gösteren sergiler ve yepyeni bir müze açılacak. Kalenin kendisi bu tarihte erişilebilir olacaktır. Kale şimdilik sabah 5 ten akşam 9 a kadar ( yılbaşı tatil günleri dışında) her gün açıktır.

7) AYDINLIĞA ULAŞACAKSINIZ

Shikoku’nun 88 Tapınağı’nı tavaf etmek Japonya’ca ünlüdür. Buraya gidebilmek için muhteşem dağları ve kıyıları aşmak gerekiyor. Bu yolculuğu tamamlamak ortalama 3-4 hafta alabiliyor. Bu normal bir bir gezgin için çok uzun bir süre olabilir. Fakat çok makul olan 2500 Yen karşılığında Nankoku Turizm Derneği’nin sağlamış olduğu ekipmanları kiralayarak en fazla 8 günde ‘’Ohenro’’ (tavaf edenler tarafından kullanılan bir terim) diyebilirsiniz. Şehir merkezi tapınaklarında insanlar 29 31 bölgesinde inanç yürüyüşü turu yapmaktadır. Yolculuğunuz sırasında size, yerliler tarafından sizin için yapılacak olan ‘’Ohenro!’’ tezahüratına hazır olun.

8) MÜZELER HARİKA

Kochi’deki müzeler size daha deneyimli ve dikkatli küratörler sunar. Örnek olarak Yosakoi Müzesini ve Ekin Müzesini ele alalım. Birisi canlı dans geleneğinin (Kochi Menşeili) geçmişini anlatıyor ve atölyelerinde Naruko adı verilen hipnotik ritim oluşturmak için dansçılar tarafından kullanılan ahşap şakşakı üretme olanağı sağlıyor. Diğer müze olan Ekin ise korkunç samuray savaş gerçekliklerini temsil eden ve Edo dönemindeki, Japon folklorünün şeytani olaylarını yansıtan tablolarını sergiler.

9) İHTİŞAM GÖRÜNTÜLERİ BEKLİYOR

Botanik bahçeleri,  Shikoku kıyı şeritlerinin panoromik görüntüsü ve etkileyici tapınak komplexleri: Godaisan hepsine sahip. Chikurin-ji Tapınağı Shikoku’nun 88 Tapınağından 31.cisidir ve bu tapınak akademik başarı ile ilişkilidir. Zarif, 5 katlı Pagoda (Uzakdoğu tapınağı) etrafındaki birkaç milden oluşan ormanı izlemekte mümkündür.

Makio Botanik Bahçesi 3000’in üzerinde türlere ev sahipliği yapmaktadır. Ben ilk defa burada sinekkuşunu gördüm. Ayrıca, bu fikre sahip Botanikçi Tomitaro Makino’ye adanmış şirin müzeyi, geriye kalan öğe vaktinizde gezebilirsiniz.

10) HALK İLE KOLAYCA ARKADAŞLIK KURABİLİRSİNİZ

Kochi halkı iyi vakit geçirmenin getirmiş olduğu ünün tadını çıkarıyorlar ve Hirome Market (Hirome Ichiba) adı verilen bu mekan Cumartesi öğleden sonra açık olan bir yerde, içecekler dolup taşıyor ve yiyecekler gece saat 1 gibi hazırlanarak açık büfe şeklinde sunuluyor. Farklı dükkanlar ve tezgahlar burada açılıyor. Eklektik bir karışım hazırlamaları da müşterilerin ilgisini ve dikkatini çekiyor. Kochi halkı büyük şehirlere oranla daha cana yakın ve arkadaşçalardır. Şimdi arkadaş edinme zamanı!

Kochi’yi ziyaret etmek için daha önce asla böyle bir zaman olmamıştı. Ayrıca, Japonya Kaşif Geçiti ( *Japan Explorer Pass* ) ile çok ucuz ve konforlu bir seyahat. Bence siz de bir an önce gitmelisiniz.

*Japan Explorer Pass: Bu terim iki anlama gelebilmektedir. 1. Anlamı; Kaşif/Gezgin Geçitidir. Yani sadece müzelere ve maceraya gelene turistler için uygulanan bir uygulamadır. 2. Anlamı ise: Müze, tarihi eser kalıntı bölgeleri gibi yerlere girebilmek için Ülkenin vermiş olduğu Müze Kartı tarzı, bu seyahatlerde indirim sağlayan olanaklardandır.

Paylaş
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir