Kore Tarihinde Kadının Rolü

Kore tarihine isimlerini kazımış olan güçlü kadınların hayatlarına bir bakış attığımız yazımıza göz atın!

Seondeok K Drama
Seondeok K Drama

Kore Yarımadasında kadının rolünü anlatmaya ilk kurulan Kore devletinden yani M.Ö 2333 yılına kadar gitmemiz gerekecek. İlgi çekici bir efsaneyle yazımıza başlayalım o zaman. :)

KURUCU DANGUN’ UN ANNESİ

Budist bir rahip tarafından yazılan 삼국 유사 adlı tarih kitabında geçen bir efsaneye göre bir ayı, misk otu ve sarımsak yedikten sonra 21 gün, gün ışığı görmemeye dayanarak sonunda bir kadına dönüşmüştür. Bu kadın ve Tanrının oğlu 화눈 (Hwanun)’ un evliliğinden Dangun dünyaya gelmiştir. Dangun da Kore’nin ilk devletini kurarak halkın atası olmuştur. Bu efsanede Kore kadınlarının azimli ve sabırlı oluşuna vurgu yapılmaktadır.

ŞİLLA KRALİÇESİ SEON DEOK

7. yüzyılda Şilla’nın ilk kadın kraliçesi olan Seon Deok halkın refahını artırmada ve bilimsel çalışmalara vermiş olduğu önemle tarihte anılmaktadır. 9 katlı 황녕사 (Hwangnyeongsa) Tapınağını ve 첨성대 (Cheomseongdae) Gözlemevi’ni yaptırarak önemli işler başarmıştır. Ve bir çoğumuzun da izlediği 선덕여왕 ya da ‘Muhteşem Kraliçe’ olarak Türk televizyonlarında yayınlanan dizi Şilla Kraliçesi SeonDeok ‘un hayatını ve taht mücadelesini konu almaktadır.

GORYEO KRALININ EŞİ SİN HYE

10. yüzyılda Goryeo Kralı Taejo’ nun eşi olan Kraliçe Sinhye devlet işlerinde ve önemli politikaların yürütülmesinde krala destek olup halkın sevgisini kazanmış bir kraliçedir.

SİN SAİMDANG

16. yüzyılda Joseon’ da yaşamış bilge bir anne ve iyi bir eş olarak örnek alınan Sin Saimdang saygı duyulan bir kadındı. Günümüzde de 50.000 won’luk banknotun üzerinde portresi bulunmaktadır.

YU GWAN SUN

1 Mart 1919’da tüm Kore halkı tarafından Japon sömürgesine karşı başlatılan Bağımsızlık Hareketi’nde Japonlar tarafından işkence edilerek öldürülen henüz 18 yaşındaki Yun Gwan Sun Bağımsızlık Hareketi’nin sembolü olmuştur.

PARK GEUN HYE

Güney Kore’nin 18. cumhurbaşkanı ve ilk kadın cumhurbaşkanıdır. 2013 yılında başladığı görevini 5 yıl sürdürmüştür.

Tabii ki burada yazmadığımız ama belki bilinmeyen binlerce kadının kahramanı olduğu bir hikayesi mutlaka vardır.

Paylaş
User Avatar
Yazar: ASUDE SARI ÖĞRENCİ
Takip:
Atatürk Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunuyum. 3 yıldır aktif bir şekilde Korece, Kore dizileri, müzikleri ve Kore kültürüyle ilgileniyorum. En sevdiğim şey kesinlikle Korece şarkı çevirmek ve yazmak.Kore kültür merkezinin 2022 yılında düzenlediği KORECE KOMPOZİSYON YARIŞMASI İKİNCİSİYİM.Ve bu sayede 2023 YILI Ocak ayında Güney Koreye gidip 1 hafta kalma fırsatım oldu.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir