Bibimbap 비빔밥

Bibimbap, Kimchi ve Bulgogi ile birlikte Kore mutfağını temsil eden en önemli üç yemektir.

Bibimbap, Kimchi ve Bulgogi ile birlikte Kore mutfağını temsil eden en önemli üç yemektir. Kelime anlamı “karma pilav” olan Bibimbap, geleneksel bir yemektir ve UNESCO tarafından Gastronomi Şehri olarak seçilen Kore’nin Jeonju şehri bu yemekle ünlüdür. Her yıl sonbaharda birçok festival ile birlikte Bibimbap Festivali de yapılır.

Bibimbap, Kore pilavına mevsimlik sebzeler, dana eti, yumurta, Gochujang (biber salçası) ve çeşitli şeyler konulan yemektir. Yemeğin güzel gözükmesi için renk açısından uyumlu bir görüntü yakalanmaya çalışılır. Buna göre sebzeler seçilir.

bibimbap

Genelde taş tencerede servis edilir. Uçaklarda en çok servis edilen yemeklerden biridir. Ayrıca günümüzde geriatrik hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir.

Bibimbap Tarifi


Malzemeler:

Dövülmüş dana eti, mantar, kabak, marul, fasulye (tane), ıspanak, havuç, salatalık, karabiber, tuz, susam yağı, yumurta, gochujang

Yapılışı:

Salatalıkları ince dilimleyip yaklaşık yarım saat tuzlu suda bekletin ve suyu süzün. Yaklaşık 10 dakikalığına fasulye tanelerini ve ıspanakları kaynatın, süzün ve tuz katın. Kabak ve mantarları ince ince doğrayıp tavada soteleyin. Dövülmüş dana etini de aynı şekilde soteleyip tuz ve karabiber ekleyin. Marulu ince ince doğrayın. Kore pilavının üstüne bu malzemeleri güzel bir şekilde dizin ve en son yumurtayı tavada pişirip ortasına ekleyin. İsterseniz kurutulmuş yosun da ekleyebilirsiniz. Son olarak susam yağı ve gochujang eklediğinizde de yemeye hazır hale getirmiş oluyorsunuz. Hepinize afiyet olsun^^ (Benim de canım çekti 😀 )


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


0 Yorum "Bibimbap 비빔밥"

Mesaj At