Korece nasıl selam verilir?

안녕하세요'nun gücü adına!

Korece kategorisindeki ilk yazımızda temel bir kaç kelimeden bahsedeceğim. Kore’ye geldiğinizde insanlarla iletişim kurmak için önce bir merhaba demek gerekir değil mi? Peki ya sabahsa? Nasıl günaydın diyeceğiz veya akşamsa nasıl iyi akşamlar diyeceğiz? Bu derste 안녕하세요(annyeong haseyo) kelimesini öğrenip Koreceye başlayalım. Gramer derslerine daha sonra geçeceğiz.

Korece nasıl selam verilir?

Korecede merhaba, selam demenin en kolay ve en yaygın yolu 안녕하세요 (annyeong haseyo) demektir. Normalde bitişik bir kelimedir. Annyeong kısmını annyong diye okuyacaksınız. E harfini okumayacaksınız. Korecesinde e harfi yok zaten. Latin alfabesi ile yazarken kullanıyoruz sadece. Aşağıdan dinleyin:

 

Ben rahat telaffuz edin diye annyeong ve haseyo kısımlarını ayırdım. Neden bu kısımlarını ayırdım derseniz bu 2 kelimenin kendi başına da anlamları vardır:

안녕 (annyeong): sağlık, refah, rahatlık gibi anlamları da vardır. 안녕하세요 (annyeong haseyo) yerine günlük hayatta merhaba demek için kısaca sadece 안녕 (annyeong) demeniz de yeterlidir. İşin ilginç tarafı bu 안녕 (annyeong) kelimesini güle güle derken de kullanıyoruz. Yani 안녕 (annyeong) hem merhaba hem de güle güle anlamında kullanılır. Dinleyelim:

 

Dikkat ettiyseniz annyon diye telaffuz ediliyor. Sondaki G harfi okunmadı. Aslında okunuyor ama baskılı değil. Çok hafif bir g sesi ile okunur. Neredeyse duyamazsın bile 🙂 Korecede ng harfi en sonda ise bu harfin g kısmı çok hafif okunur. Öyle ki bazen duyulmaz. Bu sebeple bu kelimeyi annyon diye okuduk. Fakat annyeong samimi bir kullanımdır. Yakın arkadaşlarınıza karşı kullanabilirsiniz mesela. Öğretmeninize annyeong demeyin. Vedalaşma sözcüklerini daha sonra göstereceğim.

하세요 (haseyo) : 하다 (hada – yapmak) fiilinden geliyor. Buna gramer derslerinde değineceğim. Sözcüğü dinleyelim:

 

안녕하세요 (annyeong haseyo) kelimesini günün her vaktinde kullanabilirsiniz. Günaydın, iyi öğlenler, iyi akşamlar gibi şeyleri 안녕하세요 (annyeong haseyo) diyerek söyleriz. Ne kadar basit değil mi? Tek kelime ile çoğu selamlama sözcüklerini aradan çıkardık 🙂 Biri size 안녕하세요 (annyeong haseyo) derse siz de ona 안녕하세요 (annyeong haseyo) diye karşılık verebilirsiniz.

안녕하세요 (annyeong haseyo) kelimesini soru sorar gibi bir aksanla söylerseniz nasılsınız? gibi bir anlam oluşacaktır. Yazarken ise sonuna soru işareti koymanız yeterlidir.

안녕하세요 – Merhaba

안녕하세요? – Nasılsınız?

Tabii ki Korecede nasılsın, günaydın falan demenin farklı yolları da var. Ben sadece size bu kelimenin de böyle bir anlamı olduğunu söylüyorum. İleriki derslerde diğer yapıları da göreceğiz.

Tek kelimeyle ile Koreceyi bitirdik 🙂 Üstelik 안녕하세요 (annyeong haseyo) kelimesi son derece kibar bir ifadedir. Bakın hem merhaba dedik, hem nasılsın? dedik hem de bunu kibarca söyledik 🙂 Daha ne olsun 🙂


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


2 Yorum "Korece nasıl selam verilir?"

  1. Gerçekten çok güzel devamı gelsin 🍓🐣

Mesaj At