Koe No Katachi “Sesin şekli” Japon filmi

Koe no Katachi aslında hüzünlü bir hikayeyi anlatmaktadır bizlere.

koe no katachi sesin şekli filmi
koe no katachi sesin şekli filmi

Yoshitoki Ōima adlı genç mangakanın Sessiz Ses (A silent voice) adlı serinin animasyon film versiyonudur. 2016 yılında çıkmış olan film Kyoto Animasyon ekibi tarafından yapılmıştır. Yönetmenliğini Yamada Naoko üstlenmiştir. Yazarlığını Yoshida Reiko yapmıştır.

Başlıklar

Koe no Katachi aslında hüzünlü bir hikayeyi anlatmaktadır bizlere. İshida Shouya adlı bir çocuğun sınıfına Nishimiya Shouko adında bir kız öğrenci gelir. Herkes kızın kendisini tanıtmasını beklemektedir. Kız bir defter çıkarır ve işitme engelli olduğunu söyler. Shouya, sınıfın yaramaz öğrencilerindendir. Bir süre sonra Shouko ile uğraşmaya başlar. Defterlerini suya atar, saçını çeker vb. şeyler yapar. En son işitme cihazını bozmasıyla beraber işler çığırından çıkar.

koe-no-katachi-sesin-sekli-filmi-1

Yıllarca Shouya yapmış olduğu eziyetin vicdani sorumluluğunu çeker. Yıllarca insanların yüzüne bakamaz, içine kapanır. İşaret dili öğrenir ve Shouko’nun kendisini affetmesi için elinden geleni yapmaya karar verir.

Bu ikili arasındaki durumun anlatıldığı hikayede Shouya ve Shouko’nun ruhsal değişimleri çok iyi verilmiştir. Kullanılan renkler, karakter çizimleri, konusu ve samimiyeti ile başarılı bir yapımdır.

koe-no-katachi-sesin-sekli-filmi-2

Makoto Shinkai* Kimi no na ha’nın yönetmeni bu film için “Oldukça başarılı bir yapım” yorumunu yapmıştır.

2017 yılında düzenlenen yarışmalarda toplamda 6 ödül almıştır.

Türü: Romantik, Dram

Yönetmen: Yamada Naoko

Yazar: Yoshida Reiko

Mangaka: Yoshitoki Ōima

Oyuncular:

Shouko: Hayami Saori

Shouya: İrino Miyu

FRAGMAN

Paylaş
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir