Korece teşekkür ederim

Kendinizi teşekkür etme ihtiyacı içinde duyarsanız sadece 감사합니다 (gamsahapnida) demeniz yeterlidir

Korecede teşekkür etmek son derece basittir. Kendinizi teşekkür etme ihtiyacı içinde duyarsanız sadece 감사합니다 (gamsahapnida) demeniz yeterlidir.

Korece sözcükler yazılırken harflerin okunuşu kelimede bulunduğu yere göre değişir. Bu kelimenin başında G sesi var. G harfi en başta olduğunda K sesine yakın bir tonda okunur. Ayrıca kelimenin ortasındaki P harfinden sonra N harfi geldiği için de P harfi M olarak okunur. Bunları Korece öğrenirken bilmeniz gerekiyor aksi halde kelimeleri yanlış okursunuz. O yüzden Korece öğrenmek için önce alfabe bilinmelidir.

감사합니다 kelimesinin okunuşu kamsahamnida şeklindedir. Aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Söylemesi son derece keyiflidir. Bu kelimeyi ilk öğrendiğimde hep unutuyordum. Zira uzun bir kelime. Fakat bir süre sonra alışıyorsunuz. Korece bu tür deyişler genelde uzun oluyor ama söyledikçe alışıyorsunuz. 감사합니다 kelimesi 2 adet kelimenin birleşiminden oluşuyor:

감사 – gamsa (okunuşu kamsa) minnet anlamına gelir.

합니다 – hapnida (okunuşu hamnida) etmek anlamındadır. 하다 (hada) fiilinin çekimlenmiş halidir.

Kısacası Koreliler minnet ettim diyerek teşekkür ediyorlar. 감사합니다 (gamsahapnida) kelimesi son derece nazik bir ifadedir. Her yerde kullanabilirsiniz. Yakın arkadaşlarınıza daha samimi teşekkür etmek isterseniz sadece 감사 – gamsa demeniz yeterlidir. Aşağıdan dinleyebilirsiniz:

 

Yemek için teşekkür etmek

Biz yemeye başlamadan önce besmele çekeriz. Yemek bittiğinde de Elhamdülillah deriz. Böylece verilen nimet için Allah’a şükretmiş oluruz. Buna benzer sözler muhtemelen her dilde mevcuttur. Kimileri dini kimileri ise genel saygı ve ahlaki kurallar gereğidir. Gelin Korelilerin ne dediğini öğrenelim.

잘먹겠습니다 (cal moggessımnida) : yemeğe başlamadan önce söylenir. 잘 (cal) kelime anlamı olarak iyi demektir. Moggessımnida ise 먹다 (mogda) yemek yemek fiilinden geliyor. Kibar bir ifadedir, her yerde kullanabilirsiniz. Eğer birisi size yemek ısmarlıyorsa ona bakıp 잘먹겠습니다 (cal moggessımnida) diyebilirsiniz. En başta yer alan C harfine takılmayın. Aslında C ve Ç arasında bir sestir.

 

잘먹었습니다 (cal mogossımnida) : yedikten sonra şükür babında söylenir. Yemek için teşekkürler anlamına gelir. Gene bir başkası size ısmarladıysa yemeği yedikten sonra ona bakıp 잘 먹었습니다 (cal mogossımnida) diyebilirsiniz.

 

Bu dersimiz bu kadar. Sonraki yazıları takip etmeyi unutmayın.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


1 Yorum "Korece teşekkür ederim"

Mesaj At