Chawan’ı kullanmanın 8 yolu

Chawan Japoncada kase anlamına gelir ve çok sayıda çeşidi vardır.

Heian Dönemi’nden Nara Dönemi’ne çay için bir enstrüman olarak Çin’den Japonya’ya ulaştırılmasına rağmen, Japonya kasenin geleneksel kullanım yoluna sahiptir. Modern tarihte, bu seramiğin genel ismi Chawan olarak bilinir. Kasenin kullanımında çay içimi, pirinç veya noodle yeme gibi değişik yolları vardır. Burada, Chawan kültürü ve onu kullanmanın farklı yollarını tanıtacağız.

1. Yunomi Chawan

Son zamanlarda, kupayla çay içmek popüler oldu ama hiçbir şey gerçekten Chawan gibi bir çay kupasından sıcak bir çay içmenin yerine geçmeyebilir. Çay 60 derece civarında iyi olarak kabul edilebilir çünkü siz çayı içerken elinizde çayın sıcak olduğunundan emin olabilirsiniz. Chawan, kahve kupası ve bardağında olduğu gibi bir kulpa sahip değildir. Ayrıca, çayın iki farklı çeşidi için çay kupasının farklı iki çeşidi olan Matcha Chawan ve Sencha Chawan arasında bir ayrım vardır. Hediyelik eşya olarak eve götürülmesinin en kolay olduğu düşünülen özel bir Chawan da vardır. Hediyelik olarak çay bitkisiyle bir çaydanlık almayı ayarlamak çok tavsiye edilir.

2. Meshi Chawan

Kase çay içmek için kullanılan kaseye işaret ediliyor olsa da, Chawan şimdilerde pirinç yemek için bir kase olarak tercih edildiği zaman bu Meshi Chawan diye adlandırılmaktadır. Japonya’da pirincin tepede olduğu yan yemeklerle geleneksel olarak düzenlenir ve servis edilmektedir. Chawan’ı tutan sol elinizle yemek bir görgü kuralıdır.

3. Donburi Chawan

Meshi Chawan ile karşılaştırıldığında Donburi Chawan Meshi Chawan’dan daha kalın bir çömlektir. Kase, açıldığı zaman duygularınızı canlandıracak bir kapağa sahiptir. Ayrıca, kapak sarhoş bir etki vermekte ve ayrıca havadaki kir ve tozdan yiyeceği korumaktadır. Kasenin içerisindeki pirincin tepesinde yan bir yemeği olan geniş bir kasenin içinde yemek servis edilmesi bir Japon geleneğidir. Donburi’nin deniz ürünü donburi, deniz mahsulü donburi, Japon geleneğine ait balık yemeği donburi ve daha fazlası gibi bir çok türü vardır.

4. Ramen Donburi

Ramen Donburi ramen yada noodle yemek için ayrılmış özel bir kasedir. Kase aydınlatma gibi dizaynla tasarlanmıştır. Ramen yeme kültürünün birçok çeşidi vardır. Bölgesel olarak ramen için kullanılan sayıca tabak ve kaşık vardır.

5. Ochazuke Chawan

Ochazuke çayın beyaz pirinç üzerine döküldüğü bir yemek pişirme yöntemidir. Modern zamanlarda, erik turşusu ve ızgara somon Ochazuke’nin ana malzemeleridir. Ochazuke Chawan bir kapağa sahiptir ve Meshi Chawan’dan daha derindir ve bu beyaz pirince yeterince çay dökülebilir.

6. Mushi Chawan

Mushi Chawan buğulanmış yemek pişirme çeşidi için kullanılan bir kapaklı kasedir. Bazı Mushi Chawan’lar silindirik bir yapıya sahip olan Shiitake mantarı ve Mitsuba yapraklarını içeren buğulanmış bir yumurtadan yapılan Chawan Mushi yemeği ve bazıları da buğulanmış kemikli beyaz balık kafasından yapılan Kotsu Mushi yemeğini pişirmek için kullanılmaktadır.

7. Tamago Kake Gohan Senyo Chahan

Tamago Kake Gohan çiğ yumurtayla beyaz pirinç topu ve soya sosuyla baharatlanmıştır. Bu özel kase derin, yuvarlaktır ve bununla birlikte dört köşeli şekillidir. Japonlar uzun zamandır Tamago Kake yemektedirler.

8. My own Chawan

Japon evlerinde de chawanlar bulunur; Yunomi chawan, Gohan Chawan vb. Bugünlerde, bu artık hane halklarının tamamında başvurulmaz ama Japon kültüründe bazıları onların ağızlarına bir şey yerleştirdiği zaman ondan hoşlanmazlar ve bu My Own Chawan’ın neden önemli olduğunun bir nedenidir. Genel olarak kadınların içerisinde yaygındır çünkü onlar kendi seçtikleri bir tasarımla bir şeyleri kullanmak istemektedirler. Aritayaki ve Minoyaki gibi ünlü çömlekler çok popüler Japon mallarıdır.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


0 Yorum "Chawan’ı kullanmanın 8 yolu"

Mesaj At