Kore’deki en iyi üniversiteler

Kore'nin yükselişi ile beraber Dünya'dan bir çok öğrenci de Kore'de üniversite okumak ister oldu. Peki en iyi Kore üniversiteleri hangileri?

Birçok kişinin merak ettiği konulardan birisi. Ayrıca en önemli konulardan da birisi. Sonuçta müzik, dizi bir yere kadar ama eğitim her zaman. Normalde Kore’deki en iyi üniversiteler SKY kısaltmasıyla bilinir.

  1.  Seoul National University
  2.  Korea University
  3.  Yonsei University

Ancak World University Rank 2020 sıralamasına göre üniversiteler şöyle sıralandı.

koredeki en iyi universiteler

 

Şimdi size bu üniversitelerden kısaca bahsedeyim. Ayrıntılı bilgileri üniversitelerin kendi sayfalarından edinebilirsiniz.

1- Seoul National University

Seul Ulusal Üniversitesi, Güney Kore’nin başkenti Seul’de bulunan bir üniversitedir. 1946 yılında kurulmuş olup ülkenin en prestijli üniversitesi olarak kabul edilmektedir. Seul Ulusal Üniversitesi’nin üç kampüsü bulunmaktadır. Ana kampüs Gwanak’ta olup diğer kampüsler Daehangno ve Pyeongchang’da yer almaktadır.

https://www.useoul.edu/

2- Sungkyunkwan University

1398 yılında kurulmuştur ve SKKU olarak bilinir. Tarihinden de gördüğümüz üzere Joseon Hanedanlığı zamanına dayanmaktadır. Kampüsleri Seul ve Seul’e 28 km uzaklıkta olan Suwon’dadır.

https://www.skku.edu/eng/

3- Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST)

Ulusal bir araştırma üniversitesidir. KAIST, Kore hükümeti tarafından 1971 yılında ülkenin ilk araştırma odaklı bilim ve mühendislik kurumu olarak kurulmuştur.

http://www.kaist.edu/html/en/index.html

4- Pohang University of Science and Technology (POSTECH)

Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Pohang, Güney Kore’de bilim ve teknolojide araştırma ve eğitime adanmış özel bir araştırma üniversitesidir. 2012-2014 döneminde, Times Higher Education, “50 Yaş Altı 50 Genç Üniversite” sıralamasında POSTECH’i 1. sırada yer almıştır.

http://www.postech.ac.kr/eng/

5- Korea University

1905 yılında kurulmuştur. Kore’deki en eski ve en büyük üniversitelerden biridir. Başlıca hukuk ve tıp bölümleri olmak üzere tüm bölümlerindeki kalitesi mükemmelliğe dayanmaktadır.

https://www.korea.edu/

6- Yonsei University

1885 yılında kurulmuştur ve köklü bir üniversitedir.

https://www.yonsei.ac.kr/en_sc/index.jsp

7- Ulsan National Institute of Science and Technology (UNIST)

Sadece UNIST olarak adlandırılan Ulsan Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsü, Güney Kore’de bilim ve teknoloji araştırmalarına adanmış dört devlet üniversitesinden biridir. (KAIST, GIST ve DGIST ile birlikte.)

https://unist-kor.unist.ac.kr/

8- Kyung Hee University

Kyung Hee Üniversitesi Güney Kore’de Seul ve Suwon’da kampüsleri bulunan özel bir üniversitedir. 1949’da kurulan Güney Kore’deki en iyi üniversitelerden biri olarak kabul edilir. Kyung Hee Üniversitesi, anaokulundan lisansüstü okula kadar kapsamlı bir eğitim sunmaktadır.

https://www.khu.ac.kr/kor/main/index.do

9- Hanyang University

Hanyang Üniversitesi, özellikle mühendislik alanında, Güney Kore’nin önde gelen özel araştırma üniversitelerinden biridir. Ana kampüs Seul’dedir ve şubesi, Ansan’daki Eğitim Araştırma Endüstrisi Kümesi veya ERICA kampüsü Ansan’dadır. Hanyang, Joseon Hanedanlığı döneminde kullanılan eski Seul adından gelmektedir.

https://www.hanyang.ac.kr/

10- Gwangju Institute of Science and Technology (GIST)

Gwangju Bilim ve Teknoloji Enstitüsü, araştırma odaklı bir üniversitedir ve bilim ve teknolojideki prestijli okullardan biridir.

https://www.gist.ac.kr/kr/

Ayrıca bu sıralamalar üniversitelerin bölümlerine de bağlıdır. Mesela dil okumak istiyorsanız Hankuk University of Foreign Studies (HUFS) gibi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


1 Yorum "Kore'deki en iyi üniversiteler"

Mesaj At