Origami ıslak katlama tekniği

Islak Katlama; Gerçeğine uygun doğal görünen hayvan motifleri elde etmek için kullanılır. Kâğıda şekil vermek kuruyken oldukça zordur.

Origami ıslak katlama tekniği
Origami ıslak katlama tekniği

Islak Katlama; Gerçeğine uygun doğal görünen hayvan motifleri elde etmek için kullanılır. Kâğıda şekil vermek kuruyken oldukça zordur, Islak kağıt daha kolay şekil alır. Bu yöntemle suyla kâğıt neredeyse hamur haline getirilir. Kıvrımlar oluştukça ortaya çıkan yumuşak hatlar çalışmalara özgün bir hava katar.  Islak katlama tekniğini bulan kişi origami ustası Akira Yoshizawa’dır.  Islak katlama tekniği en iyi sulu boya kağıdı ile yapılır.

Başlıklar

Hoang Tien Quyet

1988 doğumlu olan sanatçı, 6 yaşında katlamaya başladı ve kâğıt katlamayı hayatının önemli bir noktasına yerleştirdi.  2006 yılında  tanıştığı  Vietnamlı origami forum grubunda  yaptığı origamilerini paylaştı. Yaklaşık bir yıl sonrada tasarlamaya başladı. 2008 yılında da ıslak katlama tekniğini kullanmaya başladı. Stillerini sevdiği sanatçıların;  Akira Yoshizawa, Kunihiko Kasahara, Eric Joisel ve Dinh Truong Giang olduğunu söylüyor. Tekniğe hayranlığını ise şöyle açıklıyor: “ Islak katlama ile origamiye bakışım değişti ve bana kendi stilimi keşfetmeme yardımcı oldu.”

Bizim gibi origami sevdalılarına da ilham vermesi dileğiyle deyip bu  güzel origamileri inceleyelim.

Paylaş
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir