Seul Caddeleri

Kore'ye gittiğinizde özellikle Seul'da gezebileceğiniz çok sayıda cadde bulunmaktadır. Bu yazımızda bu caddeler hakkında bilgi vereceğiz.

Yazacağım caddeler yüz ölçümü olarak çok büyük değiller ama bu caddeleri bir gün gezmeniz yetmeyecek. Bir iki defa gitmenizi tavsiye ederim. O kadar farklı şeyler var ki her gezmenizde farklı ayrıntılar dikkatinizi çekebilir.

HONGDAE

Hongdae - Seul caddeleri

Seul’ün en hareketli caddelerinden birisi. Çeşit çeşit yemek çadırları, meşhur mağaza zincirleri, butik mağazalar… Üstelik bu mağazalardaki fiyatlar da uygun. Bazı dükkanlar erken kapatsa da gece bu caddede delice yaşanmaya devam ediyor. Hongdae’yi güzel kılan bir şey daha var. Yan yana dizilmiş sokak sanatçıları.Hiç kesilmeyen canlı müzik sesleri. Caddeye ulaşımın kolay olması da avantaj. İki gece üst üste burada gezmiştim ve saat geç olmasına rağmen caddede çok güzel bir hareketlilik vardı. Uygun fiyata bir sürü atıştırmalık almıştım. Bir sürü sokak sanatçısı dinlemiştim.

INSADONG

Insadong - Seul caddeleri

Genelde ülkenize dönünce tanıdıklarınıza verecek anahtarlık, kitap ayracı veya başka hediyeleri bu caddeden alıyorsunuz. Burada da gene bir sürü hediyelik eşya satan yer yan yana dizilmişti. Yanlış hatırlamıyorsam burada sadece BTS eşyaları satan bir dükkan görmüştüm. İçerisi tıklım tıklımdı Ekstra olarak çay seremonilerine ve başka kültürel faaliyetlere katılmaya da fırsat tanıyor bu cadde. Aslında bu caddede biraz da geleneksel kültürü hissettiriyor bizlere. Gene yemek yiyebileceğiniz çok güzel yerler var bu caddede de. Buraya yazdığım caddelerin hepsinde olduğu gibi burada da bol bol turist var.

MYEONG-DONG

Myeongdong - Seul caddeleri

Bu cadde de dehşet kalabalık oluyor. Makyaj dükkanları, yemek çadırları, hediyelik eşyalar, restoranlar… Gene aradığınız çoğu şeyi burada bulabiliyorsunuz. Diğer caddeler gibi ulaşımı da kolay ve hareketli bir cadde. Bu caddede kaybolduğunuzu düşünebiliyorsunuz. Bana da bu olmuştu. Büyük ve çok alıcıya sahip markalar buraya birden fazla dükkan açmışlar. Aynı yerden geçiyormuş hissi yaratmıştı bende.

ITAEWON

Itaewon - Seul caddeleri

Bu cadde gene hareketli bir cadde ama biz Türklere hitap ettiği için yazmak istedim. Bu caddede birden fazla Türk restoranı var. Biz Kervan’a gitmiştik. Çalışanları oldukça güler yüzlüydü. Yemekleri de güzeldi. Ayrıca Türk Büyükelçiliği’nin de burada olduğunu biliyorum. Seul’deki tek camii de bu bölgede yer alıyor.

GANGNAM

Gangnam - Seul caddeleri

Evet o meşhur Gangnam Style şarkısındaki Gangnam’dan bahsedeceğim. Ben buraya gitmek için vakit bulamadım. Otelimiz nehrin diğer tarafındaydı ve gece 12’de metrolar kapandığından uğrayamadım. Turla gitmenin kötü yanı bu sanırsam kendi kafanıza göre hareket edebileceğiniz vakit kısa oluyor. Ama burası hakkındaki bilgilerimi güzel bir şekilde aktarmaya çalışacağım.

Bu cadde bünyesinde büyük ve bilindik markaları barındırıyor. Seul’ün Nişantaşısı diye benzetme yapan birkaç kişi duymuştum. Burada K STAR ROAD var. K-Pop sanatçılarının heykellerinin dizili olduğu bir cadde. SMTOWN, JYP gibi şirketlerin binaları da burada bulunuyor. O meşhur COEX ve dev akvaryum gene Gangnam’da. Bu caddede herkesin gidebileceği güzel yerler var ama genel itibariyle yüksek zümreye hitap ediyor. İçinde bulunan Apgujeong mahallesi ülkenin en zengin mahalleleri arasında bulunuyor.

Gangnam stil heykeli - Seul caddeleri

Bir K-Pop fanıysanız ve Seul’de bulunma şansınız varsa Gangnam’a gitmeden dönmek olmaz. Mutlaka uğrayın derim ben.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


2 Yorum "Seul Caddeleri"

  1. Neden Soul demek varken Seul diyoruz ki? Yani yazarken hangıl kullanalım demiyorum ama Soul diye okunuyor.

    • Ben de normalde okurken Soul şeklinde okuyorum. Dediğiniz gibi doğrusu o. Ancak Türkçede Seul olarak kullanıldığı için Seul yazmayı tercih ettim :))

Mesaj At