Kore’nin büyük dağları

Kore'de turist olarak görmek isteyeceğiz bazı dağlar var. Ben özellikle seroksan'a gitmek istiyorum.

Kore’de turist olarak görmek isteyeceğiz bazı dağlar var. Ben özellikle seroksan’a gitmek istiyorum.

Halla-San


Halla-San (Halla Dağı) Güney Kore’nin en yüksek dağıdır. San kelimesi Korece dağ anlamında gelmektedir. HallaSan bir yanardağdır. 2.744 m yüksekliğe sahiptir. Bazı kaynaklar yüksekliğini 1950 m olarak da göstermektedir. Dağ, Jeju bölgesinde bulunuyor. Dağın etrafı ‘Hallasan Park’ olarak isimlendirilmiştir.  Kore’de bulunan 20 adet ulusal parktan birisidir. Aynı zamanda Hallasan’ın tepesinde bir krater gölü bulunmakta. Birçok bitki çeşidi de bu dağda yetişmektedir.

hallasan

Jiri-San


Kore’de yer alan bir sıra dağdır. Dağın bulunduğu bölge 3 zirveyi içinde bulundurmakta. Bunlar Cheonwangbong, Banyabong, Nogodan zirveleridir. Dağın en yüksek yeri 1.915 m olarak bilinir. Halla-San da olduğu gibi bu dağın da etrafı ‘JiriSan Ulusal Parkı’ olarak geçer. Hatta bu ulusal park ülkenin ilk milli parkı olarak bilinir. Aynı zamanda en büyük dağ milli parkıdır. Seomjingang Irmağı’nı da bu parkı gezerken görebilirsiniz. Dağa aynı zamanda Budist tapınakları, çeşitli anıtlar da yapılmış.

jirisan

Seorak-San


Güney Kore’nin en büyük 3. dağıdır. En yüksek yeri 1.708 metredir. Dağ 1970 yılında milli park, 1982 yılında UNESCO listesine adını yazdırmıştır. Taebaek sıra dağları arasında en yüksek olanıdır. Dağ, Yukdam ve Biryong çağlayanlarını da bünyesinde barındırmakta. Gwongeumsong Kalesi de burada bulunmakta. Kaleye teleferik ile çıkabilirsiniz. Heundeulbawi Kayası ve Ulsanbawi Kayası da dağda bulunmakta.

seoraksan

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


0 Yorum "Kore'nin büyük dağları"

Mesaj At