Adabı ile suşi yemek

Üzerine extra wassabi mi istersiniz yoksa soya sosuna bandırmak mı?

Siz suşiyi nasıl yersiniz?

Üzerine extra wassabi mi istersiniz yoksa soya sosuna bandırmak mı ? Ben suşiyi ortadan ikiye bölüp balığın o taze yumuşaklığının tadına vararak yemeyi tercih ediyorum. Ayrıca böyle yiyecek daha çok parça oluyor. Tanıdığım bazı insanlar da suşiyi mayoneze sriracha sosuna ya da yılan balığı sosuna banarak yemeyi seviyor. Kimi de balığı pirinçten ayırıp yemeyi hatta bazen de pirinci hiç yememeyi tercih ediyor.

Esasen çoğu insan suşi yemenin bir adabı olduğunu bilmez bile. Suşi yemek kendine has, özel bir sofra kültürü ve adabından gelir. Ve bu kuralları bilmek size servis edilenin nasıl bir sanat eseri olduğunun farkında olmak demektir. Ayrıca şefin gururunu bir ‘teşekkür ederim’den daha fazla okşar.

Suşi yeme şekilleri

Suşiyi chopstick ile değil de elle yemek. Böylece şefin maharetli parmaklarından çıkan şaheseri de bozmamış olursunuz. Suşiyi soya sosuna bandırmadan önce dikkat etmeniz gereken şey pirincin soya sosuna değmemesi gerektiğidir. Suşiyi yerken ağzınıza suşiyi tersten yerleştirin yani pirinçli kısmı dilinize gelmeli. Eğer wasabi ile yemek istiyorsanız suşiyi chopstickle tutun ve çok az bir miktar bandırın. Zaten şef suşiyi hazırlarken balıkla pirinç arasına ince bir kat wassabi sürüyor. Ancak asla soya sosu ve wassabiyi karıştırmayın Suşiyi tek lokmada yemek makbüldür. İki ya da daha çok ısırıkta yemek şefe hakarettir. Eğer porsiyonunuz size çok büyük geliyorsa şefinizden sizin için porsiyonunuzu ufaltmasını isteyebilirsiniz. Suşinin yanında zencefil servis edilmesinin amacı, zencefil bir sonraki farklı suşiye geçişiniz esnasında damak tadınızı sıfırlamak içindir.

Son olarak şefe bahşiş bırakmayın Bunu. Yerine ona sake ısmarlayabilirsiniz.

Yazı İngilizce’den çevrilmiştir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


2 Yorum "Adabı ile suşi yemek"

  1. Benim bildiğim kadarıyla soya sosunun icine wasabi karıştırılması böylelikle wasabi’nin acı tadı kayboluyor ve aroma veriyor.(Bunu Ayumi Takano’nun kitabından öğrenmiştim.) Hangisi doğru ? 😀

  2. gerçekten cok degısık ıcıne gırdıkcek japon kulturune hayran kalıyor.tsk.

Mesaj At