Kore’nin Robin Hood’u: Hong Gildong Jeon 

Hong Gildong, efsanevi bir karakter olarak öne çıkarıldığı için doğumunda da olağanüstü özellikler taşıyan bir karakter olarak tanıtılır.

Hong Gildong Jeon
Hong Gildong Jeon

Hong Gildong Jeon veya Hong Gildong’un Maceraları, Kore edebiyatında önemli bir roman olarak biliniyor. Kimi yerlerde destan olarak anılsa da bu hikâye, Hong Gildong adlı kahramanın hayat öyküsü ve maceraları konu alınıyor. Korece olan Jeon terimi, Kore’de tarihi veya kurgusal karakterlerin yaşam öykülerini içeren hikayeler için kullanılan bir terim olarak eklenmiştir.

Yazıya devam etmeden önce Japonya’nın Robin Hood’una da bakmak isteyebilirsiniz.

Goemon ishikawa: Japonya’nın roobin hood’u

Hong Gildong, efsanevi bir karakter olarak öne çıkarıldığı için doğumunda da olağanüstü özellikler taşıyan bir karakter olarak tanıtılır. Hikâyede, annesi tarafından dışlanan ve aile tarafından dışlanıp, reddedilen bir çocukluk döneminden bahsedilir. Ancak doğaüstü yeteneklere sahip olan Hong Gildong, dışlanmasına rağmen kendini bir ormanda büyütür ve yetiştirir. Zamanla hayatta kalma becerisi, savaşçı becerileri, zekâsı ve cesaretiyle ön planda kendini göstermeye başlar.

Hong Gildong Jeon
Hong Gildong Jeon

Bu edindiği hünerlerini kullanacak alan arayan Hong Gildong, haksızlığa uğrayan insanların destekleyen ve yanında durmaya ve onlara destek olma kararı alır. Hikâyede, Hong Gildong’un güçlere karşı direnişi ve toplumun normlarına meydan okuması anlatılır. Hikâyede de toplumdaki bu eşitsizliklerden mağdur insanları korur, adaletsizlik ve baskılara karşı sürekli bir mücadele içerisindedir. Zayıf ve ezilenlerin sesi olur ve onların haklarını savunur. Bir nevi Kore’nin Robin Hood’u diyebiliriz. Yürüdüğü yol sebebiyle hikâye savaşlar ve entrikalarla doludur. Aynı zamanda, Hong Gildong’un kendini keşfetme yolculuğu ve kimliğini kabul etme süreci de hikâyenin akışına ayrı bir serüven katıyor. 

Günümüzde halâ Kore halkının adalet, eşitlik ve özgürlük arayışında bir sembol olarak görülür. Onun cesur karakteri, kendini ifade etme isteği ve haksızlıklara karşı duruşu, Kore kültüründe ilham verici bir etki bırakmıştır.

Hikâyenin birçok farklı versiyonu var. Hikâye, romanlar, tiyatro oyunları, filmler ve televizyon dizileri gibi birçok farklı medya formatında yeniden kurgulanmıştır. Özetle Hong Gildong’un hikayesi, Kore mitolojisi ve edebiyatının en ünlü karakterlerinden biridir. Adalet arayışı ve toplumsal dönüşümle ilgili temalarıyla, Kore halkının kolektif bilincinde yer edinmiştir ve hala günümüzde Kore’nin milli bir sembolü olarak kabul edilir. 

Paylaş
User Avatar
Yazar: Yusuf Barış
Selamlar, ben Yusuf. Profilimde Asya kültürü, psikoloji ve özellikle Kore kültürü hakkında içerikler bulunuyor, incelemenizi tavsiye ederim. Keyifli okumalar.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir