Fukubukuro nedir?

Fukubukuro’ya , içinde çok sayıda ürün olan ve müşterilerin içlerini göremedikleri kağıt poşet – paket diyebiliriz.

Fukubukuro, Yeni Yıl sezonunda Japonya’nın en eğlenceli etkinliklerinden biri. Fukubukuro’ya , içinde çok sayıda ürün olan ve müşterilerin içlerini göremedikleri kağıt poşet – paket diyebiliriz. Bu sürpriz paketlerin içlerinde genelde giyim ürünleri, aksesuarlar, elektronik ürünler, gibi bir çok çeşit ürün bulunur. Küçük çocukları olan aileler için bile ayrı fukubukurolar var. Fukubukur’lar genelde Ocak ayının 2. ve 3.günü satışa çıkarılır.
Pekala, fukubukuroları birazcık da olsa tanıdıktan sonra, makalemize geçebiliriz!

1. Fukubukuro alarak şansınızı deneyebilirsiniz.

Japonların büyük çoğunluğu fukubukuroları eğlence için alıyor. Sonuçta içindeki ürünleri göremediğimizden, o mağazada ki hangi ürünleri aldığınız tamamen şansınıza bağlı oluyor. Ayrıca hediye gibi paketlendiklerinden dolayı sanki bir Noel ya da doğum günü hediyesini açıyormuş hissine kapılabiliyorsunuz. Fukubukurolar çoğunlukla içini göremediğiniz paketler olsalar da bazıları şeffaf paketlerde de satılabiliyor. Bu sayede ne aldığınızı görebiliyorsunuz, ancak sürprizi de kaçıyor tabi .

2. Gerçekten Avantajlı !

Fukubukoroların fiyatları genelde 1000 ile 50000 yen arasında değişiyor ancak 5 ila 20bin arasında ki paketler en avantajlıları diyebiliriz. İçlerinde genelde 20 bin yenlik ürün olduğundan dolayı verdiğinizden daha fazlasını ihtimaliniz artıyor. Bu nedenle düşük ücretli çantaları almak çok daha avantajlı gibi duruyor. Tabi bu karar size kalmış.

3. İnsanlar

Sabahın erken saatlerinde bu çantaları almak için popüler mağazaların önünde sıraya diziliyorlar. Her mağaza farklı sayıda fukubukuro satıyor tabi ki ancak hepsinin belli bir sınırı var normal olarak. Bazı markaların müşterileri genelde gün içinde sıraya girenlerden bile daha erken beklemeye başlayıp daha çantaların geldiği günün sabahı, sıraya girmeden almak için bekliyorlar. Popüler mağazalarda bu çantaların satışa çıktığı ilk günün öğle saatlerinde tükendiği oluyor.

3. Fukubukuroları beğeneceksiniz!

Fukubukuro poşetlerini gerçekten beğeneceksiniz. Bazı müşteriler için bu poşetin içindekileri kadar, dışı da önemli. Önde gelen, popüler mağazalar bu poşetleri kaliteli hazırlıyorlar. Bu yüzden, bu mağazaların satışa sunduğu bu fukubukurolar, kadınlarca beğeniliyor, ilgi odağı oluyor, kadınlar genelde bu poşetleri atmayıp, diğer alışverişlerinde kullanıyorlar.

4. Yeni Şeyler Denemek için Bir Fırsat?

Alışverişe çıktığınızda genelde ihtiyacımız olanları alırız, fakat bu çantaların içindekileri göremediğimizden dolayı daha bir hevesli, ve beklenti ile alıyorsunuz. Tabii hayal kırıklığına uğrama şansınız da olsa da, yüksek ihtimalle hem ihtiyacınız olana, hem de ödediğiniz fiyattan çok daha fazlasına sahip oluyorsunuz. Bazen de hiç bilmediğiniz ürünlerle karşılaşabiliyorsunuz. Bu da yeni ürünler keşfetmek için iyi bir fırsat olabiliyor.İhtiyacın Olmayanı Değiş-Tokuş şansı!

5. İhtiyacın Olmayanı Değiş-Tokuş şansı!

Çantaların içinde ne olduğunu bilmemeniz aslında bu etkinliğin can alıcı noktası olsa da, hiç ihtiyacınız olmayan bir ürünün çıkma ihtimali de var. Bu durumda da arkadaşlarınızla değiş tokuş etme şansınız var. Fukubukuro, sezonsal bir etkinlik olduğundan dolayı genelde yaşadığınız yerde sizin gibi bu çantalardan alan çok fazla insan olacak. Bu sebeple değiş tokuş yapma şansınız da var. Yani istemediğiniz bir ürün, ihtiyacınızın olmadığı bir eşya çıkarsa bir başkasıyla değiş – tokuş şansınızda oluyor. Sizin için hiç sizin için önemsiz olan bir eşya başkası için başkasının aradığı bir eşya olabiliyor. Hatta bu değiş tokuş yöntemi ile gerçekten istediğiniz ürüne bile sahip olabilirsiniz, kim bilir!

6. Fukubukuro Önerileri

Neredeyse bütün mağazalar bu sezonda fukubukuro satıyor, ama biz yine de size bazı kategorilerde önerilerimizi sunalım. Kadın giyimi ve moda ürünleri icin Azul by Moussy’i önerebiliriz. 10.800 yen’den baslayan fiyatlarıyla içlerinde gerçekten iyi kadın giyim ürünleri olan fukubukurolar alabilirsiniz. 6%Dokidoki mağazasının fukubukuroları ise, 3000 yen’ den başlayıp Harajuku stilinde moda ürünleri içeriyor. Spor ürünlerinde ise Adidas’ ın 5000 yen’ den başlayan fukubukurolarını önerebiliriz. Çocuk giyiminde Miki House’ın fukubukoroları gerçekten popülerler, fiyatları da 10,800 yen’den başlıyor. Çizgi film karakteri ürünleri için Disney Store’un 3000 yen’den başlayan fukubukuroları tercih edilebilir.
Bikku Camera mağazası ise elektronik ürünler içeren fukubukurolarını, 4980 yen’den başlayan fiyatlardan satışa sunuyor.

7. Sonuç Olarak Fukubukuro

Genelde ürünlerin üreticileri yabancı olsa da, Fukubukuro, Japon kültürünün bir parçası. Bu etkinlik son zamanlarda Japonya’ya gelen turistlerin de ilgi odağı olmaya başladı. İçlerinde ne olduğunun bilinememesi, işlere heyecan katıyor, hem de daha iyi bir şans, daha iyi bir paket için insanı umutlandırıyor. Yılın başında iyi şeyler yaşarsanız belki de yıl içinde de mutlu olmanız için size güzel bir başlangıç olabilir belki .
Japonya’yı ziyaret ederseniz şayet, Fukubukuro’yu kaçırmayın deriz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


0 Yorum "Fukubukuro nedir?"

Mesaj At