Kore’nin büyük dağları

Kore'de turist olarak görmek isteyeceğiz bazı dağlar var. Ben özellikle seroksan'a gitmek istiyorum.

korenin büyük dağları
korenin büyük dağları

Kore’de turist olarak görmek isteyeceğiz bazı dağlar var. Ben özellikle seroksan’a gitmek istiyorum.

Halla-San

Halla-San (Halla Dağı) Güney Kore’nin en yüksek dağıdır. San kelimesi Korece dağ anlamında gelmektedir. HallaSan bir yanardağdır. 2.744 m yüksekliğe sahiptir. Bazı kaynaklar yüksekliğini 1950 m olarak da göstermektedir. Dağ, Jeju bölgesinde bulunuyor. Dağın etrafı ‘Hallasan Park’ olarak isimlendirilmiştir.  Kore’de bulunan 20 adet ulusal parktan birisidir. Aynı zamanda Hallasan’ın tepesinde bir krater gölü bulunmakta. Birçok bitki çeşidi de bu dağda yetişmektedir.

korenin büyük dağları halla san

Jiri-San

Kore’de yer alan bir sıra dağdır. Dağın bulunduğu bölge 3 zirveyi içinde bulundurmakta. Bunlar Cheonwangbong, Banyabong, Nogodan zirveleridir. Dağın en yüksek yeri 1.915 m olarak bilinir. Halla-San da olduğu gibi bu dağın da etrafı ‘JiriSan Ulusal Parkı’ olarak geçer. Hatta bu ulusal park ülkenin ilk milli parkı olarak bilinir. Aynı zamanda en büyük dağ milli parkıdır. Seomjingang Irmağı’nı da bu parkı gezerken görebilirsiniz. Dağa aynı zamanda Budist tapınakları, çeşitli anıtlar da yapılmış.

korenin büyük dağları jiri san

Seorak-San

Güney Kore’nin en büyük 3. dağıdır. En yüksek yeri 1.708 metredir. Dağ 1970 yılında milli park, 1982 yılında UNESCO listesine adını yazdırmıştır. Taebaek sıra dağları arasında en yüksek olanıdır. Dağ, Yukdam ve Biryong çağlayanlarını da bünyesinde barındırmakta. Gwongeumsong Kalesi de burada bulunmakta. Kaleye teleferik ile çıkabilirsiniz. Heundeulbawi Kayası ve Ulsanbawi Kayası da dağda bulunmakta.

korenin-buyuk-daglari-seorak-san
Paylaş
User Avatar
Yazar: Berfinn Öğrenci
Merhaba, ben Berfin Kaya. 2017 yılından beri Asiology sitesinde Kore ile ilgili içerikler yazıyorum. Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü öğrencisiyim. Aynı zamanda da Hacettepe Uzakdoğu Dilleri ve Kültürleri Topluluğu başkanıyım. Yeni içerikler için takipte kalın!
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir