Köpekbalığı yüzgeci çorbasını insanlar neden yemek isterler?

Çin'de köpekbalığı yüzgeci çorbası, onlarca yıldır lüks ve bereketin sembolü olmuştur.

Köpekbalığı yüzgeci çorbası
Köpekbalığı yüzgeci çorbası

Köpekbalığı yüzgeci çorbası Çin mutfağında genellikle tavuk suyu bazlı haşlama bir çorbadır. Köpekbalığı yüzgeci ipliksi, sakız gibi ve jelatinimsi kıvam oluşturmak için çorbaya eklenir. Bu gıda maddesi yüksek çevresel etkisi nedeniyle tartışmalı hale gelmiştir.

Çin’de köpekbalığı yüzgeci çorbası, onlarca yıldır lüks ve bereketin sembolü olmuştur. Lüks bir restoranda bu çorbayı sipariş etmek, kaz ciğeri veya siyah yer mantarı servisi ile eşdeğerdir. Bu yemek bir zamanlar sadece üst sınıflara ayrılmıştı, ancak Çin toplumunun gelirlerinin artması bu yemeğin talebini karşıladı. WildAid, her yıl 73 milyon kadar köpekbalığının öldürüldüğünü ve çorba haline getirildiğini tahmin ediyor. Ayrıca, tüm köpekbalığı türlerinin neredeyse üçte birinin tehdit altında olduğu düşünülmektedir. Köpekbalıkları deniz besin zincirlerinde en güçlü avcı olduklarından, balık popülasyonlarının ve deniz yosunu büyümesini kontrol etmek dahil olmak üzere okyanus ekosistemlerini düzenlemeye yardımcı olurlar.
Köpekbalığı yüzgeci çorbası, deniz ürünlerinin “Büyük Dört” olarak bilinen diğer aşçılık lüksleriyle birlikte Ming Hanedanlığı’na kadar uzanır.

kopekbaligi-yuzgeci-corbasini-insanlar-neden-yemek-isterler-1

鲍 Bào: İstiridye

参 Shēn: Deniz Hıyarı

翅 Chì: Köpekbalığı Yüzgeci

肚 Dù: Balık Gırtlağı

Bu yemeğin popülerliğinin bir kısmı “İmparator için uygun” olmasından kaynaklanıyor. Hazırlandığında, yüzgeç sık sık erişte benzeri şeritler halinde kesilir ve pirinç eriştesini biraz anımsatan çiğneme kalitesine sahiptir. Kendi başına hiçbir şeye benzemeyen bir tadı vardır. Öte yandan et suyu kokulu, lezzetli ve yemeğin tadını en iyi şekilde sunar. 2011’de ünlü şef Gordon Ramsey’in Köpekbalığı Yemi belgeselinin ardından, Vancouver merkezli kâr amacı gütmeyen kuruluş olan Köpekbalığı Gerçeği “Sans Fin” Köpekbalığı yüzgeci çorbası yarışmasına sponsor oldu. Birçok aşçı yarıştı ve yedek bileşen bulmanın ne kadar kolay olduğunu kanıtladılar.

Köpekbalığı yüzgeci çorbasını insanlar neden yemek isterler?

Köpekbalığı yüzgeci çorbasının tercih edilmesinde prestij ve statü sembolü olmasının yanı sıra, Çin’de ki yanlış anlamalardan biri de köpekbalığı yüzgecinin tıbbi özelliklere sahip olması da etkilidir. İnsanların gergedanın boynuzu cinsel gücü arttırabileceğini düşündüğü gibi, köpekbalığı yüzgecinin kanseri bile önleyebilecek bir ürün olduğuna dair söylentiler vardır. Aksine, köpekbalığı yüzgeci cıva bakımından yüksektir ve çok miktarda tüketilirse zehirlenmeye neden olabilir. Köpekbalığı yüzgeci çorbası ile ilgili diğer bir sorun da birçok insanın köpekbalığı yüzgecinden yapıldığının farkında olmamasıdır. Yemeğin adı 鱼翅 (yú chì) kelimesinin harfi harfine tam anlamıyla oldukça belirsiz bir ifade olan “balık kanadı” olarak tercüme edilir.

Çin toplumundaki insanlar köpekbalığı avlanmasını durdurmak için inisiyatif almaya başladı. Genel Sekreter Xi Jinping, 2013 yılında resmi hükümet ziyafetlerinde ve resepsiyonlarında köpekbalığı yüzgeci çorbası yasağı çıkardı. Tutor Group’un marka elçisi ve eski NBA yıldızı Yao Ming de dahil olmak üzere pek çok Çinli ünlü, köpekbalığı yüzgeci çorbası tüketimine karşı konuştu. NBC News tarafından yayınlanan bir makaleye göre, köpekbalığı yüzgecinin ithalat fiyatları %60’ın üzerinde düştü ve ticareti son birkaç yılda %20-30 oranında düştü. Köpekbalığı yüzgeci üzerindeki frenler hareket halindedir.

Bu yüzden, eğer Çin’e seyahat ediyorsanız ve menüde 鱼翅 (Yú chì) görürseniz, bu özel siparişi vermeden önce bir kez daha düşünün. Çünkü biraz pahalı olabilir.

Paylaş
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir