Güney Kore Sokak Yemekleri

Kore'ye gittiğinizde bir çok yerde sokak yemekleri satan çadırlar göreceksiniz. Peki ne tür yemekler mevcut?

Biliyorsunuz Güney Kore sokak yemekleri bakımından epey meşhur. Ben de gittiğimde şaşırdığım durumlardan birisi buydu. Çok fazla çeşit var. Seul’ün Myeongdong bölgesinde yan yana dizilmiş yemek çadırları görmüştüm. Busan’ın merkezi yerine gittiğimde de epey restoran ve sokak yemeği satan çadırlar görmüştüm. Öyle ki bazen sokaktan geçerken Kore salçasının kokusu buram buram burnunuza geliyor. Fiyatlar da gayet uygun. Ancak fiyatları kesin ve net olarak vermek istemem çünkü satıldığı yerin merkeze uzaklığına veya başka sebeplere göre değişkenlik gösterebiliyor. Fikir sahibi olmanız için elimden geldiğince ortalama fiyatlar vermeye çalışacağım 10.000 Won ile (yaklaşık 10 dolar) birkaç çeşit sokak lezzeti tadabiliyorsunuz. Yavaştan geçelim yemeklere.

TTEOKBOKKİ

Güney Kore Sokak Yemekleri - Tteokbokki

Benim eeennn sevdiğim Kore yemeği. Çoğu yabancı da en sevdiği yemek olarak Tteokbokki’yi gösteriyor. Kendisine acı soslu pirinç keki diyelim. Haşlanmış pirinç kekinin üstüne Kore salçasından yapılan o acı sosun dökülmesiyle elde ediliyor gibi düşünün. Tabii ki içine başka şeyler de ekleniyor ama basitçe anlatımı bu. Üstüne peynir de koydurabiliyorsunuz. Ramenle satan yerler de var. Soğuk havalarda içinizi ısıtmak için müthiş bir seçim. Fiyatı da gerçekten çok uygun 3.000 Won – 5.000 Won civarında oluyor. Ben Kore’deyken 2-3 kere almıştım. Hani bizim süt mısırları koydukları bardaklar var ya onların içinde veriyorlar yanında çubukla. Kolayca yiyebiliyorsunuz bu şekilde.

ODENG

Güney Kore Sokak Yemekleri - odeng

Dizilerden ve filmlerden aşina olduğunuz bir sokak yemeği. Balık keki olarak çevriliyor dizilerde. Ben Ekim ayında gittiğim için sıcak sıcak yemek çok iyi gelmişti. İçini ısıtıyor insanın. Fiyatı gene çok uygun Busan’da tanesine 700 Won vermiştim.(Örneğin bizde 70 kuruşa aldığınızı düşünün) Fiyatları da anlayacağınız üzere merkezi yerlerde diğer yerlerden birkaç kuruş daha fazla. Ancak olsa olsa 1000 Won (yaklaşık 1 dolar) olur tanesi.

MANDU

Güney Kore Sokak Yemekleri - mandu

Bildiğiniz içi kıymalı mantı. Boyu bizim Kayseri mantısına göre çok büyük. 2 veya 3 tane yerseniz doygunluk hissediyorsunuz.Kızarmış şekli de var o da güzel oluyor. Gene fiyatları çok uçuk değil. Diğer yemeklere yakın fiyatlarda oluyor.

KİMBAP-GİMBAB

Güney Kore Sokak Yemekleri - gimbab

Yosun sevmiyorsanız tavsiye etmem çünkü dışı tamamen yosundan oluşuyor. Kesip parçalara ayırdığınızda görünümü sushi ile benzerlik gösteriyor. Tadının da benzediğini söyleyebiliriz. Pirinçle birlikte ton balığı, salatalık, havuç, et koyarak da tadı zenginleştiriyor. Fiyatları 1000-5000 Won arasında değişebiliyor. Marketlere girdiğinizde de üçgen şekilde kimbaplar bulabiliyorsunuz. Raflarda çok bulunan bir atıştırmalık.

BUNGEOPPANG

Güney Kore Sokak Yemekleri - BUNGEOPPANG

Maalesef son gece keşfettiğim bir lezzet. Çoğu dünya vatandaşının damak zevkine uygun bir atıştırmalık. İçinde şekerli kırmızı fasulye ezmesi var. Ezme ağızda o kadar güzel bir aroma bırakıyor ki asla 1 tane yiyip bırakamıyorsunuz. Seul’de arkadaşımla 8 tanesine 3000 Won vermiştik.

CORN DOG

Güney Kore Sokak Yemekleri - CORN DOG

Bu da benim en sevdiğim ikinci yiyecek. Bir hamurun içinde sosis ve kaşar var. Birlikte yağda kızarıyorlar. Gerçekten güzel bir yerden alırsanız kaşar çoook fazla sünüyor. Yemesi çok zevkli. Evde kendiniz de yapabilirsiniz Youtube’da videolar var. Seul’de tanesine 3000 Won verdiğimi hatırlıyorum.

DONDURMA

Güney Kore Sokak Yemekleri - DONDURMA

Dondurma yazdığını görünce her yerde var demiş olabilirsiniz ama Kore’de çok farklı şekillerde olduğunu söylemek için bu kısmı ayırdım. 

Elbette bunlarla sınırlı değil yemekler. Kızarmış ahtapot, kızarmış böcek, tavuk şiş gibi daha sayamadığım bir sürü yiyecek var. Bunlar en sevilen ve bilinenler. Diğer yazıya kadar kendinize iyi bakın


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


1 Yorum "Güney Kore Sokak Yemekleri"

  1. bişi sorcam kore yemeklerinin okunuşunu yazabilirmsiniz.

Mesaj At