Karakterlere hayat veren meslek-seiyuu

O harika sesleri ile bizleri ekrana kitleye bilirler ya da nefret ettirir kaçırırlar.

Bir çoğumuz manga ve anime kültürünü hakkında ufakta olsa bilgi sahibiyiz. Bazılarımız sadece manga okur,bazılarımız anime izler, bazılarımız ise zevk aldığı başka şeyler yapar. Yaşam zevklerimiz farklı farklıdır.

Yıllar önce ortaokula giderken TRT1’de Ay savaşçısı yayınlanırdı. Okuldan eve koşarak gelmem, üzerimi değiştirmeden izlemem hala gözümün önünde. Anime, Japonlar ile ilk karşılaşmamdı. Çok sevmiştim işte oradan buraya kadar çok şey birikmiş oldu. Liseye giderken Beyblade adında bir anime yayınlanmaya başlamıştı. Ülkemizin değerli seslendirmecileri harika bir iş çıkarmıştı. Her birini hala takip etmekteyim. Özellikle bir ses vardı ki belki sizlerin de sevdiği Rei karakterine ses veren Arda Aydın muhteşemdi. Sese aşık olmuştum. Yine aynı dönemlerde İnuyasha adlı bir anime ile karşılaştım. Oldukça ilginç bir konusu ve atmosferi vardı. Kappei Yamaguchi, ilk adını bildiğim Seiyuu bu adamdır. Muhteşem bir etki. Onun sayesinde uzun seri izlemeyen ben 166 bölümlük ana seri, 4 film izledim. Seiyuu deyip geçmemek böyle bir şeydi.

O harika sesleri ile bizleri ekrana kitleye bilirler ya da nefret ettirir kaçırırlar.

Kendimden örnek vermem gerekirse Hell Girl adlı animeyi çok sevmiştim. Ana karakteri Enma Ai’in seiyuusunun ses tonu gerçekten bu karaktere gidiyor, o atmosferi iliklerime kadar hissettiriyordu. Daha sonra Kimi no todoke adlı anime ile karşılaştım. Oldukça sevimli duruyordu bir denemek, nasıl olduğunu keşfetmek istemiştim ve sonuç mu? Kesinlikle izleyemedim! Ses tonu aslında karaktere uyacak şekilde ancak nedense kulağıma ses hoş gelmedi ve vazgeçtim. Ses önemli bir faktör.

Seiyuu, Japonca  声(Ses)優 (Mükemmel) karakterlerinin birleşmesi ile oluşmuştur.  Mükemmel sesle animede harikalar yaratır.

Çeşit çeşit animeler vardır. Bazılarımız romantik animelerden hoşlanır bazılarımız daha erkeksi animelerden hoşlanır. Çeşit çeşit animeler için çeşitli ses renklerine, tiplemelerine ihtiyaç vardır. İş böyle olunca Seiyuu animedeki karakterin durumuna göre ses renginde büyük oynamalar yapabilir. Başka bir yerde kulağına gelen sesi tanıyor gibisinizdir belki de çıkaramadınız. Seiyuu olmak büyük yetenek ve azim ister. Yaptıkları iş hiç kolay değildir.

Japonya’da sevdiğim şeylerden bir tanesi bir anime çıktığı zaman onunla ilgili genellikle müzikalde çıkarırlar. Tanıtmak için her fırsatı değerlendirirler. Bununla da kalmazlar Seiyuu Event (Seslendirme Etkinlikleri) adlı organizasyonda yaparlar. Ana karakterin seslendirmeni bu etkinlikte görebilir,onlara soru sorabilirsiniz. Sahne performansı bile görmeniz mümkün.

Hiroshi Kamiya-Ono Daisuke izleyelim 🙂

PEKİ SİZİN FAVORİ SEİYUU’NUZ KİM?

HİROSHİ KAMİYA*favorim (Shingeki no Kyojin-Levi)


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


1 Yorum "Karakterlere hayat veren meslek-seiyuu"

  1. Miyano Mamoru elbette ki favorim. Sesini duyunca rahatlıyorum, o canlandırdığı çılgın karakterlerdeki uyumuna sürükleniyorum… Kesinlikle Miyano favori seeiyum.

Mesaj At