Hanok: geleneksel Kore evleri

Hanok; Geleneksel Kore evlerine verilen addır. Kore’ye ilginiz varsa bu evleri daha önce birden fazla kez görmüşsünüzdür.

hanok
hanok

Hanok; Geleneksel Kore evlerine verilen addır. Kore’ye ilginiz varsa bu evleri daha önce birden fazla kez görmüşsünüzdür. Evlerin ‘ondol’ adında harika bir ısıtma sistemi var. Ondolun kelime anlamı ‘ılık taşlar’. Evler zemin altından geçen borularla ısıtılıyor ve evin ön kısmına geniş bir ‘daechong’ yapılıyor. Böylelikle evler yazın serin, kışın sıcak oluyor. Günümüzde de bu sistem diğer ülkeler tarafından da kullanılıyor.

Hanoklar, kuzey taraflarında ‘L’ şeklinde (bazıları kare yapılır ki rüzgar engellensin) ,güney taraflarında ise ‘I’ şeklinde yapılmıştır. Hanoklar çoğunlukla tek katlı ve içi çok geniş olan yapılardır. Bir yerde okuduğuma göre bunun sebebi yüksek evlerin refahı kaçıracağı inancıymış.

Kore Cumhurbaşkanları’nın kaldığı Hanoğa Mavi Saray denmekte. Burada önemli iş adamlarının, devlet adamlarının katıldığı davetler veriliyor.

mavi saray

Kore’ye ziyaret için giderseniz kalabileceğiniz Hanok evlerine de bakabilirsiniz.

Hanok yapımında ahşap, kaya, toprak gibi malzemeler kullanılmaktadır. Saray Hanoklar da mevcut.

changdeokgung sarayı

Hanoklar ilk olarak Demir Çağ’ında ortaya çıkmıştır ve günümüze kadar gelmiştir. Evlerin bir sınıflandırması da vardır. Yüksek Sınıf Hanok Evi , Orta-Alt Sınıf Hanok Evi. Ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

Yüksek Sınıf Hanok Evleri

Erkekler, ‘Sarangchae’ denilen yerlerde uyur ve yemeklerini burada yerlermiş. Kadınlar ise ‘Hanchae’de yemek yer ve uyurlarmış. ‘Sarangbang’ veya ‘Hanbang’ gibi terimler de duymuş olabilirsiniz. Bu terimler de kullanılmakta. ‘Bang’ Korece’de ‘oda’ anlamına geldiğinden iki terimde kullanılıyor. Erkek çocuklar 7 yaşına gelene kadar ‘Hanchae’de kalır, 7 yaşından sonra ise ‘Sarangchae’ye geçerlermiş. Kız çocuklar da ‘Hanchae’de kalırlarmış. Evli çiftler de ‘ Hanchae’yi kullanmaktaymış.

Zengin evleri olduğundan hizmetçileri de var tabii ki. Onlar da ‘Haengnang’ denilen yeri kullanmaktaymış. Son olarak ise evin ataları‘Sadang’ı kullanıyormuş. Bu Hanok evlerinin çatıları kiremitten oluşmaktaymış. Bu kiremitlere ‘giwa’ denmekte.

Orta – Alt Sınıf Hanok Evleri

Yüksek Sınıf evlerde çatı kiremitten oluşmaktaydı. Bu evlerde ise çatı samandan oluşmakta. Mutfak, odalar, antreden oluşan evlerdir. Sıradan halkın oturduğu evlerdir.

Hanok Evleri’nin içi

Hanok Evleri, benim Kore’de dikkatimi en çok çeken şeylerden birisi. Görünüşü, renkleri, mimarisi dikkatimi büyük ölçüde çekmişti. Kore’ye giderseniz Hanok Köyleri’ni bir ziyaret edin derim.

korenin-unlu-hanok-koyleri-jeonju-hanok
Paylaş
User Avatar
Yazar: Berfinn Öğrenci
Merhaba, ben Berfin Kaya. 2017 yılından beri Asiology sitesinde Kore ile ilgili içerikler yazıyorum. Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü öğrencisiyim. Aynı zamanda da Hacettepe Uzakdoğu Dilleri ve Kültürleri Topluluğu başkanıyım. Yeni içerikler için takipte kalın!
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir