Kore’nin yaratılış destanı

‘Hwain’ isminde bir tanrı cenneti yönetiyordu. Bu tanrının ‘Hwanung’ adında bir oğlu vardı.

korenin yaratılış destanı
korenin yaratılış destanı

Türkler’in yaratılış ile ilgili destanı olduğu gibi, Koreliler için de aynı durum söz konusudur. Destanların bilindik olanlarını sizler için kısaca özetleyeceğim.

Dangunwanggeom (Kore Kuruluş Efsanesi)

‘Hwain’ isminde bir tanrı cenneti yönetiyordu. Bu tanrının ‘Hwanung’ adında bir oğlu vardı. Oğlunu yeryüzüne olan merakını fark eden tanrı, onun yeryüzüne inmesine müsaade etti. Tanrının oğlu ile birlikte 3000 kişi daha BaekDu Dağı’na indiler. (Bu dağ şu anda Kuzey Kore sınırları içinde yer almaktadır) Aşağıda görüyorsunuz.

korenin-yaratilis-destani-1

Hwanung, yeryüzüne, yeryüzündeki canlılara ilham olması, onlara yol gösterici olması için indirildi. İnsanlara hayatlarını kolaylaştıracak 360 tane kural öğretti.

Bir zaman sonra ayı ve kaplan insanlara gıpta etmeye başladılar, onlara özendiler. Tanrı’nın Oğlu’na gidip bizler de birer insan olmak istiyoruz diye dilekte bulundular. Hwanung bu dileklerini gerçekleştirmek için bir koşul öne sürdü.  Ayıya ve kaplanın her birine yirmişer sarımsak ve pelin otu verdi. Şartı ise ayı ve kaplanın 100 gün boyunca sadece bunları yiyip, mağaradan dışarı adım bile atmamalarıydı.  İkisi de bu şartı kabul ettiler. Ne yazık ki kaplan, karnı çok acıktığından 27. günde anlaşmayı bozdu. Ayı ise sonuna kadar devam etmeye kararlıydı.  101. günde ayı bir insan olmuştu. Güzel bir kadına dönmüştü. Bir süre kendi mağarasının yanına yaptığı evde yaşadı.

Bir gün kralın yanına gidip, teşekkür etti. Hwanung’dan ona koca bulmasını istedi. Hwanung ise kendini yakışıklı, delikanlı bir genç yaptı. İkisi evlendiler. ‘Danggun’ adını verdikleri bir oğulları oldu. Babasından sonra başa geçti.

M.Ö. 2333 yılında Pyongyang’da ‘Go Joseon’ adında bir krallık kuran Danggun, 1980 yaşında öldü. Öldükten sonra ise Dağ Tanrısı oldu. (Pyongyang, şu anda Kuzey Kore’nin başkentidir.)

Pyongyang

korenin-yaratilis-destani-2

Koreliler Danggun’un krallığı kurduğu gün olan 3 Ekim’i, 3 Ekim Ulusal Kuruluş Bayramı olarak ilan ettiler. Her yıl bu bayramı kutlamaktadırlar.

Paylaş
User Avatar
Yazar: Berfinn Öğrenci
Merhaba, ben Berfin Kaya. 2017 yılından beri Asiology sitesinde Kore ile ilgili içerikler yazıyorum. Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü öğrencisiyim. Aynı zamanda da Hacettepe Uzakdoğu Dilleri ve Kültürleri Topluluğu başkanıyım. Yeni içerikler için takipte kalın!
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir