Kore’de görülmesi gereken 12 eşsiz müze

Kore'ye gittiğinizde görülmesi gereken müzeler arıyorsanız, bu yazımızda sizler için 12 adet eşsiz müzeden bahsedeceğiz.

Toilet Park and Museum
Toilet Park and Museum

Kore’ye gittiğinizde görülmesi gereken müzeler arıyorsanız, bu yazımızda sizler için 12 adet eşsiz müzeden bahsedeceğiz.

1. Trick Eye Museum

Trick Eye Museum

Göz Yanılsama Müzesi. Seul’daki bu eşsiz sanat müzesi, sanatın bir parçası olması için ziyaretçilerin kamera taşımasına izin veriyor. Müzenin 2D resimleri dünyaya açılan 3D göz yanılması teknikleri kullanarak çiziliyor. Eğlenceli ve çılgınca fotoğraflarla daha iyi eğlenmek için aileyle veya arkadaşlarla beraber gidin.

2. Toto’s Nostalgia Museum

Toto’s Nostalgia Museum

Toto’nun Nostalji Müzesi. Kore’nin bir başka eşsiz müzelerinden biri Toto’nun nostalji müzesi. Bu Seul müzesi oyuncakları, cihazları, elektronikleri, dergileri ve çağlar öncesinden kalma diğer nadir objeleri sergiler ve 60’lar, 70’ler, 80’ler ve hatta 90’lardaki Kore pop kültüründe taze olan şeyleri ziyaretçilerin tekrar deneyimlemesine olanak sağlar. Aynı zamanda Seul’un en çok turist çeken ilçelerinden biri olan Insadong’ta yer almaktadır.

3. Toilet Park & Museum

Toilet Park & Museum

Tuvalet Parkı ve Müzesi. Modern insanoğlunun en büyük fikirlerinden bazıları krallar tahta sahipken tasarlandı. Ve hatta Büyük Kral Sejong’un Kore yazı sistemi, Hangılı, tuvaletini yaparken tasarladığına dair bir efsane vardır. 2002 Dünya Kupası için Suwon’un tuvaletlerini temizlemekle ve külotlarımıza hijyen ve mutluluk getirmekle görevlendirilen Sim Jae-deok tuvaletlerle o kadar takıntılı bir adamdı ki kendi tuvalet şeklindeki evini inşa etti ve orda yaşadı. Ölümü üzerine bu dışkı evi şu an okul çocuklarının oturabileceği ve tüm bir alan gezisinde şakalaşıp eğlenebileceği ve dışkılayabileceği bir müzeye ve parka dönüştürüldü. Eğlenceli geliyor, değil mi ?

4. Nexon Computer Museum

Nexon Computer Museum

Nexon Bilgisayar Müzesi. Kitleler için bilgisayar teknolojisi sadece birkaç on yıl civarındaydı ve ilk çıkanlar şu an cebimizde taşıdıklarımıza kıyasla birer dinozordu. Dolayısıyla, Kore’nin video oyunu devlerinden biri olan Nexon, hepimize bugün nasıl ve nerede olduğumuza dair tarihsel bir bakış açısı edindirmek için Nexon Bilgisayar Müzesi’ni açtı. Müzede son derece nadir çalışan bir Apple I bilgisayarı ile birlikte ilk ve en etkili bilgisayar modellerinin birçoğu var. Elbette bir video oyunu şirketi olarak, on yıllardan beri oynanabilir video oyunları içeren video oyunların tarihine de odaklanılıyor. Atari, Commodore 64, Nintendo, Playstation gibi.

5. Robo Life Museum

Robo Life Museum

Robo Yaşam Müzesi. “Domo Arigatou, Mr. Roboto.” 80’lerin grubu Styx, robotik güzelliği görmek için Kore’de olsaydı, şükretmeleri gerekirdi. Kore’deki Robo Yaşam Müzesi 30’u aşkın robot türünün etkileyici bir koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Bazılar Psy’nin arka plan dansçılarından olması için programlanan minyatür robotlardır. Bazıları yüzen robotik balıklardır. Bazıları terapi için tasarlanan robotik foklardır. Bu eşsiz Kore müzesinin en iyi kısmı robotlarla oynayabilmek ve hatta kendi başına inşa edebilmek.

6. Pig Museum

Pig Museum

Domuz Müzesi. Porky Pig, Charlotte’un Web’inden Wilbur ve Winnie the Pooh’dan Piglet, insanlığın domuzlara olan düşkünlüğünün örnekleridir. Ve Kore’nin kendi domuz temalı müzesini açması için yeterli sebeptir. Icheon şehrinde yer alan domuz tapınağı, sanat çalışmalarına, kumbaralara, domuz oyuncaklara önem vermiştir. Ama bilin bakalım nedir daha sevimli olan? Engellerden atlayan ve küçük oyun numaraları yapan gerçek domuz yavruları. Hatta daha iyisi ise bu sevimli şeyleri okşamak ve beslemek.

7. Simone Handbag Museum

Simone Handbag Museum

Simone El Çantası Müzesi. Kore’nin modern moda için en trend yeri Garosugil’dır. Bu alanda her şey moda. Alışveriş, modeller ve sokak modası fotoğrafçıları. Ve hatta bir el çantası gibi görünen bir binada bulunan bir el çantası müzesi. Seul’daki bu moda müzesi el çantalarının ve cüzdanların geçmişine odaklanır. Koleksiyonlarının en eskisi 1500’lere dayanır. Yüzyıllar öncesinin çantalarına göz atarken, değişen moda trendlerini anlayabilirsiniz. Ve tabii ki moda trendlerine adanan bir müze olduğu için sergiler kusursuz ve güzel. Modaya uygun şekilde yapılmış müzeleri görmek için resmi sayfalarını ziyaret edin.

8. Haenyeo Museum

Haenyeo Museum

Haenyeo Müzesi. Kore’nin en ikonik figürlerinden biri Jeju adasının Haenyeo kadınları. (kelimenin tam anlamıyla deniz kadınları). Yüzyıllar önce başlayan, çok çalışan deniz kadınları kışın soğuğunda bile, sadece bir çift gözlükle okyanusa dalabilir ve el ile deniz ürünü toplayabilirdi. Ne yazık ki Haenyeo kadınlarının sayısı gitgide azalıyor ve kalan dalıcıların çoğunluğu son yıllardaki büyükannelerdir. Az da olsa hükümet bu kadınları kendi müzeleriyle anmak istedi. Herkes hala eliyle deniz ürünlerinizi toplayan 80 yaşındaki çalışkan yaşlı kadınları takdir etmeli ve saygı duymalı.

9. Owl Arts and Crafts Museum

Owl Arts and Crafts Museum

Baykuş Sanatı ve El Sanatları Müzesi. Baykuşların geleneksel Kore irfanı için özel bir önemi yoktur ve Koreliler tarafından sevilen eşsiz ve özel bir hayvan değildir. Ama burada Kore’deki eşsiz müzeleri keşfediyoruz, Baykuş Sanatı ve El Sanatları’na adanmış bir müzeyi. Buyur, buradan yak! Kore’de bulabileceğiniz en eşsiz müzelerden bir tanesidir. 2.000’den fazla baykuş temalı sanat ve zanaatla tıklım tıklım dolu küçük bir alandır.

10. Kimchi Museum

Kimchi Museum

Kimçi Müzesi. Kore’ye biraz bile aşina olan birisi şüphesiz ki Kore’nin geleneksel yemeği Kimçi ile karşılaşmıştır. Kimçi Kore’de her zaman ve her yerde hazırdır. Ve onsuz herhangi bir Kore yemeği yarım kalmış demektir. Eğer uzun bir süre boyunca burada kalmayı planlıyorsanız, kimçiye alışsanız iyi olur. Seul şehir merkezindeki bu küçük müze, hızlı bir tarihsel bakış sunuyor, kimçinin nasıl yapıldığını özetliyor ve ücretsiz tatmanızı sağlıyor.

11. O’Sulloc Tea Museum

O’Sulloc Tea Museum

O’sulloc Çay Müzesi. Kore genellikle kahve severlerin cenneti olarak kabul edilir ve kafeler neredeyse her şehirde bolca bulunur. Ama Kore’nin hala Asya köklerine bağlı kalması gerekiyor ve bu da eski yeşil çayın popüler kalmasına sebep oluyor. Jeju Adası, Kore’nin en ünlü yeşil çay perakende zinciri kafelerinden biri olan O’Sulloc‘a ev sahipliği yapıyor. Ama sadece lezzetli yeşil çay içecekleri satmıyorlar, aynı zamanda Kore’de yeşil çayın tarihini ve kültürünü yayıyorlar. Suwon’un Tuvalet Müzesi ve Parkı gibi, O’Sulloc Çay Müzesi de bir çay bardağı şeklindedir. Çay kültürü, çay bardağı, çay çeşitleri, çay sanatı ve muhtemelen daha önce çayla ilgili hiç düşünmediğiniz şeyler hakkında bilgi edinmek için buraya gelin.

12. Rice Cake Museum

Rice Cake Museum

Pirinç Keki Müzesi. Kore sokak yemeklerine aşina iseniz, şüphesiz genç ve kıkır kıkır gülen kız öğrenciler ve orta yaşlı iş adamları için popüler pirinç keki sokak atıştırması olan tteokbokki ile karşılaşmışsınızdır. Ama çok geriye bakınca pirinç keklerinin Kore yemeği ve geleneğinde çok özel bir yere sahip olduğunu göreceksiniz. Tteok (pirinç kekleri) neredeyse tüm Kore geleneklerinin bir parçasıdır ve Yeni Yıllar (Seollal), doğum günleri ve hasat festivali (Chuseok) üzerinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, pirinç kekleri Seul’daki eşsiz bir müzede, Pirinç Kek Müzesi’nde (떡 박물관) yer almaktadır. Tteok’un uzun ve önemli tarihini sergilemenin yanı sıra, antik mutfak ve tencere de sunuyor. Ancak daha etkileşimli müzeleri sevenler için, bu müze aynı zamanda tteok ve diğer geleneksel Kore yemekleri (50.000 won ila 70.000 won arasında) için yemek pişirme dersleri de sunuyor.

Peki ya siz hangi müzeye gitmek isterdiniz?

Paylaş
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir