Dünya çapında bilinen Kore markaları

Kore, özellikle gelişen ekonomisi ile bir çok uluslararası marka çıkardı. Bunların bir kısmı ise hayatımızın vazgeçilmez teknolojilerini geliştiriyor.

Bu listede bazılarının Kore markası olduğunu bildiğiniz, bazılarına ise şaşıracağınız markaları tanıtacağım sizlere. Bu listenin dışında özellikle Kore’de yaygın olan Lotte gibi çokça marka da mevcuttur. Ama onlardan burada bahsetmeyeceğiz.

SAMSUNG

Dünya çapında bilinen Kore markaları

Önce en büyük ve en çok duyulan markadan başlayalım. Lee Byung-Chul tarafından 1938 yılında kurulmuş bir şirkettir. Cep telefonları, beyaz eşya, televizyon, ev aletleri üreten dünya devi bir markadır. Size şirketin geçmişi ile ilgili şaşırtıcı bir bilgi vereyim. Şirket 70’’li yıllarda sanayi ürünlerine yatırım yapmaya başlamadan önce sebze meyve şeker makineleri ile ilgileniyormuş.

HYUNDAI

Hyundai - Dünya çapında bilinen Kore markaları

Hyundai kelimesinin anlamı modern, çağdaş demektir. Şirket 2. Dünya Savaşı’ndan sonra kurulmuştur. Şu anda dünyada bilinen en büyük otomotiv üreticilerinden biri haline gelmiştir. Şirketin kurucusu Chung Ju-Yung’dur.

KIA MOTORS

Kia motors - Dünya çapında bilinen Kore markaları

Bir diğer büyük otomotiv şirketi de KIA. 1944 yılında kurulmuş. Şirket hisselerinin %33 gibi bir kısmı Hyundai tarafından alınmış.

KOREAN AIR

Korean Air - Dünya çapında bilinen Kore markaları

Korean Air de dünyaya adını duyurmuş havayolu şirketlerinden. Birçok noktaya sefer düzenliyor. 1962 yılında ulusal şirket olarak kurulmuş ve 1969 yılında özelleştirilmiştir.

ASIANA AIRLINES

Asiana Airlines - Dünya çapında bilinen Kore markaları

1988 yılında kurulmuştur. Seul merkezli olup Kore’nin en büyük havayolu şirketidir. Ben bu şirketle Kore’ye gidip geldim ve çok memnun kaldım. Yemekleri, kabin ekibi her şey 10 numaraydı. Bu arada şirket 2003 yılının Mart ayından beri Star Alliance üyesi.

MISSHA

Missha - Dünya çapında bilinen Kore markaları

Ülkemizde bazı AVM’lerde veya caddelerde rastlamış olabileceğiniz bir makyaj, cilt bakımı, güzellik şirketi. Ürünleri sağlıklı ve gayet güzeller.

LG

LG - Dünya çapında bilinen Kore markaları

Büyük elektronik üreticilerinden LG de Güney Kore markası. 1958 yılında kurulmuş köklü şirketlerden birisi.

HANKOOK TIRES

Hankook tires - Dünya çapında bilinen Kore markaları

Otomobil lastiği üreten bir şirkettir. Vikipedi’de dünyadaki sıralaması 7. olarak görünüyor. Bu markanın yanında gene Kore merkezli otomobil lastiği üreten Kumho Tires şirketi geliyor.

Peki sizlerin de ülkemizde gördüğü Kore markaları nelerdir?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


0 Yorum "Dünya çapında bilinen Kore markaları"

Mesaj At