Arashiyama Momiji festivali

Kyoto'nun batı tarafındaki arashiyama, geleneksel tapınakları ve ibadet yerleri ile geziler için ünlü bir yerdir.

Arashiyama Momiji festivali
Arashiyama Momiji festivali

Kyoto’nun batı tarafındaki arashiyama, geleneksel tapınakları ve ibadet yerleri ile geziler için ünlü bir yerdir. En ilgi gören olayı ise, ışığın büyülü bir şekilde sonbaharın renkleriyle birleştiği ünlü Arashiyama bambu koruluğudur.

Bölge heian döneminden beri popüler bir yer olmuştur. Asiller ve Kyoto’nun elitleri doğal görüntüsü ile eğlenmek için gelirlerdi. Büyük zamanlarını burada değerlendiren ve eğlenen asiller bu kırmızı yapraklı koruluğa momiji dediler. Arashiyama Momiji festivali sonbaharın antik geleneğini ve renklerini kutlar ve her yılın kasımın 2. pazar gününde yapılır. Festival bu sene 8 kasımdaydı. Festivalin modern hali ilkkez 1947 de bir çok etkinliğin yapıldığı ve aynı zamanda Arashiyamanın simgesi olan togetsukyo köprüsünde yapıldı.

FESTİVALDE ÖNE ÇIKANLAR

Arashiyama momiji festivali renkli sonbahar yapraklarını sergilerken geleneksel heian dönemi kıyafetlerini noh ve kyogen gibi gelneksel dans, müzik ve sanat gösterileri ile sunar. Festivalin en önemli anı asillerin Oi nehrinde küçük kayıklar ile gezinmesinin canlandırılmasıdır. 5 heian dönemine göre yapılan tekne asil ve kortezan kıyafetleri giyen insanlarla doldurulur ve nehirde muhteşem bir görüntü ile gezerler. Teknedeki oyuncular geleneksel müzikleri çalarken bir yandan da noh ve kyogenin antik sanatlarını anlatırlar. Tüm bu şöleni izleyebileceğiniz en iyi yer Togetsukyo köprüsüdür.

Bir diğer öne çıkan etkinlik ise Oi nehrinin kıyısındaki oiran (kortezan) tarafından yapılan açık hava seremonisidir. Arashiyama momiji festivali antik heian dönemi atmosferini ve kültürünü baş döndürücü son bahar renkleri, geleneksel performanslar ve etkinlikler ile bize tekrar yaşatıyor.

Yer: Arashiyama, KYOTO
Zaman: 8 Kasım Pazar 10:30-12:00/1:00-3:30
Fiyat: Ücretsiz

Paylaş
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir