Japon terliği zori

Zoriyi Kimono, Yutaka ve Jinbei ile giymek alışıldık bir şey olsa da son günlerde, kot pantolonla giyen erkeklerin sayısı artıyor.

japon terliği zori
japon terliği zori

Sırımdan yapılan Zori Japonya’nın geleneksel terliğidir. Halk bu ve bunun gibi deri kaplamalı terlikleri Edo Dönemi’nden beri giyiyordu. “Setta” veya başka bir deyişle deri kaplamalı terlik bir Zori türüdür ve topuk kısmının yüksekliği farklıdır ve karda yürümek için yapılırdı. Bu tür terlikler çok dayanıklıdır ve sağlığa çok yararlı oldukları da söylenir. Şimdi, bir Japon terliğini giymenin 8 yolunu öğreneceğiz.

1. Asla ayağınızdan büyük bir Zori giymeyin

Zori, eğer topukları görünür bir biçimdeyse doğru giyilmiş sayılır. Yine de, eğer biri zori giymeye alışkın değilse, zorinin topuk kısmı ayağınızı acıtabilir ve onu giymek yorucu bir hal alabilir. Bu yüzden, eğer bir zori rahatsızlık veriyorsa, terliğin büyüklüğü ayağınıza uyuyor mu diye bir kontrol edin. Bazen, sorun sadece büyüklükteki bir farklılık olabiliyor.

2. Zorinin yumuşaklığını ve kalınlığını seçmek

Zorinin yumuşaklığını ve kalınlığını doğru seçmek sırımın yerinden çıkmasını önler. Yeni bir zori giymek, ayak ona alışana kadar ayağın acımasına yol açabilir. Bu durumda, sırımın sizi acıtan yerine yara bandı yerleştirin.

3. Zori giymenin havalı yolu

Zori giymenin iki yolu vardır. Birincisi, sırımı parmak arasında iyice derine yerleştirirken topuğunuzu zoriden dışarı kalacak şekilde giymek. İkincisi ise sırımın iplerini tüm parmak aralarına sokarak giymektir. Erkekler için havalı olan giyme şekli, çok derine sokarak giymeden, topukları dışarıda bırakmaktır.

4. Komata yürüyüşü

Komata yürüyüşü, ağırlığınızın çoğunu öne verip, merkezinizi zorinin ortası yaparak yürümektir. Bu yürüyüşü taklit etmek büyük ayıptır, bu yüzden bunu yapmamaya dikkat edin. Komata yürüyüşü, sadece zori giyerken tavsiye edilir. Japonya’da kadınlar bu şekilde yürüdüklerinde güzel ve kibar kabul edilirler. Ayrıca Komata yürüyüşünün rahat bir yürüyüş tarzı olduğu da söylenir.

5. Yüksek topuklu Zoriyi Kimono ile giyin

Eğer zoriyi bir kimono ile giyecekseniz, özellikle de bir seremonide giyecekseniz, zorinin sırımının rengi kimonodaki ipliğin rengiyle uyuşmalı. Emaye ağırlıklı renkler iyi bir seçimdir. Topuk kısmının yüksekliği 5 santimetre civarında olmalı. Topuk kısmı ne kadar yüksek olursa, o kadar prestijli ve resmi hale gelir. Yas tutma giysisi olarak kullanıldığında kimono, siyah bir zoriyle giymelidir. Süslemeleri parlamayan bir tane seçin.

6. Alçak topuklu Zoriyi Yukata ile giyin

Yukata giyerken alçak topuklu zoriler kullanılır. Yüksek topuklu terlikler dengesizdir. Ayrıca, Yukata’nın ve Obi’nin (Yukata’nın kuşağı) renkleri de eşleşmelidir. Tabi ki, zorinin rengi de hepsiyle eşleşmelidir.

7. “Tabi” giyin

Tabi, Kimono giyerken gerekir. Aynı zori gibi, tabi de ayak için önemli bir giyim kuşam parçasıdır. Beyaz tabi resmi seremonilerde kullanılır ama zaman, yer ve duruma göre farklı kullanılabilen tabilerin keyfini çıkarabilirsiniz.

8. Kaymamasına dikkat edin

Zorinin tabanı deri ve sentetik olduğundan dolayı, özellikle yağmurlu günlerde kaymamasına dikkat edin. Kaymaz taban kullandığınızdan emin olun.

İşte bu kadar. Zoriyi Kimono, Yutaka ve Jinbei ile giymek alışıldık bir şey olsa da son günlerde, kot pantolonla giyen erkeklerin sayısı artıyor. Bolca tasarım ve deseni olduğu için lütfen geniş seçenek imkanının keyfini çıkarın.

İngilizceden çevrilmiştir.

Paylaş
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir