Yaygın olan 10 Japon soyadı

Özellikle Japonya gibi yaşın ve sosyal statünün çok önemli olduğu bir ülkede, kişiye soyadıyla hitap edilir.

yaygın olan 10 japon soyadı
yaygın olan 10 japon soyadı

Herhangi bir ülkede yeniysen, isimleri soyaddan ayırt etmek zordur. Özellikle Japonya gibi yaşın ve sosyal statünün çok önemli olduğu bir ülkede, kişiye soyadıyla hitap edilir. Biz Japonların, dünyada en çeşitli soyadlara sahip olan milletlerden biri olmamıza rağmen, karmaşıklığı gidermek için akılda tutabileceğiniz bir kaç tane isim var. İşte Japonya’daki en yaygın 10 soyadların bir listesi.

1. Sato 佐藤

Kısa ve hoş okunuşuyla, kulağa isim olarak gelebilir. Halbuki, Japonya’da en çok yaygın olan soyaddır.

2. Suzuki 鈴木

Japonya’nın özellikle doğu tarafında çok popülerdir. Dünya çapındaki ününü motosiklet markası olarak kazandı.

3. Takahashi 高橋

Japonca telaffuzu oldukça basit. Bazılarınızın bildiği gibi, sesli ve sessiz harflerden oluşuyor. Diğerlerinden biraz daha uzun gibi görünse de, eğer birer birer telaffuz ederseniz, söylemesi oldukça kolaydır.

4. Tanaka 田中

Bütün Japonya’daki en yaygın soyadlarından biridir. Kelime ”pirinç tarlasının (Ta)” ”ortası (Naka)” anlamına gelmektedir. Tarihsel olarak, Meiji Restorasyonunun uygulandığı 19.yy’ın sonlarına kadar, soyadlarının sadece samurayların kullanmasına izin veriliyordu. Çiftçilerin kendilerine soyad vermesi gerekiyordu bu nedenle bulundukları yer olan pirinç tarlasının ortasında karar kıldılar.

5. Ito 伊東 / 伊藤

Öğrenildiği zaman yazılıp okunması en kolay olan Japon soyadlarından biridir.

6. Yamamoto 山本

”Dağın (Yama)” ”eteklerinde (Moto)” anlamına gelir. Japonya genelinde oldukça popüler olan bir başka soyaddır. Japonya’yı ziyaret ettiğiniz zaman, güzel dağlarımızın yeşilliklerine hayran kalacaksınız. 19. yüzyılda soyadı kanunu gelince, insanların kendilerine çok sevdikleri dağlarının ismini koyduklarını hayal edebilirsiniz.

7. Watanabe 渡辺

Çok yaygın bir Japonca soyisim olmasına rağmen, birçok Japon, sıklıkla bu ismin Kanji veya Çince karakterlerle nasıl yazıldığını sorar. Bu ismin Kanji ile yazılması için bir çok seçenek var, ama sadece alfabe kullanıyorsanız endişeye gerek yok.

8. Nakamura 中村

”Tanaka” bölümünde bahsedildiği gibi, “Naka” kelimesi, ”ortasında” anlamına gelmektedir. Bu isimde geçerli olansa, ”köyün (Mura)” ortasında şeklindedir. Bölge fark etmeksizin Japonya’nın Batı tarafında biraz daha fazla karşılaşacağınız bir başka isimdir.

9. Kobayashi 小林

Hayashi, orman anlamına gelen oldukça yaygın bir isimdir. Bu kelime ”küçük (Ko)” ismiyle birleştiği zaman, ormanın okunuşu ”bayashi” olarak değişir. İsmi daha düzgün ve güzel bir şekilde telaffuz etmek için hece hece okumayı unutmayın.

10. Kato 加藤

Muhtemelen Nagoya ve çevresindeki en popüler soy isim.

Şimdiye kadar Japon soy isimlerin çeşitliliğinden bunalmış olmalısınız. Ancak en önemli şey sormak, emin olmak ve doğru telaffuz etmektir. Ayrıca sonuna ”San” koymayı unutmayın!

Paylaş
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir