Hanok: geleneksel Kore evleri

Hanok; Geleneksel Kore evlerine verilen addır. Kore’ye ilginiz varsa bu evleri daha önce birden fazla kez görmüşsünüzdür. 

Hanok; Geleneksel Kore evlerine verilen addır. Kore’ye ilginiz varsa bu evleri daha önce birden fazla kez görmüşsünüzdür. Evlerin ‘ondol’ adında harika bir ısıtma sistemi var. Ondolun kelime anlamı ‘ılık taşlar’. Evler zemin altından geçen borularla ısıtılıyor ve evin ön kısmına geniş bir ‘daechong’ yapılıyor. Böylelikle evler yazın serin, kışın sıcak oluyor. Günümüzde de bu sistem diğer ülkeler tarafından da kullanılıyor.

Hanoklar, kuzey taraflarında ‘L’ şeklinde (bazıları kare yapılır ki rüzgar engellensin) ,güney taraflarında ise ‘I’ şeklinde yapılmıştır. Hanoklar çoğunlukla tek katlı ve içi çok geniş olan yapılardır. Bir yerde okuduğuma göre bunun sebebi yüksek evlerin refahı kaçıracağı inancıymış.

Kore Cumhurbaşkanları’nın kaldığı Hanoğa Mavi Saray denmekte. Burada önemli iş adamlarının, devlet adamlarının katıldığı davetler veriliyor.

mavi saray

Kore’ye ziyaret için giderseniz kalabileceğiniz Hanok evlerine de bakabilirsiniz.

hanok köyü

Hanok yapımında ahşap, kaya, toprak gibi malzemeler kullanılmaktadır. Saray Hanoklar da mevcut.

hanok saray

Hanoklar ilk olarak Demir Çağ’ında ortaya çıkmıştır ve günümüze kadar gelmiştir. Evlerin bir sınıflandırması da vardır. Yüksek Sınıf Hanok Evi , Orta-Alt Sınıf Hanok Evi. Ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

Yüksek Sınıf Hanok Evleri

Erkekler, ‘Sarangchae’ denilen yerlerde uyur ve yemeklerini burada yerlermiş. Kadınlar ise ‘Hanchae’de yemek yer ve uyurlarmış. ‘Sarangbang’ veya ‘Hanbang’ gibi terimler de duymuş olabilirsiniz. Bu terimler de kullanılmakta. ‘Bang’ Korece’de ‘oda’ anlamına geldiğinden iki terimde kullanılıyor. Erkek çocuklar 7 yaşına gelene kadar ‘Hanchae’de kalır, 7 yaşından sonra ise ‘Sarangchae’ye geçerlermiş. Kız çocuklar da ‘Hanchae’de kalırlarmış. Evli çiftler de ‘ Hanchae’yi kullanmaktaymış.

mavi saray

Zengin evleri olduğundan hizmetçileri de var tabii ki. Onlar da ‘Haengnang’ denilen yeri kullanmaktaymış. Son olarak ise evin ataları‘Sadang’ı kullanıyormuş. Bu Hanok evlerinin çatıları kiremitten oluşmaktaymış. Bu kiremitlere ‘giwa’ denmekte.

Orta – Alt Sınıf Hanok Evleri

Yüksek Sınıf evlerde çatı kiremitten oluşmaktaydı. Bu evlerde ise çatı samandan oluşmakta. Mutfak, odalar, antreden oluşan evlerdir. Sıradan halkın oturduğu evlerdir.

hanok

Hanok Evleri’nin içi;

Hanok Evleri, benim Kore’de dikkatimi en çok çeken şeylerden birisi. Görünüşü, renkleri, mimarisi dikkatimi büyük ölçüde çekmişti. Kore’ye giderseniz Hanok Köyleri’ni bir ziyaret edin derim.

hanok köyü

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


1 Yorum "Hanok: geleneksel Kore evleri"

  1. ben paylaşımı çok begendim defalarca gitmeme ragmen hiç bı kadar geniş bilgiye sahip olamadım belki de rehber olmadıgı için, bildigim kadarıyla hanok ısıtma sistemi hala briketle ve yerden ısıtma …yıllar oldu elbet ama merak ettim şimdi nasıl diye bir gelişme var mı bu konuda dogalgazını nereden aldıgını da

Mesaj At