Japonya’da denemeniz gereken 8 onigiri çeşidi

Onigiri sıklıkla pirinç topları şeklinde tanımlanır ve Japonlar için oldukça önemli bir yere sahiptir.

Onigiri sıklıkla pirinç topları şeklinde tanımlanır ve Japonlar için oldukça önemli bir yere sahiptir. Milyonlarca çocuk ve çalışan, Japonya’nın dört bir yanında her gün bu aromalı veya doldurulmuş yapışkan pirinçleri (genellikle kurutulmuş yosun yaprağının içine sararlar) tüketirler. Portatif olduğu için öğle yemeğinin, pikniklerin, atıştırmalıkların, günlük gezilerin vazgeçilmezidir ve yüzyıllardır popülerliğini korumaktadır. Ayrıca Japonya’ya gelen turistlere göre, en kolay erişilebilen, uygun fiyatlı ve oldukça zengin çeşitli onigiriler hemen hemen her markette bulunmaktadır. Ben de Japonya’da 1 tane denemiştim ama pek sevmedim 🙂

Not: İlk başlarda pirinç topları olarak daha yaygın olsa da onigiri düzleştirilerek yuvarlak bir üçgen haline getirilir. Dolgu denilen kısım ortadadır ve en dış kısımda da genellikle kurutulmuş yosun yaprağı kullanılır.

1) Tuna Mayonnaise (Mayonezle karıştırılmış Ton Balığı)

onigiri

Bu sanırım en popüler olan onigiri çeşididir. Ayrıca en hafif tatta olanıdır da fakat popüler olmasının asıl sebebi çocuklar tarafından öğle yemeğinde oldukça fazla tercih edilmesidir.

2) Salmon Mayonnaise (Mayonezle karıştırılmış Somon)

onigiri çeşitleri

Ton balığında olduğu gibi mayonezle karıştırılmış shakeh (tuzlanmış somon balığı pulları) de oldukça popüler bir dolgu maddesidir. Aslına bakarsınız, pek çok onigiri tarifi mayonezle karıştırılmış karides, tavuk veya mentaiko (baharatlanmış morina balığı yumurtaları) içermektedir.

3) Umeboshi (Tuzlu Erik)

onigiri çeşitleri

Ekşi ve asitli erikler, genellikle Japonya’da buğulanmış pirinç içinde bir çeşni olarak kullanılmaktadır. Dolayısıyla bunu onigiri içinde popüler olarak görmek o kadar da şaşırtıcı bir şey değil.

Not: Onigiri şekillendirildiği zaman, dış kısma tuz ilave edilir. Bunun yanısıra, eğer dolgu kısmı tuzluysa (umeboshi’de olduğu gibi) ya da pirincin kendisi aromalı olduğu takdirde tuz ilave edilmez.

4) Tarako & Ikura (Tuzlanmış Balık Yumurtası & Somon Balığı Yumurtası)

onigiri çeşitleri

Japon mutfağındaki en çok kullanılan bir diğer malzeme de roe (Tarako veya Ikura) yani balık yumurtalarıdır. Ayrıca tarako ve ikura, onigiri çeşitliliği açısından da önemlidir. Pek çok şekilde servis edilebilirler. Pişmiş veya pişmemiş, sade veya marine edilmiş, soya soslu ya da mayonezli olabilir. Bunun yanısıra, marketlerdeki mevcut onigiri çeşitliliği her ne kadar olursa olsun, popülerlik derecesini daima düzenli müşteri anketleri belirler. Dolayısıyla onigiri çeşitliliği, daima insanların istek ve arzuları yönünde değişiklik gösterebilmektedir.

5) Shakeh (Somon Gevreği)

onigiri çeşitleri

Tuzlu somon gevreği ideal onigiri dolgularından bir tanesidir.

Not: Ev yapımı onigiri’de yosun bandajı gerginliğini koruyamaz ve çok geçmeden gevşek bir hâl alır. Aslına bakarsanız pek çok kişi de bunu tercih eder. Diğer insanlar, onigiriyi hazırladıktan sonra yosun yapraklarını hemen sarmazlar. Yemeye başlayacakları zamana kadar yosun yaprakları ve onigiri ayrı ayrı durur. Böylece onigiriyi dağılmadan yiyebilirler. Ancak marketlerde satılan onigirilerde, yosun yaprakları çok akıllıca sarılmıştır ve asla gevşemezler. Bunun için tek yapmanız gereken, tarifte geçen numaralandırılmış 3 şeriti sırayla sarmaktır. Ve işte onigiriniz mükemmel bir şekilde sarılmış olarak yenmeye hazırdır!

Fakat elbette ki bütün onigiriler üçgen ya da dolgu çeşitli değillerdir. Bazıları aromalı pirinç kullanılarak, bazıları yuvarlak, bazıları ise yosun yaprağına sarılmadan yapılmaktadır.

6) Gomoku Onigiri

onigiri çeşitleri

Geleneksel olarak, gomoku pirinci bazı katkı maddeleri içerir, ancak bu içerik gelişigüzel de olabilir bunda herhangi bir kural yoktur. Örneğin çeşitli pişmiş sebzeler, ızgara tavuk veya aburaage (bir tür kızarmış tofu dilimleri) içerebilir. Tipik olarak yuvarlak şekilli olması nedeniyle ve diğerlerinin aksine sadece bir kısmının yosun yapraklarıyla sarılı olması, diğer onigiri çeşitlerinin lehine bir durum oluşturuyor.

7) Osekihan Onigiri (Kırmızı Pirinç)

onigiri çeşitleri

Osekihan onigiri, bizim iç pilavımıza benzemektedir. İçerik bakımından bizim iç pilavımız çok daha zengindir. Osekihan onigirinin içeriğinde azuki fasülyesi ve siyah susam tohumları bulunmaktadır. Ayrıca bizim iç pilavımızda olduğu gibi osekihan onigiri de daha çok özel gün yemekleri olarak hazırlanmaktadır.

8) Yaki Onigiri (Izgara Onigiri)

onigiri çeşitleri

Bu çeşit onigiri yuvarlak veya üçgen olabilir. İçeriğindeki pirinç (dolgu kısmı yoktur) soya sosu ve tatlı ile karamelize edildikten sonra ızgara yapılır. Dış kısmı çıtır çıtır, içi ise daha nemli ve yumuşak olan bir onigiri çeşididir.

Elbette ki bunun gibi kısa bir listenin, onigiri gibi çok popüler ve zengin çeşitleri olan bir yemeği yeterince anlatabilmesi beklenemez. Bununla birlikte, eğer kendinizi Japonya’da bulursanız, besleyici öğle yemeği çeşitlerini, piknik için gerekenleri bir marketten bulabilirsiniz. Size sundukları pek çok onigiri çeşidini mutlaka deneyin.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


0 Yorum "Japonya’da denemeniz gereken 8 onigiri çeşidi"

Mesaj At