Kore’yi hangi mevsimde ziyaret etmek gerekir?

Uzmanlar, tecrübeliler ve yerlilerin dediğine göre İlkbahar ve Sonbahar tabii ki. Nisan ve Ekim ayları verimli bir gezi geçirmek için ideal. Gideceklere şimdiden iyi yolculuklar!

Kore’de bildiğiniz gibi dört mevsim yaşanıyor ve her mevsim ayrı güzel.

1) KORE’DE İLKBAHAR

Mart’ta başlayan ilkbahar, 8 bin kilometre katetmeye değecek sebeplerden sadece birisi olan kiraz çiçeklerine ev sahipliği yapıyor. Mayıs ayının bitimine kadar süren ilkbahar mevsiminde sıcaklıklar; Mart’ta 8°C, Nisan’da 17°C, Mayıs’ta ise 22°C kadar yükselebiliyor. 

Kore'de ilkbahar

Tam Hanbok giyip fotoğraf çekilme havası var. Ayrıca bu sezonda -özellikle kiraz çiçeklerinden dolayı- turist sayısında gözle görülür artış oluyor. Kiraz çiçekleri için festival bile var. Zaten Kore’ye “Festivaller Ülkesi” desek de olur. O kadar çok festival var ki.. Bu da ayrı bir yazı konusu.

2) KORE’DE YAZ

Gelelim yaz mevsimine. Kore’de yaz mevsimi aşırı nemli geçiyor. Hatta ben Kore’ye gideceğim zaman arkadaşlarım “Sakın yazın gelme” bile diyorlardı. Ayrıca Haziran sonundan Temmuz sonuna kadar Muson yağmuru sezonudur. Bildiğiniz Muson yağmuru. O sezonda tur şirketlerinin neredeyse hiçbiri iş yapmıyor. Sakın “Şemsiyesiz çıkayım da bir oppa beni görüp dramalardaki gibi şemsiye tutsun.” demeyin, hiç öyle olacağını sanmıyorum 😀 Ankara’da yaşayanlar bilir, Ankara’nın felaket yağmurundan da beter oradaki yağmur.

Kore'de yaz mevsimi

Ayrıca Temmuz ile Eylül ayları arasında tayfun alarmı oluyor. Diyeceksiniz ki bu nasıl iklim, evet aynen öyle katılıyorum. Hava durumuna gelecek olursak; Haziran’da 27 °C, Temmuz’da 29 °C, Ağustos’ta ise 31 °C kadar olabiliyor. Tabii ne kadar turistler için iyi bir zaman olmadığını söylesek de, eminim ki benim gibi her mevsimi orada yaşamak isteyen insanlar vardır. İyisiyle kötüsüyle tüm maceralarını yaşamak istiyorum ben. Katılan varsa yorumlara beklerim. (Şimdi demeyin “Emin misin bunun bir de kışı var”, yok valla bana sökmez ben Ankara ayazını suratıma yemiş biri olarak konuşuyorum 😀 )

3) KORE’DE SONBAHAR

Ahhhh evet işte en sevdiğim mevsime geldik. Ben sonbaharda Kore’ye gitmiştim ve tam gelinecek mevsim diyebilirim, kiraz çiçeği bulamasak da düşen yapraklardan birini alıp saklayabiliriz hehe. (Bu neden şimdi aklıma geldi diye lanet okuyorum.)

Kore'de sonbahar

Sonbahar Kore’de sabahtan akşama doğru soğuk-ılık-soğuk olarak geçiyor. Kış soğuğu değil ama Busan bile olsa uzun kol kıyafet ya da ceket olmadan çıkılmaz akşamları özellikle. Ekim Kasım ayları için. Eylül’de 26 °C, Ekim’de 19 °C, Kasım’da ise maksimum 11°C oluyor.

4) KORE’DE KIŞ

Kore’de kış felaket derecede soğuk oluyor, herkesten duyduğuma göre “Kore Soğuğu” dedikleri bir şey var. Hatta bilirsiniz, Kore vatandaşı olmanın şartlarından biriymişçesine giydikleri o uzun şişme mont.. 😀

Kore'de kış mevsimi

Direkt genel bir derece yazacağım, bence soğuğu anlamak için yeter de artar: -20 derecelere kadar hatta daha fazla düşüyor sıcaklık. O rüzgarı yüzünde hissetmeyen de ne bileyim 😀 Biliyorsunuz ki Pyeongchang Kış Olimpiyatları bile yapıldı burada.

Pekiii, Kore hangi mevsimlerde ziyaret edilmeli?

Uzmanlar, tecrübeliler ve yerlilerin dediğine göre İlkbahar ve Sonbahar tabii ki. Nisan ve Ekim ayları verimli bir gezi geçirmek için ideal. Gideceklere şimdiden iyi yolculuklar! Umarım geziyi planlamanızda ufacık da olsa katkım olabilmiştir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


1 Yorum "Kore'yi hangi mevsimde ziyaret etmek gerekir?"

  1. Ay siz çok şanslısınız benim en büyük hayalim oraya gitmek kışına da razıyım, yazına da yeter ki gideyim.

Mesaj At