Another anime tanıtımı

Hani bazı korku filmleri vardır, izlerken hiç etkilenmezsiniz hatta sıkılırsınız "korku mu bu şimdi?" diyerek... Fakaaat, gece ışıkları kapatıp yatağınıza girdiğinizde, film kafanızın içinde dönmeye başlar.

another anime
another anime

Hani bazı korku filmleri vardır, izlerken hiç etkilenmezsiniz hatta sıkılırsınız “korku mu bu şimdi?” diyerek… Fakaaat, gece ışıkları kapatıp yatağınıza girdiğinizde, film kafanızın içinde dönmeye başlar… Korktukça korkar, en sonunda bütün geceyi uykusuz geçirirsiniz…

Tür: Korku,Okul

Yapım Yılı: 2012

Bölüm Sayısı: 6/12

Ja ne,Sa…ka…ki…ba…ra…kun!

İşte Another’ın benim üzerimde bıraktığı etki tam olarak bu oldu.

Yayın tarihi açıklandığından beri merakla beklediğim bu seri hakkında yazmak için senaryonun biraz ilerlemesini istedim açıkçası… Mangalarında insanı derinden etkileyen hikayeler nedense iş animeye gelince ya çarçabuk geçiştirilmiş oluyor ya da önemli bölümler boşlukta kalıyor. Dürüstçe söylemek gerekirse, ilk birkaç bölüm hakkında görüşlerim hiç parlak değildi. Konunun tamamen harcanmış olduğunu, Loveless örneğindeki gibi hikayeyi 12 bölümlük bir animeye sığdırmak için çok fazla şeyin kesilip biçildiğini düşünüyordum.

Ancak geçtiğimiz hafta yayınlanan 5.bölüm beni tam anlamıyla ters köşeye yatırdı. (Hala aklıma geldikçe tüylerim diken diken oluyor:) )

Japon korku hikayelerinden uyarlanan pek çok film izledik şimdiye kadar. The Ring, Grudge, One Missed Call gibi. Yani korkutmak isteyince korkuttuklarını çok iyi biliyoruz. Nitekim Another’da Yukito Ayatsuji tarafından yazılan ve 29 Ekim 2009’da yayınlanan Japon korku romanından uyarlanmış.

Hikayemiz 1972 yılında başlıyor. Derslerde ve sporda olan başarısıyla beraber güzelliği ile de okulun en parlak öğrencisi konumunda olan Misaki, son sınıfa geçtiği sene ölür.

Onun ölümü bütün okulu yasa boğar, özellikle sınıf arkadaşlarını…

Bir gün, sınıf arkadaşlarından biri parmağını onun sırasına doğrultarak “Bakın! Misaki ölmemiş işte orada!” diye bağırır. Ardından bütün sınıf hatta öğretmenler bile Misaki hiç ölmemiş gibi davranmaya başlar.

Nihayet 3-3 sınıfının mezuniyet günü gelir çatar. Törenden sonra çektirilen hatıra fotoğrafına bakan herkes şok olur;

Misaki oradadır.

Aradan 26 yıl geçmiştir. 1998 baharında, Sakakibara Koichi, Tokyo’dan annesinin doğduğu şehir olan Yomiyama’ya taşınır. Annesinin mezun olduğu ortaokulun 3-3 sınıfına kaydolur yani ölen Misaki’nin sınıfı...

Akciğerlerindeki rahatsızlık dolayısıyla hastanede yatmak durumda kalan Koichi, gece asansörde tek gözünde göz bandı olan bir kız ile karşılaşır. Bodrum katına (morg) inen kız, orada ne işi olduğunu merak eden Koichi‘ye, “Diğer yarım orada kaldı” cevabını verir ve adının Misaki Mei olduğunu söyleyerek asansörden iner.

İyileştikten sonra okula dönen Koichi, asansörde karşılaştığı Misaki ile aynı sınıfta olduklarını görünce onunla konuşmak ister. Fakat sınıfta garip bir atmosfer vardır; kimse Misaki’yi görmüyor gibidir. Koichi olayın üzerine gitmeye devam edince sınıf arkadaşları tarafından uyarılır:

“Olmayan ile uğraşmayı bırak.”

Peki “olmayan” nedir?

Yazarken bile tırsıyorum. Ya ben çok korkağım ya da anime gerçekten korkunç 🙂 Özellikle ilk bölümlerde olayların ağır ilerlemesi can sıkıcı olsa da takip eden bölümlerde taşlar yavaş yavaş yerlerine oturmaya başlıyor.

Takdiri sizlere bırakıyor, uykunuz kaçarsa kulaklarımı çınlatmamanızı rica ediyorum 🙂

Paylaş
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir