Japon felaket sığınakları

Sığınaklar, dört kişi koruyabilecek kapasiteye sahip ve 9.3 tonluk baskıyı kaldırabildiği gibi 25 metre uzaklıktan düşmeye de dayanıklı.

Japon felaket sığınakları
Japon felaket sığınakları

Bu Japon “Felaket Sığınakları” Dragon Ball’un Uzay Bölmelerine Çok Benziyor!

Dragon Ball evreninde, Saiyan’lar savaşçılarını uzak gezegenleri feth etsin ya da yok etsin diye yollarlarken Attack Balls denilen, dairesel bölme benzeri uzay gemileri kullanırlardı. Işık yılları boyunca süren galaksiler arası geçişlerinde bu bölmeler, taşıdıkları savaşçıları korurlardı ve herhangi bir darbeye karşı sürekli dayanıklı olurlardı. Yani kişisel birer koruma aracıydılar.

Pond adında oto parçaları üreten bir firma, Attack Balls ile neredeyse tamamen aynı görüntüye sahip felaket sığınakları yaptı. Bu sığınaklar ise yaklaşık 5000 Amerikan Doları değerinde.

Hayat Zırhı olarak adlandırılan bu sığınaklar, Pond çalışanları tarafından, geçen sene yaşanan 11 Mart depremi ve tsunaminin insanlar üzerinde yarattığı yıkıcı zararı gördüklerinde, Japonya’nın hem ucuz hem de pratik olabilecek kişisel felaket sığınaklarına ihtiyacı olduğuna inandıkları için yaratılmış. Sığınaklar, dört kişi koruyabilecek kapasiteye sahip ve 9.3 tonluk baskıyı kaldırabildiği gibi 25 metre uzaklıktan düşmeye de dayanıklı.

Sığınakların dışı “pekiştirilmiş” plastikten yapılma ve kişisel zevklere göre çeşitli renklerde olabiliyor. İç kısmı ise üretan köpükle dolgulanmış durumda. Çapı 1.2 metre ve yaklaşık 80 kilogram ağırlığında.

Eğer bu Life Armour’lardan sipariş vermek isterseniz, firma size GPS izleyici, su geçirmez megafon, acil durum erzakları ve iç pencereye monte edebileceğiniz bir güneş paneli gibi istediğiniz ek araçları da sunuyor.

Dragon Ball’dan mı esinlenilmiş bilinmez, ama Life Armour’ların ve Attack Balls’ların benzerliğini görmezden gelemeyiz..

Paylaş
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir