İş Dünyasındaki 8 Eşsiz Japon Geleneği

Eğer Japon şirketleri ile iş yapıyorsanız, başarılı bir iş anlaşması yapabilmek için bilmeniz gereken şeyler vardır

Japon kültürü Batı kültüründen oldukça değişiktir. Modernleşme ile aradaki farklılıklar daha belirginsizleşse de hala yalnızca Japonya’da olan gelenekler mevcuttur. Birçok Batılı Japonya’ya gittiğinde zorluk yaşamaktadır. Eğer Japon şirketleri ile iş yapıyorsanız, başarılı bir iş anlaşması yapabilmek için bilmeniz gereken şeyler vardır. Japonya’da iş dünyasının nasıl işlediğini bilen bir Japon kadınım. Sizlerle Japonlarla iş yaparken bilmeniz gereken 8 şey paylaşacağım. Eğer bu konularda uzmanlaşırsanız Japon şirketlerle başarılı olmak konusundaki şansınız artacaktır!

1. Her zaman Kartvizitinizi Getirin

İş Dünyasındaki 8 Eşsiz Japon Geleneği

Batı ülkelerinde genellikle kartvizitleri taşımazlar. Ancak Japonya’da her iş adamının kartviziti vardır. (Biz ona “meishi” deriz.) ilk defa karşılaştığımız birine kartvizitimizi vererek kendimizi tanıtırız. Bu yüzden de siz de bize kartvizitinizi verirseniz memnun oluruz. Bu adınızı ve iletişim bilgilerinizi hatırlamak için harika bir yoldur. Kartvizitinizi verirken veya bizden alırken iki elle aldığınızdan emin olun. Bu saygı işaretidir. Aynı zamanda aldığınız kartviziti elinizde tutmak ya da kartvizitliğe güvenle koymak saygı işaretidir. Cebinize hemen koymak ise saygısızlıktır.

2. İş toplantılarında ciddi olun

İş Dünyasındaki 8 Eşsiz Japon Geleneği

Bir çok Batılı iş adımı Japonların iş toplantılarındaki davranışlarına şaşırır. Batı ülkelerindeki toplantılar Japonya’dakiler kadar resmi değildir. Rahatlayıp konuşabilirsiniz toplantı öncesi. Japonya’da ise toplantılar resmidir. Toplantı başlamamış bile olsa çalışma arkadaşlarımızla günlük konuşmalar yapmayız. Bu yüzden de poker suratına bürünmek Japonlarla toplantılar esnasında en uygunudur. Batılı kişiler şakalaşmayı bazı toplantılarda havayı ısıtmak için arkadaşça bir ortam yaratmak için kullansalar da, Japonlar bunu zaman kaybı olarak görür. Direkt konuya girmek en iyisidir.

3. Nezaketin nedenini anlayın

İş Dünyasındaki 8 Eşsiz Japon Geleneği

Eğer Japonları tanıyorsanız, genellikle nazik olduğumuzu bilirsiniz. (En azından görünüşte). Bizimle iş yaparken projenize iltifat edildiğini görebilirsiniz. Ve bununla işi kesin bağlayacağınızı düşünebilirsiniz. Ancak hemen sonuca varmayın. Japonlar duygularınızı incitmemek için direkt eleştiri yapmazlar. (Eğer şirketlerinde çalışmıyorsanız.) ve nezaketleri nedeniyle ne düşündüğünü anlamakta güçlük çekebilirsiniz. Bu yüzden de yerel birisine (bir Japona) nezaketlerin arkasındaki anlamı sormanızda yarar var.

4. bağlantılar başarıya giden anahtardır

İş Dünyasındaki 8 Eşsiz Japon Geleneği

Japonya’da bağlantılar önemlidir. İşlerini iyi yapmanın yanında Japonlar sahip oldukları bağlantıları korumak ve yeni bağlantılar yapmak konusunda çok çalışırlar. Bunun sonucu olarak da müşterilerle iş yemekleri düzenlerler ya da iş sonrası patronları ile içmeye giderler. Eğer bir Japon firmasıyla iş bağlamak istiyorsanız, iş dışarısında da ilişkinizi yürütmekte fayda var. Japonlar birkaç içkiden sonra daha rahatlamış hissederler.

5. Japonlar içki ile açılırlar

İş Dünyasındaki 8 Eşsiz Japon Geleneği

Daha öncede söylediğim gibi, Japonlar ofiste çok ketum oldukları için ne düşündüklerini bilemezsiniz. Batılılar için bu çok sıkıntı verici bir durumdur. Bu yüzdende Japonlarla çalışıyorsanız iş sonrası içmeye gitmeniz önemlidir. Birkaç kadehten sonra açıldıklarını görürsünüz. Japonlar ilişkilerini böyle yürütürler.

6. Müşteriler Tanrıdır

İş Dünyasındaki 8 Eşsiz Japon Geleneği

Japonya’ya gittiyseniz hizmetlerin mükemmel olduğunu görmüşsünüzdür. Çünkü bizler için “müşteriler tanrıdır.” Japonya’da müşterilere böyle davranırız. Bu yüzden de iyi muamele görmeyen Japonlar hayal kırıklığına uğrarlar. Eğer Japon müşterilere hizmet ediyorsanız, onları etkilemek için hizmetinizi geliştirmekte fayda vardır.

7. Uyumludurlar

İş Dünyasındaki 8 Eşsiz Japon Geleneği

Bir çok Batı ülkesinde iş ve özel hayat arasında keskin bir çizgi vardır. İşte bile bireysinizdir. Ancak Japonya’da bu çizgi belirsizdir. Japon çalışanların şirketlerine karşı aşırı bağlılıkları vardır. İş önce gelir. Şirketleri kimlikleri haline gelir. Şirketlerinin politikasını, çalışma arkadaşlarını, menejerlerini eleştirmezler. Japon bir firma ile çalışmak istiyorsanız açık bir eleştiri yapmaktan kaçının.

8. Yaşlılara saygı gösterin

İş Dünyasındaki 8 Eşsiz Japon Geleneği

Batı ülkelerinde kariyerinizde ilerlemek için sonuç göstermeniz gerekmektedir. Japonya’da ise yaşlılara saygı vardır. Bazı insanlar kariyerlerinde yükselirken bazıları yükselemez ancak ne kadar uzun süre çalışırsa o kadar üst düzeye yükselirler. Bu yüzden de Japonya’da emrinizde çalışan biri dahi olsa yaşça sizden büyük insanlara saygı göstermek önemlidir. Sonuç Olarak; Birçok Batı ülkesi için İş dünyasında Japonya bir meydan okumadır. Japonya’da değişik kural ve kültürümüz bulunmaktadır. Japonlarla sorunsuz bir iş yürütmek istiyorsanız bu belirttiğim 8 şey işinize yarayacaktır.

İngilizceden çevrilmiştir


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


0 Yorum "İş Dünyasındaki 8 Eşsiz Japon Geleneği"

Mesaj At