Japon düğünleri ile ilgili Bilmediğiniz 7 bilgi

Başka kültürlerin düğünlerine katılırken haklarındaki her şeyi bilmek önemlidir

Her ülkenin düğünleri kutlamak için farklı gelenekleri vardır. Bundan dolayı yabancı bir ülkede düğüne davet edildiğinizde ne yapacağınızı veya ne giyeceğinizi bilemeyebilirsiniz. Bir çok batılı ülkenin benzer Hristiyan düğünleri olsa da bizim Japonya’daki geleneklerimiz çok daha farklı. Bir düğün yapmanın iki yolu var. Geleneksel Japon tarzı ya da Hristiyan Kilise tarzı. Şimdilerde birçok kişi batılı kilise düğününü seçseler de bu düğünler de içinde geleneksel Japon kültürünü barındırmaktadır. Size yerli bakış açısından Japon Düğünleri ile ilgili bilmeniz gereken yedi bilgi vereceğim.

1. Kilisede evlenmek için dindar olmak gerekmez.

Japonların bir çoğunun Budist ve şintoist olmasına rağmen kilisede veya şapelde evlenmeyi tercih eden birçok çift vardır. Japonya’da birçok insan özellikle kadınlar batılı tarzda evlenmek istiyorlar. Japon genç kızlarının hayallerini düğünlerine batılı ülkelerde olduğu gibi beyaz gelinlikler içinde katılmak süslüyor. Kilisede evlenmek için Hristiyan olup olmamanın bir önemi yok. Kilisede evlenmek sadece popüler. Buna rağmen Batılılara göre şinto usulü geleneksel düğün daha havalı. Ama aklınızda bulunsun ki Japon kızları kilisede evlenmeyi tercih ediyor.

2. İş arkadaşlarımızı ve patronlarımızı davet etmek zorundayız.

Batılı ülkelerde düğünler ailenizi ve yakınlarınızı davet ettiğiniz özel bir etkinliktir. Japonya’da iş arkadaşlarımızı ve patronlarımızı bize yakın olmasalar bile davet etmek zorundayız. Batılılar için düğün kişisel bir etkinlik, Japonya’da ise ayrıca sosyal bağları temsil eden bir seremonidir. Bizler için iki kişinin bir aile olduğunu topluma duyurmanın bir yoludur. Düğünlerin çoğunda patronlar konuşma yapmak gibi önemli rolleri üstlenirler.

3. Japon düğünleri gerçekten pahalı olabilir.

Japonya’da evleneceklerin bilmesi gereken bir şey var; Japon düğünleri çok tuzludur. Bir Japon düğününün ortalama masrafı 3.138.760¥ (27.800$). Bazı batılı zengin insanlar düğünleri için çok daha fazla miktarda para harcıyor olabilirler ama ortalama bir düğün masrafı 10.000$’ı genellikle geçmemektedir. Japonya’da bir düğün yapacaksanız yüklü bir miktar masrafınız olacağını aklınızdan çıkarmayın.

4. Ne giymeli?

Eğer bir Japon düğününe davetli iseniz Batılı ülkelerde olduğu gibi resmi giyinmelisiniz. Erkekler için smokin veya siyah takım uygun olmakla beraber kadınlar için birçok seçenek var; resmi bir elbise, takım veya kimono. Batılı usulde yapılan düğünlerde de kimono giyilebilir. Japonlar batılılara göre muhafazakar olduğu için bedeni daha az ortaya seren kıyafetler tercih etmek doğru olacaktır. Batılı tarzdaki kıyafetlerin bazıları Japon düğünleri için biraz fazla seksi kaçabilir.

5. Hediye değil nakit…

Bir Japon düğününe davet edildiğinizde mutlu çifte ne vereceğinizi düşünmelisiniz. Biz Japonlar genellikle hediye değil nakit veriyoruz. Yeni evli çiftlere düğünlerinde verdiğimiz en düşük miktar genelde 30.000¥’dir. Tabi ki isteyen daha fazla verebilir. Eğer aile üyelerinizden biri evleniyorsa daha çok vermeyi tercih etmelisiniz. Şugi-bukuro (Shugi-bukuro) adı verilen özel bir zarf alıp üstüne isminizi yazdıktan sonra içinde paranızla beraber zarfı düğüne girerken konuk defterine isminizi yazdığınız sırada resepsiyona bırakırsınız.

6. Kokteyl (Kekkon Hiroen)

Düğün töreninden sonra batılı ülkelerin çoğunda olduğu gibi kokteyl verilir. Batılı ülkelerin aksine Japonya’da kokteyl partileri daha resmidir. Genellikle düğün yemeği verilir. Birçok kişi yeni evli çift için konuşmalar yapar. Bu yemeğe gelin farklı bir kıyafetle katılır.

7. Düğün Sonrası Parti

Düğün töreninde sonra yapılan kokteyl partileri birkaç saat süren resmi etkinliklerdir. Kokteylden sonra yapılan düğün sonrası parti, resmi olmayan eğlence amaçlı partilerdir. Kokteylden farklı bir yerde yapılır. Bu partiye düğüne davet edilemeyen arkadaşlar da davet edilir. Daha rahatça sohbet, dans edilip içilir.

Sonuç olarak; düğünler hayattaki mutlu bir anı kutlamak için yapılan özel etkinliklerdir. Başka kültürlerin düğünlerine katılırken haklarındaki her şeyi bilmek önemlidir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


0 Yorum "Japon düğünleri ile ilgili Bilmediğiniz 7 bilgi"

Mesaj At