Seul’da Görülen “Sarı Kar”

Uzmanların açıklamalarına göre rengin sarı olmasının nedeni Çin’in kuzeyindeki çöllerden gelen toz ve kum fırtınası.

Bundan yıllar önce takvimler 13 Mart 2006’yı gösterirken Güney Kore’nin başkenti Seul’da ve diğer bölgelerde nadir görülen bir meteorolojik durum yaşandı. Gökten düşen karlar sarıydı. Kore’ye sarı kar yağıyordu. Haber tüm dünyada hızlıca yayıldı.

Seul'da görülen sarı kar

Aslında bu durum bazılarımıza güzel ve değişik gelmiş olabilir. Evet değişik ama göründüğü kadar masum bir hava olayı değil bu. Uzmanların açıklamalarına göre rengin sarı olmasının nedeni Çin’in kuzeyindeki çöllerden gelen toz ve kum fırtınası. Haber kaynaklarında okuduğuma göre Seul’de toz veya kum fırtınaları oluyormuş ancak yağan sarı kar olağan dışı bir durum olarak değerlendirilmiş. Ben de aynı fikirdeyim açıkçası.

Kar değil toz

Haberlerde sarı kar olarak geçiyor ama biz ona toz yağması diyelim. Ayrıca şunu da söylemeden geçmeyeyim; tozun içinde ağır minareler bulunduğundan dolayı yetkililer bu durumun insan sağlığı için tehlikeli olduğunu belirtmişti. Bazı fotoğraflarda insanların çeşitli objelerle burun ve ağızlarını kapattıklarını gördüm. Hatta hemen şuraya bir fotoğrafı bırakayım.

Seul'da görülen sarı kar

Sizler de Güney Kore hakkında buna benzer olaylar biliyorsanız lütfen yorumlarda bizlerle paylaşın. Diğer yazıya kadar sağlıcakla kalın.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


0 Yorum "Seul'da Görülen "Sarı Kar""

Mesaj At