Kore’de hoş karşılanmayan davranışlar

Kore'ye gittiğinizde dikkat etmeniz gereken birçok kural bulunmaktadır. Gelin bakalım Koreliler günlük hayatta hangi davranışlarda bulunurlar.

Korede hoş karşılanmayan davranışlar
Korede hoş karşılanmayan davranışlar

Kore’ye gittiğinizde dikkat etmeniz gereken birçok kural bulunmaktadır. Gelin bakalım Koreliler günlük hayatta hangi davranışlarda bulunurlar.

1. İzin almadan çocukları sevmemelisiniz

Olur ya kanınız ısınır, sevmek istersiniz ama ben diyeyim baştan anne babalarından izin almadan Koreli çocukları sevmeye kalkmayın. Hoş karşılanmayacaksınız. Ek olarak: fark etmişsinizdir diziler ve filmlerde Kore milleti teması çok seven ve tercih eden bir yapıda değil.

2. Toplu taşımada her yere oturmamalısınız

Toplu taşımalarda yaşlılar, engelliler ve hamileler için ayrılan yerlere gerekmedikçe oturmayın. Hatta hiç kullanmasanız da güzel olur. Oralar boş dururken ayakta giden insanlara rastladım.

3. Bahşiş bırakmamalısınız

Gittiğiniz restoranlarda bahşiş bırakmayın. Bu karşıdaki kişiyi küçük görme olarak düşünülüyor orada.

4. Tepsinizi gerekli yere bırakmalısınız

Çoğu fast food zinciri dükkanlarda veya AVM tipi yerlerde tepsinizi kendiniz götürüp gerekli yere koyun. Orada bırakmanız yanlış olacaktır.

5. Saygılı konuşmaya dikkat etmelisiniz

Kore’e bir alışkanlık vardır. Konuştuğunuz kişi size gerekli saygı çerçevesinde hitap etmek için hakkınızda sorular sorar. Yaşınız, mesleğiniz vs. Aman diyeyim yanlış anlayıp çatışmaya girmeyin.

6. Toplu taşımada ses yapmayınız

Kore’de gözlemlediğim ve beni en çok şaşırtan şeylerden biri şimdi söyleyeceğim şey. Toplu taşımalarda ses tonunuzu iyi ayarlayın. Yüksek sesle konuşmanız hoş karşılanmaz. Ancak ben şunu yaşadım ki arkadaşımla normal düzeyde bir sesle konuşmamdan da rahatsız oldular. Zaten hepsi metroda Wi-Fi bulunduğu için telefonlarına gömülmüş vaziyetteler.

7. Gerektiğinde ayakkabılarınızı çıkarmalısınız

Bildiğiniz üzere Kore’de neredeyse her yere ayakkabılarını çıkarıp direkt terlik giyerek girerler. Siz de bu kuralın uygulandığı mekanlarda ‘’aman bir şey olmaz’’ diyip ayakkabıyla dalmaya çalışmayın içeriye.

8. Göğüs dekoltesi bırakmayınız

Bunu bir başka yazımda da söylemiştim şimdi gene söylüyorum. Kore’de mini etek giyiliyor görüyoruz hepimiz medyada. Ancak göğüs dekoltesinden hiiiiç ama hiiiiiiç hoşlanılmaz.

9. Hesap öderken dikkatli olmalısınız

Toplu olarak bir yere gittiyseniz hesabı masanın en büyüğü öder en büyük değilseniz hesaba karışmayın. Ayrıca garsonu da hesap için çağırmayın Kore’de hesaplar kasada ödeniyor. (Yemek gelir gelmez herkesten önce de başlamayın bu da hoş karşılanmıyor.)

10. Çöp atarken dikkat etmelisiniz

Geri dönüşüm kutularında her atacağınız şeyi doğru kutuya atın. Biraz fazla hassaslar bu konuda.

11. Pilav kabını elde tutmayın, çubuğu da pilava batırmayın.

Bu da bir kitaptan aldığım bir tavsiyedir. Pilavınıza çubuk batırmayın. Pilav kabını elinize alarak da yemeyin.

12. Yürüyen merdivenlerde solda dikilmemelisiniz

Yürüyen merdivenlerde solda dikilmeyin. Metrodan 300 kişi de inseler sıraya girip sağdan çıkıyorlar.

Sizin de gördüğünüz ilginç davranışlar var mı?

Paylaş
User Avatar
Yazar: Berfinn Öğrenci
Merhaba, ben Berfin Kaya. 2017 yılından beri Asiology sitesinde Kore ile ilgili içerikler yazıyorum. Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü öğrencisiyim. Aynı zamanda da Hacettepe Uzakdoğu Dilleri ve Kültürleri Topluluğu başkanıyım. Yeni içerikler için takipte kalın!
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir