Kore’ye Yolculuk – Uçuş

Uçak 2 koridorlu büyük bir uçaktı. Son derece rahat bir uçuş oldu

Hava alanına checkin’den 4 saat kadar önce gittim. Kardeşim de benimle beraber geldi. 1 sırt, 1 el çantası ve 1 adet de valizim vardı. Sırt çantamda bilgisayarım olduğu için onu yanıma aldım. Diğerlerini ise bagaja verdim. Panodan uçuş numaramı ve biniş kapımı bulup beklemeye başladım. Zamanı gelince de bindim.

Uçuş

Uçak 2 koridorlu büyük bir uçaktı. Son derece rahat bir uçuş oldu. Koltuğu çok güzel yerden seçmişim. Ayaklarımı komple uzatabiliyordum 🙂 Uçakta yanımda 2 tane Koreli bayan vardı. THY uçağı iyi donatılmıştı. Koltuğumun altında usb girişi vardı. Telefonumu oradan şarj ettim. Kolluk bölümündeki kapaktan yemek masası ve tv izlemek için ekran çıkıyordu. Ben uçuştan önce yemek yemiştim. Bir önceki gün de uyumadığım için 9 saat boyunca sadece uyudum. Uçuş sırasında size menü veriliyor. Yemek ve içecekler mevcut. Bunun dışında bir de ufak çanta verecekler. İçinde mini diş macunu ve diş fırçası var. Ayakkabılarınızı da çıkarabilirsiniz. Size göz bandı, terlik, yastık ve battaniye de veriyorlar.

Giriş formları

Kore’ye giriş yapacağınız zaman size 2 tane form veriyorlar. Bunlar İngilizce veya Korecedir. Formda adınızı, soy adınızı, pasaport numaranızı, telefon numaranızı, korede kalacağınız yeri, gelirken yanınızda getirdiklerinizle ilgili 5 adet soru içeren şeyler isteniyor.

Pasaport kontrol ve bagaj

Uçaktan indikten sonra uzunca bir süre yürüyeceksiniz. Tabelalardan yolu bulun veya sizinle gelenleri takip edin. Pasaport kontrol yerine geldiğinizde yabancılar için olan bölümde sıraya girin. Sıra size geldiğinde 1 makine göreceksiniz. Ona işaret parmaklarınızı koyup kamerasına bakın. Fotoğrafınız çekilecek ve parmak iziniz alınacak. Uçakta verilen doldurduğunuz formları buradaki görevliye verin. İşlem bittikten sonra diğer tarafa geçeceksiniz. Orada hangi uçuşun bagajlarının nerede olduğunu gösteriyor. Benim TK90 uçuşum 11 nolu yerdeydi. Oraya gittiğinizde genelde kimse yok. Bagajlar yürüyen bir bantta durur. Kendi çantalarınızı alın ve çıkışa yönelin.

Çıkış

Çıkışa giderken son bir görevli daha var. Pasaport kontrolü sırasında görevliye verdiğiniz forma sanırım kaşe vurulup size verilecek. Ben dikkat etmedim. Bana formu geri vermişti. O formu buradaki görevliye verin. Böylece Kore’ye giriş yapmış olacaksınız. Yanınızda döviz varsa giriş yaptığınız yerde bir tane dövizci mevcut. Oradan bozabilirsiniz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


3 Yorum "Kore’ye Yolculuk – Uçuş"

  1. peki ya üniversite şartmı orda yaşamak için korece ve ingilizce bilsem yaşamak için izin alıp çalışabilirmiyim

  2. merhaba bende 1 hafta içinde koreye turist olarak gidecem. yanlız herhangi bir dil bilmiyorum. kore veya ingilizce gibi. ingizlicem az cok mevcuttur. koreye indikten sonra benı ülkeye almama gıbı bı durumları var mı ? lütfen detaylı bilgi verirseniz cok iyi olur.

Mesaj At