Tokyo vs Osaka

Japonya'nın en büyük şehirlerden Tokyo ve Osaka arasındaki farkları biliyor musunuz?

LEHÇE

Fark edeceğiniz ilk farklılık lehçedir. Kansai bölgesinde yaşayan, Osaka ve Kinki bölgesinde bulunan diğer vilayetlerde yaşayan insanların eşsiz lehçeleri vardır. Bu yüzden öğrenmiş olduğunuz Japonca ile karşılaştırdığınızda kafanız karışabilir. Eğer Japonca komedi şovlarını seviyorsanız, Kansai lehçesi kullanan ve Kansai bölgesinden olan bir çok komedyene alışkın olabilirsiniz.

Bu yazı İngilizceden çevrilmiştir

Kansai lehçesi biraz agresif gibi görünebilir, ama insanlar gerçekten arkadaşça ve naziktir. Herhangi bir kişiyle konuşabilirler ve konuştukları kişinin tanıdık veya yabancı olmaları onları pekte ilgilendirmez. Osaka’daki insanlarla aniden arkadaş olabilirsiniz. Örneğin, Osaka’da yaşayan insanlar, kaybolmuş veya yardıma ihtiyacı olan birisini asla görmezden gelmez. Açık fikirli, hoşsohbetli ve esprilidirler. Ancak, Osaka’da yaşayan insanlar, restoranlarda 5 dakika içerisinde servis alamadıkları zaman, asabi olurlar ve çok çabuk sinirlenirler. Dahası, Osaka’da yaşayan insanlar, Tokyo’da yaşayanlarla karşılaştırıldığında nispeten daha yüksek sesle konuşurlar. Osaka insanları tarafından canlı bir atmosfer oluşturulur. Diğer yandan, Tokyo’da yaşayan insanlar daima meşgul ve diğerlerine ayıracak vakit bulamazlar. Restoranlarda uzun zaman beklemelerine rağmen şikayet etmezler. Tokyo’da yaşayanlar ilgisiz gibi görünürler, çünkü Tokyo’da sık görüldüğü gibi yabancılara ilgi göstermezler.

YOL

Tokyo vs Osaka

Osaka’da, kuzeyden güneye giden yollar ”Suji ()” olarak adlandırılır. Doğu ve batı karşısında olanlar ise ”Tori ()” olarak adlandırılır. Dolayısıyla, gittiğiniz yolun adını duyduğunuzda yönünüzü ayırt etmek çok kolay olacaktır.

Çoğunlukla, Tokyo’daki tek yönlü yollar dardır, fakat Osaka’da bulunan geniş bir yol tek yönlü yol olabilir.Tokyo’da, trafik lambaları sarı yandığında herkes durur. Fakat Osaka’da yaşayanlar araçlarını hızlandırırlar. Tokyo’da sürekli trafik sıkışıklığı görülebilir. Ancak Osaka’da çok sık trafik sıkışıklığı olmaz. Oysaki, Osaka’da atura toplama günleri olan ayın 5. , 10. , 20. , 25. ve son günü nispeten kalabalık olur. Bunun sebebi ise işletmeler direkt olarak parayı toplamak adına ödeyicileri ziyaret ederler. Osaka tüccar bir şehirdir ve yüz yüze iletişime önem vermektedir.

Tokyo ile karşılaştırıldığında Osaka’da çok fazla bisiklet göreceksiniz. Osaka’nın çoğu yolu düzdür. Araba sürerken veya kaldırımda yürürken dikkatli olmanız gerekir. Çünkü bisiklet sürenler yol boyunca karşınıza çıkacaktır.

JD TREN – DEMİRYOLU

Tokyo vs Osaka

Tokyo’da trenlerin sıklığı yüksektir. Dolayısıyla treni kaçırdım diye üzülmenize gerek yok. Tokyo ile karşılaştırıldığında Osaka’da pek fazla tren yoktur.

Tokyo’da bulunan trenler tam olarak sürüş pozisyonunda dururlar. Fakat, Osaka istasyonunun kesin konumunda zar zor durabilirler.

Osaka istasyonlarında fazlasıyla yürüyen merdiven vardır. Tokyo’da insanlar, acelesi olanlar ve gidecekleri yere yetişebilmeleri için solda beklerler. Fakat bu Osaka’da tam tersidir. İnsanlar, diğerlerinin geçebilmelerine olanak sağlamak adına sağ tarafta dururlar. Bu tür davranış farklılıkları sadece istasyonlarda değil, her yerde görülebilir.

ALIŞVERİŞ

Osaka’da pazarlık yaparak indirim yaptırabilirsiniz. Tokyo’da yaşayan insanlar asla indirim yaptırmak için pazarlık yapmazlar. Fakat bu durum Kansai bölgesinde görülebilir. Osaka’daki mağaza müdürleri, ürünlerin miktarında bir hata olmaması adına ürünlerini iki defa sayarlar. Bu davranışlar, indirim müzakeresi ve parayı dikkatli saymak, Osaka’nın tüccar bir şehir olmasından kaynaklanmaktadır. Ek olarak, mağaza görevlisi size, indirim yapacağı zaman ”benkyou-suru (ders çalışmak)” diyebilir. Kansai bölgesinde bu benzersiz sık kullanılan ifadeyi, alışveriş yapmaya gitmeden önce hatırlamalısınız.

Bazı gezi noktalarında, büyük ve üç boyutlu tabelalar göreceksiniz. Yukarıda bahsedildiği gibi, Osaka tüccar şehridir ve dükkan sahiplerinin dükkanları fark edilebilir ve dikkat çekicidir. Eğer üç boyutlu işaret panoları vurgulanırsa, müşterilerin ilgisini çekebilir,hatta çekim etkisini artırabilir. Bu yüzden, Osaka dükkanlarında bir sürü hareket eden yengeç gibi ilginç işaret levhaları koyulur. Osaka’da restoranta yada alışverişe gelseniz bile, Etrafınızdaki işaret levhalarına bakmak gerçekten çok eğlencelidir.

RESTORAN

Tokyo vs Osaka

Tokyo’da yaşayan insanlar, modaya uygunluğa ve restoranların kalitesine önem verirler. Fakat Osaka’da yaşayanlar ise lezzete ve pahalı olmayan ücretlere odaklanırlar. Osaka’da, tarihsel yapıtlar restoran olarak kullanılır ve eski işaret levhaları kullanabilirler. Eski alışveriş yapılabilen sokaklar Osaka’nın her bölgesinde bulunmaktadır. Osaka halkı yemek konusunda çok titizdir. Dolayısıyla, yemeklerin tatları güzel olmadığı taktirde, fiyatlar çok ucuz olsa bile o restoranlara gitmezler.

TAKOYAKİ PAN

Tokyo vs Osaka

Takoyaki; ahtapot köfte anlamına gelen ve Osaka’da temsili gıdalardan birisidir. Osaka halkı sıklıkla, kendi evlerinde Takoyaki pişirirler. Dolayısıyla her ev kendine özgü özel bir Takoyaki Pan’a sahiptir. Osaka’nın difüzyon oranının neredeyse %100 olduğuna dair bir söylenti vardır.

Umarım Tokyo ve Osaka atmosferinin ne kadar farklı olduğunu anlamışsınızdır. Tokyo şık ve havalı kentsel bir şehir, Osaka ise samimi ve neşeli bir şehirdir. Her iki şehir de farklı çekiciliği ile çekicidir. Bu iki şehri ziyaret etmek ve aralarındaki farkları karşılaştırmak Japonya seyahati için eğlenceli bir durumdur.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


1 Yorum "Tokyo vs Osaka"

  1. Osaka yi her zaman daha samimi bulmusumdur umarim bir gun gormekte nasip olur. Guzel paylasim icin tesekkurler.

Mesaj At