Japonya’ya Yolculuk – Hazırlık

Biletimi nereden aldım, pasaport işlemleri, ev bulma gibi şeylerden bu yazıda bahsedeceğim.

6. Ocak 2016’da Japonya’ya geldim. Biletimi nereden aldım, pasaport işlemleri, ev bulma gibi şeylerden bu yazıda bahsedeceğim. Japonya’ya turist olarak geldim ve 75 gün boyunca burada kalacağım. Bu süre boyunca Kyoto’da bulunan Arc Academy adındaki bir dil okulunda kısa dönem bir kursa katılıp, Japonların Japoncayı yabancılara nasıl öğrettiğini göreceğim. Böylece ben de size yeni bir şeyler öğretirken bu okulda öğrendiğim yöntemleri uygulayacağım. Zira derslerde sadece Japonca ile anlaşılıyor. Ben okul yetkilileri ile görüşüp sadece konuşma ve kelime ezberleme odaklı bir sınıf istediğimi, grameri zaten iyi seviyede bildiğimi söyledim. Tabii bunu da Japonca söyleyince başka sınıflarda gramerle vakit kaybetmek yerine beni istediğim tarzda bir sınıfa koydular. Şuan için sınıftakiler yeni öğrenenler ve kendi kendine öğrenenlerden olduğu için benim için fazlası ile basit geliyor. Gene de gözlem için en uygun sınıf bu sanırım. Fikrim değişmezse devam edeceğim burada.

Japonya’ya nasıl gidilir?

1. Pasaport işlemleri

Japonyaya gelmeden önce bir pasaport çıkarmanız lazım. Bunu internetten araştırıp halledebilirsiniz. Karakola gerekli evrakları verince 10 gün içinde ptt kargo ile evinize geliyor. Pasaport nasıl alınır diye burada anlatmayacağım. Japonyaya 3 ay boyunca turist olarak gelebilirsiniz. Ben öyle geldim. Vize gerekmiyor. Fakat 3 aydan fazla kalacaksanız vize almanız lazım.

2. Ev bulmak

Ben www.a-sakura.co.jp/srent/housing/ sitesi üzerinden bir ev kiraladım. Evimde buzdolabı, masa, yatak, yorgan, tuvalet, banyo, perde, ayakkabı ve elbise dolabı, internet mevcut. Geldiğim günün akşamında doğal gaz bağlandı. Elektrik ise zaten hazırdı. Su gene öncede bağlanmıştı. Su ve internet, emlakçıya ait. Ben sadece elektrik ve gaz parası ödeyeceğim. 3 aylık ev kirası ve emlakçı komisyonu için 198.600 yen ödedim. Eve emlakçı beni arabayla bıraktı. Çevrede neler olduğunu bir harita vererek gösterdi. Evin altında çamaşırhane var. Kimse çalışmıyor. Makineye para atıp yıkıyorsunuz. Onun kullanımını ve postaları nasıl teslim alacağımı da gösterdi. Bu konuda fazlası ile yardımcı oldular. Güvenerek bu yerden ev kiralayabilirsiniz. Ben yaklaşık 3 ay önceden yer ayırtmıştım. Ödemeyi ise gelince yapıyoruz. Önceden kapora istemediler. Evin tüm resimlerini çekmedim. Aşağıda odadan bir kaç resim var.

 

3. Okul bulmak

Evi bulunca okul aramaya başladım. İlk baştan beri hep osaka’yı istedim ama osaka’da bir türlü ev bulamamıştım. Kyoto’da bulunca Arc Academy’nin kyoto şubesine gelmeye karar verdim. İnternetten bissürü dil okulu bulmanız mümkün. Aşağıdaki linke tıklamanız yeterli. japanese language school diye google’da aratın karşınıza çıkacaktır okullar. Okul ücreti olarak ne kadar ödediğimi hatırlamıyorum. TL olarak 4600 yapıyordu. Yen olarak hatırlamıyorum. Sonraki yazılarımda okul kısmına ayrıntılı değinip bol bol resim atacağım.

4. Uçak bileti

En uygun uçak biletini rus havayolu şirketi aeroflot’tan alabilirsiniz. Moskova aktarmalı geldim ben. Moskova -15 derece soğuktu. Transit geçiş yaparak indikten yaklaşık 20 dakika sonra diğer uçağa bindim. Sonraki yazımda bu kısmı anlatacağım.

5. Eşyalar

Buraya gelmeden önce bir valiz hazırladım. Ve tabii ki burada satın alacaklarıma dair bir liste. Valizde laptopum, ve kıyafetlerim var sadece. Burada ise havlu, bere, terlik, traş takımı, şampuan, tırnak makası, deodorant, mutfak bıçağı gibi şeyleri satın aldım. Keşke daha önce alsaydım dediğim şey ise, elektrik prizi için adaptör. Zira prizler farklı olduğu için ilk 3 gün sadece 1 kere telefonumu şarz edebildim.

Bundan sonraki yazımda İstanbul – Moskova, Moskova – Tokyo uçuşuma değineceğim. Ayrıca Moskovo’da olan çok şaşırdığım bir şeye de değineceğim.

Hazırlıkla ilgili aklınıza takılan soruları aşağıdan sorabilirsiniz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


5 yorum

 1. Sensei darısı başıma artık, 1996 dan beri hayalim Japonya 🙂

 2. Çok güzel ya bir kaç soru sorayım izninizle ben grameri öğrendikten sonra kendi başıma nasıl kelime öğrene bilirim memrise uygulamasında sizin dersinizi buldum faat orda 211 kelime vardı onları bitirdim başka nereden çalışı bilirim kelimelere ?

 3. Çok güzel bir blog olmuş ^^ Devamını bekliyoruz :).
  Merak edilen bir kaç şey var. buraya yazmak istiyorum;

  Haklın turiste bakış açısı nasıl Türkiye deki gibi söymakmı istiyorlar yoksa yardımcı oluyorlar mı?
  Ayrıca orta başlangıç seviye japonca konuşa bilen biri için iş imkanı sunuyorlar mı?
  Ayrıca sizle aynı kursa katılsak fakat derslerin tamaen japonca olduğunu söylüyorsunuz gene başlangıç seviyesindeki bir Türk japoncayı öğrene bilirmi? Ayrıca ne kadar sürede ayaklarının üstünde durabilecek kadar bir japonca bilgisine sahip olur?
  Teşekkürler.

 4. Ciddi manada kendim gitmiş kadar mutlu oldum sensei, sizin adınıza çok sevindim 🙂
  Bende yaklaşık 10 aydır fransada yaşıyorum, burayı hiç ama hiç kimseye tavsiye etmiyorum.
  İnşALLAH en kısa zamanda Japonya”ya gelmeyi planlıyorum.
  Orada sürekli kalabilmek için hangi işlemleri yapmamız gerekiyor hocam?

 5. hocam devamını bekliyorum…
  bi de 198.600 yen fazla mı yoksa fiyatlar genelde öyle mi?

Bir Cevap Yazın

top

Login

Üyelik

Hesap Oluştur
Hesap Oluştur Geri dön